1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP Heyeti Öcalan ile görüştü
BDP Heyeti Öcalan ile görüştü

BDP Heyeti Öcalan ile görüştü

BDP Heyetinin Öcalan ile gerçekleştirdiği görüşmede Öcalan'ın yeni şartlar öne sürdüğü ve Hem Kandil’e hem devlete gerekli olanak ve araçları ilettiğini ifade ettiği öğrenildi.

A+A-

 Çekilmeyi yeniden başlatma mesajı vermeyen Öcalan, sürecin devamı için yeni şartlar ileri sürerek, “Hem Kandil’e hem devlete gerekli olanak ve araçları ilettim” dedi.

İmralı adasına giden BDP heyeti görüşmeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Öcalan mesajında şunları söyledi:

YENİ FORMAT

"Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım.

Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.

ZOR VE ÇETİN GEÇECEK

Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.

Özgürlük, demokrasi ve barışa olan tutkumla herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”