1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP Genel Başkanı Demirtaş çarpıcı açıklamalarda bulundu
BDP Genel Başkanı Demirtaş çarpıcı açıklamalarda bulundu

BDP Genel Başkanı Demirtaş çarpıcı açıklamalarda bulundu

Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Genel Başkanı Demirtaş gündemdeki konulara ve Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadının öldürülmesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan’ın Ben Kürt sorunu diye bir sorun tanımıyorum açıklamasını da

A+A-

 BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Ben kürt sorunu diye bir sorun tanımıyorum” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi

Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Paris’te 3 PKK’lı üç kadının öldürülmesiyle ilgili, Paris Savcılığı’nın yaptığı açıklamayı hatırlatarak şöyle devam etti:
“Başbakan açıklasın!”
“Ortaya çıkan bilgiler, tatmin edici olmaktan uzak. 10 gündür bula bula bu kadarına mı ulaştınız. AK Parti’nin bir genel başkan yardımcısı ‘Almanya’da da Paris’tekine benzer olaylar olabilir’ diyor. Neye dayanarak bunu söylüyor? Başbakan’ın bunu açıklaması lazım. Elinizdeki listeye göre hangi Kürt siyasetçisi Almanya’da infaz edilecek?
Bunu nereden biliyorsunuz, açıklamanız lazım. Paris’in bilgisi de elinizde var mıydı? Nokta atış yapıyor. Başbakan, bütün bu bilgileri bizlerle, aileleriyle paylaşmak zorundadır. Almanya’da hangi Kürt siyasetçisi infaz edilecekse Türkiye bu kişilerin korunması için tedbir alacak ya da yaşananlardan sorumlu olacaktır. Bundan sonra yapılacak her saldırı, bu genel başkan yardımcısının açıklamasını aklımıza getirecektir.”
“Kürt sorunu yok, evet!”
Damirtaş, başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben Kürt sorunu diye bir sorun tanımıyorum” sözlerini de eleştirerek şunları söyledi:
“Başbakan’a soruyorum; siz Kürtleri bir halk olarak görüyor musunuz? Bir halk olarak görmeyi ve tanımayı düşünüyor musunuz? Evet, ‘Kürt sorunu yoktur...’, katılıyorum, devlet faşizmi sorunu vardır. Bu ülkede Kürtler sorun değildir.
Bu halkı da Allah yaratmış, seviyorsan, ’asimilasyon bitti’ diyorsan, emrindeki valinin parka Kürtçe isim koyulmasına karşı çıkmasını nasıl açıklıyorsun, bunu anlayalım. Biz nasıl ırkçı oluyoruz da sen demokrat oluyorsun. Bize akıl, ayar vermeye çalışacağınıza dönün sokağa bir bakın. Dile, üsluba dikkat edilsin derken kendi dilinize, üslubunuza bakın.