1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BDP'yi panikleten rapor
BDP'yi panikleten rapor

BDP'yi panikleten rapor

İçişleri Bakanlığı'nın 298 sayılı Seçim Kanunu'nda değişiklik öngören tasarısına bölge milletvekillerinden destek geldi. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdülkerim Gök, taşımalı oy sisteminin doğu-güneydoğudaki "blok" oyu engelleyeceğini belirterek, "

A+A-

YÜZDE 100 KATILIM

Başbakan Erdoğan'a taşımalı oy konusunda rapor sunan Gök şöyle konuştu: "Seçimlerde illerde katılım yüzde 60-65'i geçmemesine karşın bu oran köy ve beldelerde yüzde 100'ü buluyor. Bu durum blok oylara yol açıyor.

Taşımalı oy sistemi seçmenin serbestçe ve hiçbir baskı altında kalmadan oyunu kullanmasını sağlayacaktır. Kanun değişirse il ve ilçe merkezleri dışında oturan seçmenler bulundukları yerlerde değil, en yakın il ya da ilçe merkezlerinde oy kullanacaktır. Böylece, seçmenlerin baskı altına alınması engellenecek ve her seçmenin oyunu kendisinin kullanması sağlanacaktır.

Köylerde nüfusun az olması sebebiyle kimin hangi partiye oy verdiği sandıklar sayılırken anlaşıldığı için seçmenler baskı altında kalıyor. Uygulama ile sandıklar il ve ilçe merkezlerinde sayılacağı için söz konusu baskı ortadan kalkmış olacak. Aynı yerden gelen kişiler aynı sandıkta oylarını kullanmayacağından ötürü seçmenler üzerindeki baskı ciddi biçimde hafiflemiş olacak."

BAKAN YAKINDAN BİLİYOR

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in de bölge vekili olması nedeniyle bu sorunu yakinen bildiğini belirten Gök, 2014'deki yerel seçimlere yetişmesi zor gözüken kanun değişikliğinin 2015'deki genel seçimlerde hayata geçirilmesinin şart olduğunu söyledi.

Gök, taşımalı sandık uygulaması öncesi bölgedeki mahalli seçimlerde "taşımalı okul" sisteminin blok oyda etkili olacağını savunarak şunları kaydetti: "Taşımalı oy ve taşımalı okul sisteminde her türlü baskı grubunun seçmen üzerindeki etkisi önlenir. Mevcut sistemde seçmenler baskı grubunun dediği partiye oy kullanıyor. Vatandaşlık bilinci ve ileri demokrasi tecelli etmiyor.

Seçmenin iradesine müdahale ediliyor. İkinci alternatif olarak bölgedeki taşımalı okul merkezlerinden faydalanması baskı unsurunu ortadan kaldırır. 10 kilometrelik alanda bulunan 50-100 köydeki seçmenler bu okul merkezlerinde oy kullanabilir. Gerekirse taşımalı eğitimde kullanılan araçlar seçmenlere de tahsis edilebilir. Tek merkezde güvenlik sağlandığı için seçim sonuçları erken açıklanır, gece yarılarına kadar sürmez."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ