1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP 4. yargı paketine karşı çıktığını açıkladı
BDP 4. yargı paketine karşı çıktığını açıkladı

BDP 4. yargı paketine karşı çıktığını açıkladı

Son günlerde uzun süren çalışmalar sonucunda şekillenen 4. Yargı paketine BDP’de karşı çıktığını açıkladı. BDP yaptığı açıklamada 4. Yargı paketinin özgürlük alanını genişletecek bir değişiklik getirmediğini belirtti.

A+A-

 BDP Hukuk Komisyonu, Meclis’e sevk edilen 4. yargı paketiyle ilgili raporunda, tasarının ifade özgürlüğü açısından yeni ve “özgürlük” alanını genişletecek bir değişiklik öngörmediği belirtildi. Tasarıyla, terör örgütlerinin bildirilerini yayınlama suçunda sadece ceza miktarının üst sınırında azalmaya gidildiği, yargı kıskacının devam ettiği belirtilen raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

- Yeni ve özgürlükçü bir yasa metni getirilmemiştir. Bir giysiyi taşımak, bir rengi üzerinde bulundurmak, müzik yayını yapmak halen suç olmaya devam edecektir. Yöresel bir kıyafet, poşu, bir marş veya şarkı halen propaganda fiilleri olarak karşımızda durmaktadır.

- Propaganda suçu ‘dolaylı olarak şiddeti meşru gösterecek her türlü fiil’ konusunda da mahkemelere geniş takdir bırakılmıştır.

- İşkence suçunda zamanaşımını kaldıran düzenleme, yargısız infaz, faili meçhul cinayetler ve kamu görevlilerinin korunduğu diğer suçları kapsamadığından eksik ve yetersizdir.

- Tasarı ile iktidar partisi muhalefetin hiçbir önerisini dikkate almamakta, günü kurtarmaya çalışmaktadır.