1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP’li Demirtaş’tan flaş iddia
BDP’li Demirtaş’tan flaş iddia

BDP’li Demirtaş’tan flaş iddia

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Reyhanlı’da meydana gelen bombalı saldırılarla ilgili flaş bir iddia ortaya attı. BDP’li Demirtaş Reyhanlı\'daki saldırının destek almadan yapılamayacağını açıklaması bomba bir iddia olarak değerlendirildi.

A+A-

 BDP lideri Selahattin Demirtaş Reyhanlı'daki saldırıda hükümetin parmağıyla ilgili bomba bir iddia ortaya attı.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Reyhanlı saldırısı ve PKK'nın sınır dışına çıkmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Demirtaş yaptığı açıklamalarında saldırının Erdoğan'ın aksine sürece yönelik olmadığını söyleyip ancak süreci de etkileyebileceğini vurguladı.

Reyhanlı'daki saldırı için çarpıcı bir iddia daha ortaya attı. Demirtaş Reyhanlı'daki saldırının hükümet desteği olmadan olmayacağını söyledi.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan'a verdiği röportajında Suriye'deki iç savaşın Türkiye'ye sıçrama ihtimalinden bahsetti. Demirtaş “Bu dış politika neyi doğuruyor? Suriye’deki iç savaşın Türkiye’ye sıçrama ihtimalini. Bu durum, içerideki barış sürecini doğrudan etkileyen bir şey. Saldırı doğrudan sürece dönük değildir ama bu böyle devam ederse doğrudan bir etkiye dönüşür. Bir yandan Türkiye’de iç barışı konuşacaksınız, öbür yandan ülkenin her yerinden bomba, katliam haberleri gelecek. Bu sürecin ruhuna aykırıdır. PKK, ‘Ölümler olmasın’ diye çekiliyor. Böyle bir süreçte bunların olması süreci de zehirler. Saldırıyı yapanlar doğrudan bunu amaçlamasalar bile hedeflerinden biri de budur. Çünkü Türkiye iç barışına kavuşursa güçlenir.” dedi.

SÜNNİ-ALEVİ ÇATIŞMASI TETİKLENSİN HİSSİYATI

Demirtaş saldırının kimler tarafından yapıldığı yorumları için “Özgür Suriye Ordusu yaptı. Esad yaptı, şu yaptı, bu yaptı’. İddia çok, somut bir şey yok. Reyhanlı halkı, ‘Bu bombayı bizi birbirimize düşürmek için attılar. Düşmeyelim’ hissiyatı içinde. Herkeste şu korku var: ‘Reyhanlı’da Sünni vatandaşlar vuruldu, yakın zamanda Alevi vatandaşların olduğu bir yer de vurulacak ki Sünni-Alevi çatışması tetiklensin’. Hükümetin de her yerde iyi tedbir alması lazım. Çünkü Suriye sınırı şu anda facia.” dedi

DEVLET DESTEĞİ OLMADAN OLMAZ!

Demirtaş, hükümeti, bombaları kimin patlattığı konusunda şeffaf olmaya da çağırıyor:

“Daha birkaç saatte bir örgüt ortaya attılar. Zaten birkaç gün, örgüt patlama olmadan tartışıldı, bir hazırlık yapıldı. Patlama Acilciler’e yüklendi. Bu kadar büyük istihbarat zafiyetine yol açacak bir organizasyonun Türkiye içinden destek almadan gerçekleşmesi sıfır ihtimaldir. Şu veya bu şekilde Türkiye’de, ya AKP’ye karşı ya devlete karşı ama devlet içinde, devletin de gücünü kullanan ya da devletin gücünü kullanmaktan imtina eden bir kesim buna zemin sunmuş. İçeriden destek almadan mümkün değildir. İçeriden nasıl destek alıyorlar; taraf tutarsan, Suriye’de taraflardan birine zemin sunacak birileri her zaman çıkar işte.

Provokasyona zemin sunmak tam da böyledir. Bombaları kimin patlattığını, devlet içindeki desteğin kimden gittiğini, hükümet ortaya çıkarıp açıklamalı. Devlet içinden destek olmaması mümkün değil. Çünkü Türkiye güçlü bir istihbarat ve güvenlik ülkesidir. Türkiye gibi bir ülkede içeriden bazı devlet görevlilerini ayarlamadan o işi yapamazsın. Bağı kuracaksın, Lazkiye’den çıkaracaksın vs. Bunlar ciddi organizasyonlar. Şu andan itibaren tedbirler alınacak, sınır güvenliği vs. ama içeriye militan, bomba ne sokmuşlarsa şimdiye kadar sokmuşlardır. Bunların çok iyi izlenmesi lazım.”

ÇEKİLME SONBAHARA TAMAMLANIR

Demirtaş, PKK’lıların çekilme sürecine ilişkin olarak da şunları söylüyor:

“Devlet de duyarlı PKK da. Çekilme göz göre göre olmuyor. Tamamı gizli yollar. Karakolları taciz eden yok, askeri birliklerin nöbet, üs bölgelerinin yakınından bir geçiş yok. Asker de operasyon yapmıyor. ‘Yollarını tıkayayım, pusu kurayım’ gibi bir hareketi yok.”

ÇEKİLME NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

“En yakın bölge olan Van-Hakkâri bölgesinden bir haftada yürüyüp çıkmışlar. Dersim’den oraya iklim koşullarına göre 2 ay kadar, Erzurum’dan 3 ay sürebiliyor. Sonbaharda, yağışlar başlamadan çekilmenin tamamlanmış olabileceğini düşünüyorum. Bir ay sonra çekilmenin yarıdan fazlası bitmiş olur. Kandil’e gidiyorlar. Hepsi oradaki kamplarda kalacaklar. Çekilme tamamlandığında toplam sayı 5-6 bin olacak.”