1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP'li Başkan, Serbest Bırakıldı!
BDP'li Başkan,  Serbest Bırakıldı!

BDP'li Başkan, Serbest Bırakıldı!

250 Bin Lira Kefalet...

A+A-

Siirt'in Kurtalan İlçesi'nde PKK'nın şehir yapılanması KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 14'ü tutuklandı.

 


Siirt'in Kurtalan İlçesi'nde PKK'nın şehir yapılanması KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 14'ü tutuklandı. Diyarbakır'da mahkemeye çıkarılanlar arasında bulunan Kurtalan Belediye Başkanı BDP'li Necat Yılmaz, 250 bin lira kefaletle serbest bırakıldı.

 

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, Siirt'in Kurtalan İlçesi'nde 16 Aralık günü belediye binası, BDP ilçe örgütü, Belediye Eğitim Destek Evi, Belediye Kültür Evi ve çok sayıda adrese yapılan baskınlarda 19 kişi gözaltına alındı. Aralarında Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz'ın da bulunduğu şüpheliler dün akşam saatlerinde Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildi.

 

14 KİŞİ TUTUKLANDI

Savcılıkta gece geç saatlere kadar süren ifade işleminden sonra 3 kişi serbest bırakılırken, 16 kişi tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

 

Nöbetçi Mahkeme, bir şüpheliyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz'ı da 250 bin lira kefaletle serbest bıraktı. Diğer 14 şüpheli ise 'terör örgüt üyesi' oldukları iddiasıyla tutuklandı.

 

VALİLİK, 'KİTLESEL EYLEMLERİ ORGANİZE ETTİLER'

Siirt Valiliği, Kurtalan İlçesi'nde düzenlenen ve 14 kişinin tutuklandığı operasyonla ilgili açıklamaya yapıp, ele geçirilen malzemeleri basına tanıttı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, şüphelilerin PKK/KCK terör örgütüne müzahir tüm kurum ile kuruluşların çatı yapısı olarak ülkemizdeki sivil itaatsizlik ve eylemsellik türünde faaliyetleri organize ettikleri belirtildi. Şüphelilerin KCK/TM yapılanması içinde yer aldıkları, terör örgütünün talimatları doğrultusunda, il merkezi ve Kurtalan İlçesi'nde meydana gelen kitlesel eylemleri organize ettikleri, mahalle komiteleri oluşturarak eylem kararları aldıkları, örgütsel toplantı ve yasadışı yürüyüşlere katıldıkları tespit edildiği kaydedildi.

 

Şüphelilerle birlikte bilgisayar hard diskleri, çok sayıda CD/DVD, notebook, cep telefonları, sim kartlar, hafıza kartları, flash bellek, kuru sıkı silah, çok sayıda örgütsel doküman ve yasak yayın ele geçirildi.