1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayramı bile farklı günlerde kutluyoruz
Bayramı bile farklı günlerde kutluyoruz

Bayramı bile farklı günlerde kutluyoruz

İslam âlimlerini buluşturan İcma Sempozyumu başladı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, icmanın dini reforme etme çabalarının önünde koruyucu kalkan görevini kıyamete kadar ifa edeceğini söyledi.

A+A-

Yeni Ümit ve Hira dergilerinin ortaklaşa düzenlediği "Ortak Yol Haritası - İcma ve Kolektif Şuur" konulu uluslararası sempozyum İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Sempozyuma 80 ülkeden yüzlerce din adamı ve akademisyen katıldı. Kur'anı-ı Kerim tilavetiyle başlayan sempozyumun ilk gününde icmanın dindeki yeri ve önemi ile doğru anlaşılıp yaşanması ele aldı.

Sempozyumun ilk günü konuşmacılar arasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Ahmed Abbâdi, Muhammed Saad Ebu Bekir, eski Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Prof. Dr. İsam Beşiri, Prof. Dr. Muhammed İmara, Selman Hüseynî en-Nedvi gibi İslam dünyasından birçok din adamı ve akademisyen yer aldı.

Müslümanların birliği adına önemli bir adım olarak değerlendirilen sempozyuma katılım yoğundu. İlk günde salon tıklık tıklım doldu. Sempozyumda Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca'ya olmak üzere 5 dilde çeviri yapıldı.

SAHABE DÖNEMİ ANA OMURGA

Sempozyumda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kazan'dan Timbuktu'ya, Marakeş'ten Kuala Lumpur'a kadar uzanan coğrafyada yaşayan, kökenleri, dilleri, kültürleri birbirinden farklı olan Müslümanlar'ın dinini öğrenmek için aynı kaynaklara dayanmakta olduğunu söyledi. Görmez, dinin temel esaslarının, ana omurgasının tespit ve aktarımı sahabe dönemi müçtehitlerinin gerçekleştirdiği icma ile sağlandığını kaydetti.

İcma ile ilgili olarak İslam ümmetinin iki temel vazifesinin bulunduğunu kaydeden Görmez, "Bunlardan birincisi icma ile tespit edilmiş temel esaslara sıkı sıkıya sarılmak ve bu çerçeveyi zorlayan sübjektif eğilimlere yol vermemek. İkinci ise geleceğe yönelik meselelerin çözümünde vazgeçilmez önemi olan içtihat müessesine işlerlik kazandırmak ve ortaya konan içtihatlar üzerinde mümkün olduğu kadar geniş temelli bir görüş birliğini gerçekleştirmektir" ifadelerini kullandı.

ORTAK BİR ÜMMET KİMLİĞİ

Prof. Dr. Görmez, sözlerine şöyle devam etti: "Özellikle insanı ve bize emanet edilen dünyayı ilgilendiren konularda pek çok olumsuzluğun yaşandığı günümüzde bu sorumluluk kendisini daha baskın bir şekilde hissettirmektedir.

İslam ümmeti, bu sorumluluğu yerine getirebilmek için Yüce Rabbimizin inayet ve tevfîkine bugün, her zamankinden daha çok muhtaçtır. İcma Müslüman bilincinde tarihî ve teşriî işlevi bulunuyor.

Esas önemli işlevi birincisidir ve bu, ortak bir ümmet kimliği oluşturmanın da anahtarıdır. Zira bununla dinin ana unsurlarının tek bir biçimde anlaşılıp yine bununla yeknesak bir uygulama halinde izahı sağlanmaktadır. Bu işleviyle icma, aynı zamanda dini reforme etme çabalarının önünde koruyucu bir kalkan görevini de ifa etmiş, kıyamet sabahına kadar da ifa etmeye devam edecektir."

'Kişi kardeşleriyle güçlüdür'

Sudan İslamî Araştırmalar Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsam Beşir de İslami fetva merkezlerinin yaygınlaştırılmasının gerekliliğini dile getirerek "İslam'ın değişmez ve üzerinde fikirbirliğine varılmış konuları olduğu gibi siyasi, mezhepsel, fikri, kültürel farklılıkları içeren konuları da bulunmaktadır. İslam toplumlarının değişmez konuları ve farklılıklarıyla zenginlik meydana getiren konularını birleştirmesi gerekir" ifadelerini kullandı. Beşir, İslam inancında herkesi kapsayan yaklaşımın gerekli olduğunu vurgulayarak, "Kişi tek başına zayıftır, kardeşleriyle güçlüdür" diye konuştu.

Bayramı bile farklı günlerde kutluyoruz

Bir özeleştiride bulunan Görmez, Müslüman toplumların günümüzde Ramazan Bayramı'nı bile farklı günlerde kutladığını hatırlattı. Görmez, "Bu ve bunun gibi yüzlerce mesele var. Özellikle İslam dünyasındaki Din İşleri Yüksek Kurulu gibi benzer yapılar bir araya gelerek bu noktada ittifak sağlamalı. Dinin temel esaslarının doğru olarak anlaşılması ve yeni meseleler üzerinde birliğin sağlanması gerekir" diye konuştu.

Görmez, sağlıklı birliğin sağlanması aşamalarını "Dinin temel esaslarının doğru olarak tespit edilmesi, meselenin doğru olarak anlaşılması ve doğru olarak nakledilmesi" şeklinde sıraladı.

'En rahat nefes alınan atmosferi İslam sağlıyor'

Sempozyumda Fethullah Gülen Hocaefendi'nin bir de mesajı okundu. Gülen mesajında şunları söyledi: "Son bir iki asırdan beri insanlığa dayatılan pek çok sistem maalesef onun ızdıraplarını artırmaktan başka işe yaramadı. Bugün insanoğluna rahat nefes alabilme imkanı sağlayacak bir tek atmosfer varsa hiç şüphesiz o da İslam atmosferidir.

Bu atmosfer hemen her dönemde tertemiz, dupduru ve hiçbir zamana ve mekana ait düşünce kirlerinin bulundurmayacağı kadar hep derin deryalar gibi dalgalanıp durmuştur. Ne var ki ona ulaşmak ve ondan tam istifa edebilmek için belli bir niyet ve nazara, belli bir cehd ve gayrete, belli bir teveccüh ve güvene ihtiyaç vardır. Bu fevkalade önemli toplantıda ilim adamlarımızın kronikleşmiş asırlık problemlerimize temel kaynaklarımızdan alternatif çözümler sunacakları herkesin beklentisi.


Mısır eski Müftüsü Ali Cuma


'İslam'ın imaj değişikliğine ihtiyacı var'

Mısır Eski Müftüsü Ali Cuma, icmanın ortak ümmet fikrinin temelini oluşturduğuna işaret etti. İslam alemi olarak öncelikle İslam adı altında bu dini rencide edenlerin önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Cuma, "İslam yanlış uygulama ve hareketlerle imaj değişikliğine ihtiyaç duyuyor. Bu da icma şuuruyla sağlanabilir. Çünkü icma yenilenmedir. İcma şuuruyla varılmak istenilen ortak ümmet anlayışı ise dağın en yüksek zirvesini teşkil eder.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ