1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP'den Grev!
BDP'den Grev!

BDP'den Grev!

BDP Öcalan İçin Açlık Grevinde...

A+A-

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Öcalan'a uygulanan tecritin kaldırılması için açlık grevi başlattı.

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, bir halkın açlık grevi başlatmasının taleplerini demokratik yollarla ifade edebilecek bütün yolların tıkanması anlamına geldiğini belirterek, "Bir halkın önderinin özgürlüğünü istemek talebi suç değildir. Talebimizi en demokratik yöntemlerle ifade ediyoruz" dedi.

 

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritin kaldırılması için kurmak istenilen 'Direniş' çadırına Diyarbakır Valiliği tarafından izin verilmedi. Koşuyolu Parkı'nda kurulmak istenilen çadır polis engeline takılırken, toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı. Kalabalığa seslenen BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna açlık grevi eylemi yapacaklarını söyledi.

 


Emine Ayna, "Bir halk eğer açlık grevi başlatıyorsa, bu onun taleplerini demokratik yöntemlerle ifade edebileceği bütün yolların tıkanmış olduğu anlamına gelir. Artık taleplerini bedenini açlığa yatırarak ifade etmekten başka bir yol bulamadığı anlamına gelir. Sokağa çıkmamız, yürüyüş, toplu gösteriler içinde bulunmamız engelleniyor. Kadınlar olarak mitingimiz engellendi. Kala kala bize bedenimizle eylem yapmak kaldı. Bugün onu gerçekleştireceğiz" dedi.


BDP'liler çadırın kurulmasına izin verilmediği için park içerisinde oturma eylemi yaptı. Açlık grevinin ise dönüşümlü olarak devam edeceği bildirildi.


Açıklamaya BDP Milletvekili Altan Tan, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrük ve partililer katıldı. - DİYARBAKIR