1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP’den AK Parti’ye kritik ziyaret
BDP’den AK Parti’ye kritik ziyaret

BDP’den AK Parti’ye kritik ziyaret

Yaklaşmakta olan seçimler öncesinde seçim barajının düşürülmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunan BDP’li bir heyet AK Parti’den konu hakkında destek bulmak için ziyarette bulundu.

A+A-

 CHP’nin barajın % 3’e indirilmesine ilişkin yasa teklifini Genel Kurul gündemine aldırma girişimi BDP’yi teyakkuza geçirdi

CHP’li CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesini öngören kanun teklifini TBMM Genel Kurulu’nun gündemine doğrudan aldırma girişimi AK Parti ile BDP arasında sürpriz bir temasın yaşanmasına yol açtı. AK Parti kanadının seçim barajının düşürülmesine yönelik teklif için “ret” oyu kullanmasının çözüm sürecinde olumsuz yansımalar yaratabileceğinden endişe eden BDP Grup Başkanvekilleri, AK Parti grubunu ziyaret ederek “kabul oyu” kullanılmasını rica etti.

Pazartesi görüşüldü

BDP’li İdris Baluken ile Pervin Buldan, Pazartesi günü TBMM’deki makamında AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüştü.

CHP’nin girişimini “siyasi manevra” olarak nitelendiren AK Parti kanadı, bu aşamada seçim barajının düşürülmesine de, TBMM İçtüzüğü’nün 37. maddesi kullanılarak bu ve benzer yasaların gündeme aldırılmasına da karşı olduklarını belirterek talebi reddetti.

Ricamız oldu

CHP’nin önergesi önceki gün Genel Kurul’da AK Parti oylarıyla reddedilirken, VATAN’ın sorularını yanıtlarken ziyareti doğrulan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “AK Parti kanadından böyle bir ricamız oldu. Olumlu yanıt alamadık. Önerge reddedildi. Dolayısıyla bu teklif 1 yıl içinde yeniden Meclis gündemine gelemeyecek. Ancak sorun yok. Bu teklif reddedilse bile bir başka teklif gündeme gelebilir” dedi.

Bazı BDP’liler anayasa çalışmalarıyla paralel olarak seçim barajının da düşebileceğini savunuyor.