1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP'ye Şok!
BDP'ye Şok!

BDP'ye Şok!

BDP'li Başkana 13 Yıl Hapis Cezası...

A+A-

Bölücü terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu ve örgüt üyeliği suçundan tutuklanan BDP'li Kars Digor ilçesi Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen (39) bugünkü karar duruşmasında 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

26 Aralık 2011 günü 'Terör Örgütü Üyesi' olmak suçundan tutuklanan Belediye Başkanı Ayhan Erkmen, "Ben Belediye BDP'ten seçilmiş bir belediye başkanıyım. PKK'yla yapılan bağlantıyı anlamıyorum. İddiaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum" dedi.


İDDİANAMEDE PKK'NIN ERMENİSTAN KAMP SORUMLUSU İLE YAPILAN TELEFON GÖRÜŞMESİNE YER VERİLMİŞTİ

Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 37 sayfalık iddianamede BDP'li Dağpınar Belediye Başkanı ile PKK'nın Ermenistan Kamp Sorumlusu 'Hebat' kod Cimşit Kömekçi ile Ermenistan'daki örgüt kampındaki teröristler arasında geçen telefon konuşmalarına yer verilmişti. Başkan Erkmen, hakkında 'Silahlı Terör Örgütüne üye olmak, terör örgütünün yayın yoluyla propagandasını yapmak suçlarından TCK-314-2 maddesi kapsamında 5-10 yıl, TCK'nın 220-4 maddesi kapsamında 'Suç örgütlerinin isimlerini

kullanarak tehditte' bulunmaktan yargılanıyor.

"ERMENSİTAN'A ARAŞTIRMA YAPMAK İÇİN GİTMEYİ PLANLADIK"

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sorgulanan BDP'li Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen, "PKK terör örgütü üyesi olan Cimşit Kömekçi'yi aramadım. Öldürülen terörist Ümit Yılmaz'ın ailesi mezarının yapılması için benden yardım istedi. Ermenistan yapılanması içerisinde faaliyet gösteren Cimşit Kömekçi'yi, Vedat Erkmen, Mirsidi Özbey, Nafiye Tapar'ı tanımam dağda olan amcaoğlu olan Vedat Erkemen'i tanırım. İstanbul'da bulunan Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan ile bir ara Ermenistan'a araştırma yapmak için gitmeyi planladık. Iğdır Belediye Başkanı Güneş'in gözaltına aldığı gün Cimşit Kömekçi yüzünden gözaltına alındığı söylenmişti. Bende telefonda o kişinin belediye başkanı ve birçok insanı perişan ettiğini söyledim. Ben Mirsidi Özbey isimli kişiyle telefonla görüşmedim. Seçim döneminde televizyon ve radyo programları ile yazılı basın bizden seçim değerlendirmesi istiyorlardı. Bu başarılarımızın kaynağının örgüt olduğu yönünde geçtiğine katılmıyorum. ROJ TV'de konuşma yaptığım doğrudur.

Bu konuşmamda suç unsuru içeren hiçbir suç unsuru yoktur. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bu şekilde söylemektedir. Ayhan Erkmen söyleyince suç mu oluyor?" şeklinde konuştu.