1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP- Polis Gerginliği!
BDP- Polis Gerginliği!

BDP- Polis Gerginliği!

BDP'nin cezaevlerinde başlatılan açlık grevine destek amacıyla yaptığı basın açıklaması Taksim'i karıştırdı.

A+A-

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü'nün, tecrit uygulandığını iddia ettikleri terör örgütü başı Abdullah Öcalan'ın tecrit koşullarının kaldırılması ve anadilde savunma ve eğitim hakkı için cezaevlerinde açlık grevi başlatan KCK tutuklularına destek amacıyla, Taksim Meydanı'nda yaptığı basın açıklaması sonrası olaylar çıktı. Polis, BDP Milletvekili Sabahat Tuncel'in de katıldığı açıklamanın ardından, slogan atarak yürüyen grubu biber gazı sıkarak dağıttı. 30 ŞEHİDİN HESABINI KİM VERECEK? 

BDP İstanbul İl Örgütü'nün, saat 13.00'da Taksim Meydanı'nda yapmayı planladığı basın açıklaması gergin başladı. "Anadil bölmez, tecrit öldürür. Cezaevlerindeki ölümleri durdurun" ve "Koşulsuz müzakeresiz toplumsal barış, Öcalan'a sağlık, güvenlik, özgürlük" yazılı iki pankart açan yaklaşık yüz kişilik BDP'li grup, Abdullah Öcalan lehine slogan atınca, polis grubun etrafını sardı. Bu sırada yoldan geçen bir kişi, "30 şehidin hesabını kim verecek" diye bağırarak grubun üzerine yürüdü. Yaşanan gerginlik, bağıran kişinin meydandan uzaklaştırılmasıyla son buldu. Polis, slogan atan eylemcileri basın açıklaması yapıp, dağılmalarını, aksi taktirde müdahale edileceği yönünde uyardı. Ancak, BDP'liler basın açıklaması metninin il binasında unutulduğunu ve almak için bir kişinin gönderildiğini söyleyerek polisten süre istedi. Yaklaşık bir saat Taksim Meydanı'nda oturarak bekleyen grubun etrafı polis tarafından sarıldı. 

Metnin gelmesi üzerine basın açıklaması BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak tarafından okundu. Kolçak açıklamada, Kürt sorunun çözümünün Abdullah Öcalan ile yapılacak görüşmelere bağlı olduğunu belirterek, "Barış için sayın Öcalan'ın sağlığı, güvenliği, özgür yaşam şartları sağlanmalı, bir an önce müzakerelere başlanmalı Kürt siyaseti muhatap alınmalı, Kürtlere yönelik siyasi soykırım operasyonları durdurulmalı, Kürtlerin anadilde eğitim hakkı, kamusal alanda anadilde konuşma hakkı tanınmalıdır" dedi. 

Açıklamanın ardından konuşan BDP milletvekili Sebahat Tuncel, AK Parti'nin Kürt sorununa çözüm istemediğini belirterek, "Bu ülkede Kürt sorunu çözülmeden çatışmalar son bulmaz. Kürt sorunu çözülmeden savaş son bulmayacaktır. İmralı'daki görüşmelerde de, Oslo'daki görüşmelerde de devlet 'Kürtlerin haklarını nasıl tanırız, gasp ettiğimiz dilini, kültürünü, kimliğini nasıl tanırız, nasıl birlikte yaşarız?' demek yerine 'PKK'ya nasıl silah bıraktırırız' diye düşündü. Görüşmeler için MİT'i gönderiyor. Burada sesleniyorum; Sayın Başbakan madem sorunu çözeceğiz, görüşeceğiz diyorsun. Sayın Öcalan'la görüşmenin koşullarını yaratın" dedi. 

Cezaevinde açlık grevinde olanlara dikkat çekmek istediklerini söyleyen Tuncel, "Farkında mısınız Türkiye kamuoyu, bu ülkede zindanda insanlar ölüm orucuna yatmış. İki talep için. Birisi özgürlük ve güvenlik koşullarının sağlanması, diğeri de anadilde eğitim ve savunma hakkı. Diyorlar ki, 'Bunlar gerçekleşene kadar açlık grevini bitirmeyeceğiz'. Hükümete çağrıda bulunuyoruz. Açlık grevlerinin bitirilmesi için gerekli önlemleri alın ve müzakerelere başlayın" dedi. 


AÇIKLAMA SONRASI MÜDAHALE 

Açıklama bittikten sonra BDP'liler Tarlabaşı Bulvarı yönüne yürümeye başladı. Bu sırada slogan atan bir grupla polis arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis grubu biber gazı sıkarak dağıttı. Ardından BDP'liler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Polis, kovalamaca sırasında bir kişiyi gözaltına aldı. BDP'lilerin bir bölümü ara sokaklara girerek dağıldı, bir bölümü ise BDP'li yöneticilerle il binasına gitti. 

Bu arada bir grup, Dolapdere Caddesi'ne inerek yollara molotofkokteyli attılar. Polisin müdahalesi sırasında kaçan göstericilerden biri sarı bantla sarılı bir küçük şişe attı. Polis bomba olabileceği ihtimalilyle Dolapdere Caddesi'ni trafiğe kapattı. Olay yerine uzman ekip gelmesi bekleniyor.