1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Belçika’dan olay karar
Belçika’dan olay karar

Belçika’dan olay karar

Genk şehrindeki Fatih Camii'ne devlet tarafından tanınan hakları iptal etme kararı aldı.

A+A-

Belçika'nın Flaman bölgesi Milli Savunma Bakanı Lieşbeth Homans, Belçika'nın en büyük Diyanet camilerinden olan Genk şehrindeki Fatih Camiine devlet tarafından tanınan hakları iptal etme kararı aldı.

 

Genk şehrinde bulunan Fatih Camii, Türk istihbarat ekiplerine yardım etmekle suçlanıyor. Belçika istihbarat birimlerine göre "Casusluk dosyası" olarak adlandırılan olay sonrası Belçika tarafından resmi olarak tanınan ve ödenek alan camilerin aldığı resmiyet ve ödenekler iptal edilecek.

 

Camilerin yaptığı casusluk iddiaları üzerine Flaman bölgesi Bakanı Lieşbeth Homans sert kararlar alması üzerine Genk şehrindeki Fatih Camii Yönetim Kurulu, kendini aklayan bir dosya hazırlayıp hükümet yetkililerine sundu.

 

Belçika istihbaratı ise ırkçı partiden olan aşırı sağcı bakan Liesbeth Homans'ın kararında belirttiği unsurları yalanladı. Henüz casusluk yapıldığına dair ellerinde bir bilgi olmadığını belirten istihbarat birimi, Homans'ın kendi kararını doğrulamak için istihbarat birimini kullandığını söyledi.