1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP'li Gruba Taşlı Saldırı
BDP'li Gruba Taşlı Saldırı

BDP'li Gruba Taşlı Saldırı

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne yürüyüşe geçen BDP'li grup taşlı saldırıya uğrayınca olaylar çıktı.

A+A-

 Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne yürümek için BDP Esenyurt İlçe başkanlığı önünde toplanmak isteyen gruplara polis izin vermedi. İstanbul'un çeşitli ilçelerinden gelerek burada toplanmak isteyen gruplara çevik kuvvet polisi, farklı noktalarda engel olmaya çalıştı. Yürümekte ısrar eden gruplar çembere alındı. Polis zaman zaman biber gazı kullandı. Yürüyüşe BDP'li milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de katıldı. ESENYURT'TA MÜDAHALE 


Çeşitli gruplar, öğle saatlerinde Tekirdağ'a yürüyüş yapmak amacıyla BDP Esenyurt İlçe Başkanlığı önlerine doğru harekete geçti. İstanbul'un çeşitli ilçelerinden gelerek burada toplanmak isteyen gruplara, çevik kuvvet polisi, farklı noktalarda engel olmaya çalıştı. Yürümekte ısrar eden sloganlar atan gruplar cembere alındı. Polis zaman zaman biber gazı kullandı. 


ÖĞRENCİLER ETKİLENDİ 


Polisin gazlı müdahalesi Esenyurt'taki günlük yaşamı alt üst etti. Doğan Araslı caddesi üzerinde saatlerce süren olaylarda çok sayıda vatandaş etkilendi. 


Caddenin farklı noktalarında toplanan grupları dağıtmaya çalışan polis, zaman zaman gaz bombası kullanmak zorunda kaldı. Rüzgarın etkisiyle etrafa dağılan gaz vatandaşları olumsuz etkiledi. 


Okula giden öğrenciler arada kaldı, gazdan olumsuz etkilenen öğrencilere ilk müdahaleyi polisler yaptı. Bir polis, kız öğrencinin yüzüne su dökerken diğeri ise gözünü üfledi. Ağlayan öğrenciler olay yerinden uzaklaştırıldı. 


MİLLETVEKİLLERİ DE ORADAYDI 


BDP Esenyurt İlçe Başkanlığı önünde toplanan gruba BDP İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de katıldı. Polisle milletvekillleri arasında yaklaşık yarım saat görüşme sonunda sadece milletvekilleri Tuncel ve Tüzel'in yanında il yöneticilerinin de olması şartıyla yürüyüşe izin verildi. Bunun üzerine eylemciler "Yaşam hakkı kutsaldır" ve "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" yazılı yeleklerini giydi. 


Sayıları 30'u bulan grup daha sonra Silivri Cezaevi'ne doğru yürüyüşe geçti. Grubu yol boyunca arkasından Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri takip etti. 


BDP'Lİ GRUBUN YÜRÜYÜŞÜ SIRASINDA BÜYÜKÇEKMECE'DE OLAYLAR ÇIKTI 


Aralarında milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel'in de yeraldığı BDP'li grup polisin izin vermesi üzerine, Tekirdağ'a gitmek üzere E-5'te yürüyüşe geçti. BDP'lilere, Büyükçekmece girişinde toplanan bir grup tarafından taş atıldı. BDP'li grubun da karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı. 


Polis, tazyikli su ve biber gazı ile iki gruba da müdahale etti. Olaylar nedeniyle E-5'te trafik durdu. Milletvekilleri ile polis müdürleri arasında tartışma yaşandı. 


Polisin ısrarı üzerine BDP'li grup geri döndü.