1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Beklenen Zamlar Geldi!
Beklenen Zamlar Geldi!

Beklenen Zamlar Geldi!

İşte Yeni Fiyatlar...

A+A-


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta sinyalini verdiği doğalgaz ve elektrik zammı yapıldı. İşte yeni fiyatlar...


Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), yarından geçerli olmak üzere doğalgaz satış fiyatlarının, nihai tüketici fiyatlarına yüzde 9,8 oranında yansıyacak şekilde arttırıldığını bildirdi.


BOTAŞ'ın açıklamasından kısa bir süre sonra da elektriğe yapılan zam duyuruldu. Elektrikte toptan alım birim fiyatı 18.91 TL'den 20.80 TL'ye yükseltildi.

 

Doğalgaz zammının ardından elektrikte yapılan zam miktarı da belli oldu. Elektrik fiyatları konutta %9.81 sanayide %4.03 zamlandı.

 

BOTAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarındaki yükselmelere bağlı olarak doğalgaz maliyetlerinde meydana gelen artışlar nedeniyle gaz satış fiyatlarında düzenleme yapılması zaruretinin doğduğu belirtildi.

 

Açıklamada, ''1 Ekim'den geçerli olmak üzere doğalgaz satış fiyatlarımız, nihai tüketici fiyatlarına yüzde 9,8 oranında yansıyacak şekilde arttırıldı'' denildi.

 

AÇIKLAMA EPDK'DAN

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) internet sitesinde yayımlanan kurul kararında, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt A.Ş. tarafından dağıtım şirketlerine, yarından (1 Ekim 2012) itibaren uygulanacak toptan elektrik satış bedelinin 20,80 Krş/kWh olarak belirlendiği yer aldı.