1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bayraktar’ın katılımıyla ''Gelişen Kentler Zirvesi''
Bayraktar’ın katılımıyla ''Gelişen Kentler Zirvesi''

Bayraktar’ın katılımıyla ''Gelişen Kentler Zirvesi''

Bayraktar neler söyledi...

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Zeugma Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Gelişen Kentler Zirvesi''  Bakan Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.


Toplantının açılış konuşmasında, konumu itibariyle çok önemli bir noktada olan Gaziantep'in son 8-9 yıldır ciddi şekilde geliştiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, kalkınmanın kişi başına düşen gelirle ölçülmesinin yanı sıra parkları, meydanları, lüks otelleri, müzeleri ile hem kentin hem de insan hayatının kalitesini artırmaya yönelik bir yapıyı taşıması gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin geliştiğini, dünyada itibar edilen, sözü dinlenmek mecburiyetinde olan bir ülke durumunda olduğunu belirten Bakan Bayraktar, 2008 yılında dünyada yaşanan ekonomik krizinin çok hafif etkilerle atlatıldığını vurguladı.
Hükümet olarak, gelişen şehirlere ve ekonomik bakımdan Türkiye'ye atak yaptıracak kentlere önem vermek durumunda olduklarını ifade eden Bakan Bayraktar, ''şehirlerimizin marka değerini artırmazsak, kentlerimizi daha iyi duruma getirmezsek, kalkınmada istediğimiz mesafeyi alamayız. Bugün artık dünyada devletler değil şehirler yarışıyor. İstanbul'un marka değeri Türkiye'den çok daha fazla, bugün New York'un marka değeri ABD'den fazla. Dünyanın süper gücü olan Amerika, New York ile baş edemiyor'' şeklinde konuştu.
Hükümetin 12 Haziran seçimlerine ''ileri demokrasi, büyük ekonomi, güçlü toplum, yaşanılır çevre ve marka şehirler, lider ülke'' başlıklarıyla girdiğini hatırlatan Bakan Bayraktar, bu doğrultuda şimdi bir dizi yasal düzenlemeler yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:
''Benim bakanlığım olarak yapmakta olduğumuz yasal düzenlemelerden birisi, mütekabiliyet şartı aranmadan yabancılara mülk satışı. Bizim tabi ki milli birliğimiz önemli, topraklarımız önemli. Bunları peşkeş çekemeyiz fakat baktığımız zaman dünyaya, özgüveni olan ülkelerde mütekabiliyet şartı olmadan satış yapılabiliyor. Amerika yapıyor, İngiltere yapıyor, hatta İngiltere'de tapu işi bizimkinden farklıdır. Orada tahsis var; 49 yıllık tahsis var, 99 yıllık tahsis var, bunun yanında tapuyla verilen yerler de var. Öbür taraftan bakıyorsunuz Avrupa'nın birçok ülkesinde mütekabiliyet şartı aranmadan pasaportunuzla gidersiniz oradan gayrimenkul alırsınız.
Artık Türkiye kendine özgüveni olan bir ülke. O bakımdan biz, önemli olan yerlerde, özelliği olan bölgelerde, askeri bölgelerde, stratejik öneme haiz olan yerlerde belli bir metre kareye kadar mütekabiliyet şartı, yani o ülkede bizim vatandaşlarımıza gayrimenkul, arazi, arsa satılmasa da biz gelenlere satacağız. Suriye'de bizim akrabalarımız var, buradan daire almak istiyorlar, iş yeri kurmak istiyorlar, arazi almak istiyorlar. Körfez ülkelerinden almak istiyorlar, Türk Cumhuriyetleri'nden, İngiltere'den, Almanya'dan diğer ülkelerden almak istiyorlar. Burada bizim bunu kolaylaştırmamız lazım. Bunun cari açığı azaltmaya faydası var, ekonomiyi geliştirmeye faydası var, yatırım getirmek için faydası var. Bir büyük faydası da, paralı yabancı gelecek. Paralı yabancı geldiği zaman bizim tanıtımımızı yapacak, turizm artacak ve bizim Avrupa Birliği'ne girişimizi artıracak.”
Bakan Bayraktar, Ülkemizin milli birliğini ve bütünlüğünü, kendi değerlerimizi ve tarihimizi korumak suretiyle yabancılara mülk satışını kolaylaştırmayı getireceğiz'' dedi.
“2B” olarak adlandırılan arazilerle ilgili yasal düzenlemeyi en kısa sürede çıkaracaklarını belirten Bakan Bayraktar, özellikle riskli alanlarda dönüşüm yapmak için yasa tasarısı taslağını hazırladıklarını ve Başbakanlığa sunduklarını hatırlattı.
''Bu kanunu da çıkaracağız. Burada başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi önemli büyük şehirlerimizde kentsel dönüşüm yapmak zorundayız. Mutlaka kentlerimizi kaçak yapılardan, depreme dayanıksız yapılardan kurtarmak zorundayız'' diyen Bakan Bayraktar, bunun Türkiye'de ara teknik eleman artışını getireceğini, hem işsizliğin azalmasına hem de iş kalitesinin artmasına ve iş yaparken zaman kayıplarının azalmasına ciddi katkı sağlayacağını kaydetti.
Türkiye'nin dünyada en fazla ihracat malzemesi üreten, en kaliteli inşaat malzemesi üreten ülkeler arasında 3-4'ün içinde olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:
''Ama bizim mühendis müşavirlik, teknik müşavirlik konusunda sıkıntılarımız var. Türk müteahhitleri olarak dünyada iş almada Çin'den sonra ikinci sıradayız ama para getirmede 10 ve 15 arasındayız. Niye? Çünkü oyun kurucu biz değiliz. Şartnameleri yapan, oradaki senaryoyu kuran biz değiliz. Onu Avrupa ülkeleri, Amerika kuruyor. Biz gidip adeta onların taşeronu gibi iş yapıyoruz. Onun için para gelmiyor. Türkiye'de topyekun ciddi manada kentsel dönüşüm seferberliğini yaparsak bunu yaparken bir yapı denetim kanununu teknik müşavirlik şeklinde yeniden dizayn edip çok daha ruhsatları kolaylaştırma ama denetimi biraz daha ciddi hale getirme noktasında adımlar atabilirsek o zaman bizim müteahhitlerimiz de inşaat firmalarımız da çok ciddi gelişecekler. Her şartta, her ortamda, dünyanın her yerinde iş yapabilecekler. Bu bakımdan Türkiye'de işsizliğin azaltılması, kaynakların heba edilmesinin azaltılması, kaliteli üretimin yakalanması noktasında kentsel dönüşümler önemli.''
Türkiye'nin en kuvvetli dayanakları olan moral değerleri, manevi değerleri ve aile yapısını kaybetmeden gelişmesini sürdürmesi gerektiğini söyleyen Bakan Bayraktar, Gaziantepli iş adamları ve kamu yöneticilerini gelişmede gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik etti.
Bakan Erdoğan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Gelişmiş ülkelere bakınca o ülkede en çok çalışması gereken bürokrasidir. Bürokrasi 'ben bu milletin hizmetçisiyim, bu memleketin hizmetçisiyim' zihniyetini kafasına koyar da o anlayışla çalışırsa mutlu olur. Daha fazla bürokrasiyi elimine etmemiz lazım. Dünyanın en ciddi ekonomisi Almanya, en çok çalışan ekonomisi Japonya. Her ikisinde bürokrasi özel sektörün hizmetindedir. Çalışıyor. Üretiyor. Bizde ne derler 'Allah hastaneye düşürmesin, Allah hapishaneye düşürmesin, Allah devlet kapısına düşürmesin, bugün git yarın gel... Bu zihniyetlerden mutlaka kurtarmamız lazım.''
Bakan Bayraktar, devletin üç sac ayağı olan  ''yargı, güvenlik ve denetimi'' güçlendirmesi gerektiğini kaydetti.
Türkiye'nin kalkınmasının ve gelişmesinin önündeki engelleri kaldırmak için bir dizi yasa çıkaracaklarını belirten Bakan Bayraktar, ''İnşallah faizler düşecek. Türkiye'de marka şehirlerin marka değerini artırmak için yeni teşvikler getirmeye çalışacağız. Yeni çıkaracağımız kentsel dönüşüm yasasıyla birlikte özellikle büyük şehirlerimizde, nüfusu 500-600 binin üzerinde olan şehirlerden başlamak üzere, deprem aksı üzerinde olan şehirlerden başlamak üzere Türkiye'de dalga dalga bu dönüşümü sağlayacağız.''
Terör konusuna da değinen Bakan Bayraktar, Türkiye'nin artık dünyada bir yıldız olmaya başladığı, dünyada hızla kalkındığı bir dönemde terör belasının verdiği son sıkıntıların çok manidar olduğunu söyledi.
Bakan Bayraktar, ''Bu hükümet döneminde terör belasının verdiği son sıkıntılar da çok manidardır. Ama inşallah hükümetimiz o noktada da çok ciddi kararlar almıştır, ciddi adımlar atmıştır, atmaktadır. Terörü Türkiye'den söküp atacağız. Terör belasından Türkiye'yi kurtaracağız. 74 milyon insanımızın milli birlik ve kardeşlik içerisinde birbirini kucaklayacak duruma gelmesi şarttır. Bunu sağlayacağız'' dedi.
Bakan Bayraktar, iki gün sürecek olan Gelişen Kentler Zirvesi'nin açılış konuşmasını yaptıktan sonra Zeugma Mozaik Müzesi'ni gezdi.