1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP’li Canan'ın bayrak hassasiyeti
BDP’li Canan'ın bayrak hassasiyeti

BDP’li Canan'ın bayrak hassasiyeti

BDP'li Esad Canan, Bakan Çağlayan ve 150 kişilik işadamı heyetiyle bulunduğu Riyad'da Türk bayrağı asmayan oteli ayağa kaldırdı.

A+A-

Otel müdürü, Canan'ın sert tepkisi üzerine özür dileyip bayrağı astı. Canan, "Bu bayrak sadece bugün değil her gün dalgalansın. Ara sıra gelip bakacağım" dedi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın kalabalık bir işadamı heyeti ile gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ve BAE seyahatinde bayrak krizi yaşandı. Yaklaşık 150 kişilik işadamı heyetiyle birlikte seyahatte AK Parti'den 2, MHP, CHP ve BDP'den bir milletvekili vardı. Heyet Cidde sonrası seyahatin ikinci durağı olan Riyad'a cumartesi gecesi geçti. Akşam geç saatlerde Riyad'ın yeni açılan ve hayli lüks olan Ritz Carlton oteline varan heyet istirahate çekildi. Ertesi gün iş formu sonrası heyet seyahatin üçüncü durağı olan Birleşik Arap Emirliklerine hareket etti. Riyad'daki bayrak krizi de bu esnada ortaya çıktı. Uçakta temasları hakkında işadamlarını bilgilendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan burada Esad Canan'ın oteli ayağa kaldırdığını anlattı.

BAHÇEDE İKİ TUR ATTI

Çağlayan'ın anlattığına göre olay şu şekilde oldu: Otele geldikten sonra Carlton'un devasa bahçesinde yürüyüşe çıkan Esat Canan otelin önündeki bayrak direklerinde Türk bayrağı göremedi. Oysa onlarca ülkenin bayrağı vardı. Acaba göremedim mi diye otelin etrafında iki tur attı ancak yine göremeyince lobiye geçip otel yöneticisini aradı. Bulamayınca sabah ilk iş olarak otel müdürünü çağırdı. Tercüman aracılığı ile otelde bir bakan ve milletvekilleriyle 150'ye yakın işadamı olduğunu, neden otelin önünde bir Türk bayrağı olmadığını sordu. Hatta fırça attı. Otel müdürü özür dileyip bir bayrak buldurdu. Esat Canan, "Bu bayrak sadece bugün değil her gün dalgalansın. Başka ülkelerin bayrakları varsa Türk bayrağı da olacak" dedi.

İŞADAMLARI ALKIŞLADI

Bakan Çağlayan, Esad Canan'ın duyarlılığına teşekkür ederken uçakta yer alan işadamları alkış tuttu. Yaşadıklarını BUGÜN'e değerlendiren Canan, "Baktım küçük Afrika ülkelerinin bile bayrakları var. Oysa burada Türkiye gibi bir ülkenin bakanı, milletvekilleri ve işadamları bulunuyor. Kaldı ki her zaman bayrağımızın burada olması lazım. Otel müdürüne de 'Sadece biz buradayken değil her zaman burada olsun. Ara sıra gelip bakacağım' dedim" ifadelerini kullandı.

Bakan Çağlayan, Esat Canan'ın Türk bayrağı duyarlılığına teşekkür etti. Uçakta yer alan işadamları da Canan'ı uzun süre alkışladı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ