1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'lilerden Erdoğan'a tehdit
BDP'lilerden  Erdoğan'a tehdit

BDP'lilerden Erdoğan'a tehdit

Ne siz burada bu şekilde durabilirsiniz, ne de biz böyle bir karşılama yaparız.

A+A-

70 kişilik BDP' li grup Cezaevlerindeki ölüm oruçlarına destek amacıyla Gebze M Tipi Kadın Cezaevi önünde toplandılar. BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya Basın açıklaması yaparak Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, Gebze İlçesi'ndeki kadın cezaevi önünde yaptığı basın açıklamasında, "Bu cezaevlerinden bir arkadaşımızın cesedi çıkarsa, Başbakan'ın sonu Saddam gibi, Mübarek gibi olur" dedi.

Cezaevlerindeki ölüm oruçlarına destek olmak amacıyla Gebze M Tipi Kadın Cezaevi önünde toplanan yaklaşık 70 BDP'li, basın açıklaması yaparak Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi. Ancak polisin belirlediği alanın cezaevine uzak olduğunu ileri süren BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya ile Gebze İlçe Emniyet Müdürü Kadir Demir arasında 5 metre tartışması yaşandı. BDP'li Alçınkaya'nın 'Niyetimiz cezaevini basmak değil, izin verin şu alanda açıklama yapalım' sözlerine Müdür Demir, "Zaten öyle bir durum olsa, ne siz burada bu şekilde durabilirsiniz, ne de biz böyle bir karşılama yaparız" diye karşılık verdi.

AKP'Yİ KENDİ DENİZİNDE BOĞARIZ

Emniyetin belirlediği alanda basın açıklaması yapan BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, cezaevlerinde 50'inci gününe girilen ölüm oruçlarının sona ermesi için AK Parti hükümetin hiçbir somut adım atmadığını öne sürdü. Alçınkaya şöyle dedi:

"Cezaevlerindeki ölüm oruçlarını bitmesi için, Sayın Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecrite son verilmesi gerekiyor. Bu arkadaşlarımız cezaevlerinde tam 50 gündür aç, susuz ölüme yatıyor. Eğer cezaevlerinde bir arkadaşımızın cesedi çıkarsa, AKP'yi kendi denizinde boğarız. Başbakan ve AKP'nin sonu Saddam Hüseyin ve Hüsnü Mübarek gibi olur."

Alçınkaya'nın ardından konuşan BDP GİK Üyesi Hüseyin Gözen de, AK Parti'nin Kürt sorununun çözümüne ilişkin sessizliğini koruduğunu, CHP ve MHP'nin de iktidar partisine ayak uydurduğunu öne sürdü.