1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP meydanlara iniyor
BDP meydanlara iniyor

BDP meydanlara iniyor

Hükümete, 25 maddelik reform paketi sunan BDP, yarından itibaren meydanlara çıkıyor. PKK'lıların çekilmesini öngören birinci aşamanın başarıyla sürdüğünü iddia eden BDP, Diyarbakır, Mersin ve Adana'da 'Hükümet Adım At' yürüyüşleri düzenleyecek...

A+A-

BDP'nin Diyarbakır'da gerçekleştirdiği Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarından çözüm sürecine ilişkin ilginç bir sonuç bildirisi çıktı. Bildiride, PKK'lıların sınır dışına çıkmasını öngören birinci aşamanın başarıyla sürdüğü iddia edildi. BDP heyetlerinin kadar İmralı ve Kandil'de sürdürdüğü toplantılarda birinci aşamada karşılaşılan sorunların giderilmesinin esas amaç olarak belirlendiğine işaret edilen bildiride "Artık ikinci aşamaya geçildi" ifadeleri kullanıldı.

SIRA HÜKÜMETTE

Bildiride BDP olarak hükümete çözüm sürecine ilişkin 'acil' kodlu 25 maddelik bir paket sunulduğu belirtildi. Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılmasını da içeren paket için şöyle denildi: "Artık ikinci aşamada adım atma sırası hükümettedir. Partimiz hükümete 'yol temizliği' olarak nitelendirdiğimiz acil adım atılması gereken konularda 25 maddelik bir öneri paketi sunmuştur." Bildiride Abdullah Öcalan'ın da önerilerini hükümete sunduğu belirtilerek "Hükümet acil olarak ikinci aşamanın adımlarını atmalıdır" denildi.

ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN

BDP, bildirisinde taleplerini duyurmak için meydanlara ineceğini de duyurdu. Demokratik çözüm sürecinin Öcalan tarafından başlatıldığına işaret edilen bildiride şu ifadeler kullanıldı: "Bizim sürecimizdir. Sürece sahip çıkmak ve ilerletmek bizim sorumluluğumuzdadır. Bu nedenle, 'Hükümet adım at' demek için, çalışmalarımızı demokrasi ve kalıcı bir barış isteyen tüm güçlerle birlikte şehir şehir, sokak sokak, meydan meydan, park park yürüteceğiz.

30 Haziran Pazar günü Amed (Diyarbakır), Mersin ve Adana'da 'Hükümet adım at' yürüyüşleriyle başlatacağımız kampanyamızı yaz boyunca, barajları, karakol inşaatlarını durdurmak için, hasta tutsakları ve siyasi tutsakları özgürleştirmek için, ana dilde eğitim için, seçim barajını düşürmek için, Roboski'de adalet için, koruculuğu kaldırmak için, Sayın Öcalan'a özgürlük için, daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük için sürdüreceğiz."

İşte BDP’nin talepleri

BDP'nin öncelikli talepleri 17 başlık altında 25 maddeden oluşuyor. Edinilen bilgiye göre, 'Acil Yol Temizliği' paketinde yer alan talepler şu şekilde sıralanıyor:

* Terörle Mücadele Kanunu'nun tümden kaldırılması.

* Uzun tutuklulukla ilgili düzenleme. Siyasi suçlarda cezanın alt sınıra düşürülmesi, tutukluluk sürelerinin kısaltılması.

* Tutuklamanın zorlaştırılması.

* Hastalık nedeniyle infazın ertelenmesi konusunda adli tıp kurumundan kaynaklı engelin kaldırılması adli tıp kurumunun yetkilerinin daraltılması.

* Yaşlı hükümlülerin infaz sürelerinin kısaltılması.

* Özel yetkili mahkemelerin tümden kaldırılması.

* Koruculuk sisteminin kaldırılması.

* CMK'daki matbu tutuklama gerekçelerinin (katolog suçların) kaldırılması.

* Seçim barajının yüzde 3'e indirilmesi veya 5 seçim bölgesinde birinci olan partinin, Türkiye genelinde barajı geçmiş sayılması.

* Yüzde 1 ve üstü oy alan bütün partilerin hazine yardımı alması.

* Gösterilere valilik yasaklamasının sınırlanması, gece karanlığına kadar gösterilerin yapılabilmesi.

* Türkçe zorunluluğu olan propaganda dilinin serbest hale getirilmesi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ