1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beklenen büyüme rakamları yakalanamadı
Beklenen büyüme rakamları yakalanamadı

Beklenen büyüme rakamları yakalanamadı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ATO’nun toplantısında 2012 yılının büyüme rakamının %2 küsur çıkacağını ifade etti. Büyüme rakamların hakkında yapılan öngörülerde %5 sonrasında 4 v3 olarak açıklamalar yapılmıştı.

A+A-

 Ekonomide fren sert oldu. Önce 5 olan daha sonra 4’e düşürülen 2012 büyümesinin revize edilen yüzde 3.2’yi hatta telaffuz edilen yüzde 3’ü de tutmayacağı anlaşıldı. Ali Babacan, “2012 büyümesi yüzde 2 küsur olacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2012 yılı büyümesinin “yüzde 2 küsür” olacağını açıkladı. Babacan, “Geçen yılın büyümesi yüzde 2 küsur çıkacak. Önümüzdeki hafta tam rakamı TÜİK açıklayacak, bizim beklentimiz bu civarda” diye konuştu. Buna göre Hükümetin önce yüzde 5’ten 4’e düşürdüğü, ardından da Orta Vadeli Programda yüzde 3.2’ye revize ettiği büyüme tahmini de tutmamış olacak.

ATO’nun aylık meclis toplantısına katılan Babacan, tüketim harcaması, ağırlıklı olarak bankadan kredi çekmeye dayanan bir tüketim harcamasıysa oradan gelen büyüme konusunda endişeli olduklarını belirterek, ”Önce üreteceğiz, sonra tüketeceğiz. Önce hak edeceğiz, kazanacağız, sonra harcayacağız” dedi. Babacan, şöyle konuştu:

“Çekindiğimiz bir konu var, o da şu; tabii ki insanlar günlük ihtiyacını karşılayacak ama tüketim harcaması, ağırlıklı olarak bankadan kredi çekmeye dayanan bir tüketim harcamasıysa, oradan gelen büyüme konusunda endişeliyiz. Önce üreteceğiz, sonra tüketeceğiz. Önce hak edeceğiz, kazanacağız, sonra harcayacağız. Kredilendirme tabii ki olacaktır. Bankacılık sistemimiz üretim için kredi veriyorsa ve buradan büyüme geliyorsa burada hiçbir problem yok, eğer bankalarımız ihracat için kredi veriyorsa, burada da sorun yok, sonuna kadar destekliyoruz. Eğer yatırım içinse sonuna kadar destekliyoruz. Vatandaş bir konut alacakmış, bir şey alıyor, bir varlık. Yani duman olup gitmiyor para. Karşılığında bir varlık oluşuyor, buna da varız ama kredi çekip tüketimi artıracak şekilde bir harcama... Bu noktada ölçülü gitmek durumundayız.”

“Geçen yılın büyümesi yüzde 2 küsur çıkacak. Önümüzdeki hafta tam rakamı TÜİK açıklayacak, bizim beklentimiz bu civarda” diyen Babacan, bunun hemen hemen tamamının ihracattan, üretimden gelen bir büyüme olduğunu ifade etti. Babacan, bu yıl ise dış taleple iç talebin daha dengeli olacağını bildirdi.

Türkiye koşuyor 3 kuruluş biraz geriden geliyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’e göre Türkiye’nin yatırım notu Ba1 seviyesinde. Türkiye bu notu ile Fas, Arnavutluk, Macaristan, İrlanda, Guatemela, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan ile aynı seviyede.

S&P’ye göre ise Türkiye’nin notu BB , görünümü de durağan. Türkiye bu not ile S&P’ye göre Romanya, Endonezya, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan ile aynı not meridyeninde yer alıyor. S&P notu yükseltmeden önce Türkiye BB notuna sahipti ve Guatemala, Ürdün, Portekiz, Macaristan ve Kosta Rika ile aynı not görünümüne sahipti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’e göre ise Türkiye, diğer 2 derecelendirme kuruluşunun verdiği notlardan bir basamak daha yüksek bir nota sahip.

Fitch’in verdiği nota göre Türkiye BBB- seviyesinde. Bu da Türkiye’yi Fas, Namibya, Hindistan, Hırvatistan, Romanya, Endonezya, Kolombiya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Uruguay ile aynı not görünümüne sahip yapıyor.

Aynı kefedekilere bak, adaletsizliği gör

S&P’nin Türkiye’ye layık gördüğü seviyedeki diğer ülke isimleri hakedilen basamağın daha fazlası olduğuna işaret ediyor.

Fitch’den sonra bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu S&P de Türkiye’nin notunu artırdı. Ancak BB’den BB +’ya yükseltilen not hala yatırım yapılabilir seviyenin altında bir statüye işaret ediyor. Dolayısıyla gelinen bu seviye de aslında kimseyi memnun etmiyor. “Türkiye bundan daha fazlasına layık” diyenler, en somut örnek olarak da şu an S&P’nin Türkiye’yi notta eşitlediği diğer ülke isimlerini gösteriyorlar.

S&P’nin Türkiye’ye biçtiği notun benzeri Romanya, Endonezya, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan’da var. Üstelik bu ülkelerin çoğunun görünümü pozitif. Türkiye’nin görünümü ise durağan. Yani Türkiye hâlâ yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkmak için en az 12 ay beklemek zorunda. S&P’nin görünümü pozitif yapmaması bu takvimin bir işareti.

Türkiye, Moody’s’ten Ba1, S&P’den BB , Fitch’ten ise BBB- notuna sahip. Buna göre Türkiye Moody’s ve S&P’ye göre aynı not görümüne sahipken, Fitch’e göre not görünümü bir basamak yüksek.

Her ne kadar not artışı olumlu karşılansa da yapılan yorumlar yine de hayal kırıklığını da ortaya koymuş vaziyette.

Güler Sabancı: Yeni not artışı olabilir

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fitch’in ardından S&P’den de yeni bir olumlu haberin gelmesinin Türkiye adına son derece memnuniyet verici olduğunu, en kısa zamanda yeni bir not artışı daha geleceğine inandığını belirtti.

Sabancı, bu not artışının geç kalmış, ancak başarılı ve istikrarlı ekonomi yönetimi ile çoktan hak edilmiş bir not olduğunu vurguladı. Sabancı, ”Fitch’in ardından S&P’den de bir olumlu haberin gelmesi son derece memnuniyet verici. En kısa zamanda yeni bir not artışı daha geleceğine inanıyorum” dedi.

Özilhan: Başbakan’ın eleştirileri etkili

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, S&P’nin not artırımının Türkiye için geç kalmış bir karar olduğunu söyledi. Özilhan, ”(S&P) Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerinden mutlaka etkileniyorlar. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’ya bakın, onlara çok daha bonkör davranıyorlar. Bunu yüzlerine vurduğunuz zaman ki, galiba uzun bir dönemdir ilk defa bir başbakan bu kadar sert bir cevap verip gündeme getiriyor. Onların da etkilenmemesi mümkün değil” dedi.

Bu artış değil, olsa olsa iade ediyorlar

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ”S&P’nin kararının, not artırımından çok Türkiye’nin daha önce gereksiz yere indirilen notunun iadesi olduğunu” söyledi. Geçmişte Yunanistan’ın notunun 6 basamak birden artırıldığını hatırlatan Özdebir, ”Türkiye’de o günkü durum belki daha iyiydi. O gün düşürdüler, şimdi notumuzu iade ediyorlar” dedi.

Binali Yıldırım: Akıllanmışlar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, S&P’nin Türkiye’nin notunu artırmasıyla ilgili, ”Standard&Poors, yani standart kaldıkça fakirleşirsiniz. Onun için standart kalmayacaksınız, gelişmeleri gözden kaçırmayacaksınız. Akılları başlarına gelmiş” şeklinde değerlendirdi.