1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayraktar'dan Müjde!
Bayraktar'dan Müjde!

Bayraktar'dan Müjde!

Bayraktar, Ataşehir'de kurulacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin 3,5 yılda tamamlanacağını ve 50 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını açıkladı.

A+A-

 Çevre ve 

Şehircilik

 Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ataşehir'de 800 bin metrekare üzerine kurulacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin maliyetinin bugünkü hesaplamalara göre 4,5 milyar lira olacağını söyledi.


Bayraktar, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin tanıtımı için Bakanlık'ta düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmasında, İstanbul'da uluslararası bir finans merkezi yapılması doğrultusunda master plan çalışması yapıldığını ve Bakanlar Kurulu ile Yüksek Planlama Kurulu'ndan bu çerçevede kararlar çıkartıldığını anımsattı.


Ataşehir'de 1,7 milyon metrekarelik alan belirlendiğini, ilk etapta 800 bin metrekarelik bölümünün finans merkezi olarak tasarlandığını kaydeden Bayraktar, ''Bu alanda yaklaşık 3,5 milyon metrekare inşaat yapılacak. Bugünkü hesaplamalarımıza göre maliyeti 4,5 milyar lira, inşaat süresini de 3,5 yıl olarak tasarlıyoruz. İlk etapta 

bankaların

 ve orada parseli bulunan özel kurum ve kuruluşların ve Emlak Konut'un yapacağı alan, bu ifade ettiğimiz 800 bin metrekare alandaki 

altyapının

 hafriyatı ve 

altyapı

inşaatları için ihaleye çıktık. 8 

Ağustos

 

tarihinde

 ihalesi olacak'' diye konuştu.


Ataşehir'de yapılan Mimar Sinan Camisi'nin avlu kısmından finans merkezine hem yayalar hem de

araçların

 

kullanacağı

 bir platform oluşturulacağını dile getiren Bayraktar, böylece Batı Ataşehir ile Doğu Ataşehir'deki alanların bütünleşeceğini söyledi.


Finans merkezinin küresel bir nitelik kazanması için master plan çalışmasının tamamlandığını aktaran Bayraktar, birçok ülkedeki finans merkezlerinin incelendiğini, varolanlardan daha modern bir finans merkezi oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.


Merkezin yeşil alanlarla 

desteklendiğini

, zemin kotu üzerinde 

araçların

 hemen hemen hiç olmayacağını, 

araçların

 alt katlara alındığını, otoparkların 

bodrumlarda

 konuşlandırıldığını anlatan Bayraktar, üst katların yayalar ve çalışanlar için ayrıldığını, 7 gün 24 saat yaşayacak bir merkez oluşturulduğunu ifade etti.


Bayraktar, ihalenin tamamlanmasının ardından süratle inşaatlara başlanacağını kaydetti.50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM


Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi,

Tarihi

 Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'nın etkilerini günümüze taşımayı amaçlıyor. Ataşehir'de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle ''Anadolu Yakası'nın simgesi'' olarak tasarlandı.


Tanıtım toplantısında maketi de yer alan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, 3 bin kişilik kongre ve 

kültür

 sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi 

destek

ve 

hizmet

 birimlerinden oluşacak. Eğitim, 

ticaret

 ve 

kültürel

 

faaliyetlerin

 bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam 

sağlaması

 öngörülüyor.25 BİN ZİYARETÇİ KAPASİTESİ


25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7 gün 24 saat yaşamın olacağı bir alan olarak tasarlanan merkezin, deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapıldı.


Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde, birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak.


Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.