1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. BENFİCA’NIN ARDINDAN!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

BENFİCA’NIN ARDINDAN!

A+A-
İki takımında çok hazır olmadıklarının her hallerinden belli olduğu Şampiyonlar Ligi ön eleme sınavında Trabzonspor güçlü rakibine teslim olarak bana göre tur şansını mucizelere bıraktı. Bordo Mavililer’ in takım olmak için  zamana ihtiyacı olduğu gibi bazı mevkilerdeki sorunlarının da hala giderilemediğine de şahit olduk dün gece .Buna karşın belli bölümlerdeki görüntüsü   bir hayli hoşnut kıldı bizleri!
Gerek Benfica gerekse Trabzonspor, kadrosunu yenileyerek yaptıkları hazırlıkların ardından ilk ciddi sınavlarında karşı karşıya geldi. Ev sahibi Portekiz ekibi altı, Trabzonspor ‘da dört yeni oyunculu kadrosuyla sahada yer aldı. Müsabakaya hızlı ve etkili başlayan , ilk yirmi dakikada baskılı oynayan taraf ev sahibi Benfica oldu. Bu süreç de rakibi kendi alanında kabullenip, hızlı toplarla savunma arkasında Henripe ve Burak Yılmaz’ı   buluşturmayı hedefleyerek sonuç üretmeye çalışan Trabzonspor, bunda başarılı olamadı. Çünkü savunmada kazanılan toplar olumlu kullanılamadı.

Topu oyuna sokmakta ciddi sıkıntılar beliriverdi. İlk yirmi dakika ayağa pas yapan bir Trabzonspor yerine , aceleci ve uzun toplarla iş bitirmeyi hedefleyen bir takımın sık sık hata yaptığını gözlemledik.İşte bu ahval, rakibin baskı kurmasını da beraberinde getirdi. İlk yarım saatin sonunda ise Trabzonspor orta alanda biraz daha ayağa pas yaparak oyunda dengeyi kurdu. İlk devrenin son on beş dakikası böylelikle başa baş geçti denilebilir. En azından rakibin baskısı bertaraf edildi. İkici yarıya iki takım yine dengeli başladı. Trabzonspor, uzun toplar yerine orta sahayı biraz daha öne çıkarıp, ayağa pasla oyun kontrolünü eline almak istedi. Bunda kısa bir süre için başarılı oldu.

50 ve 65. dakikalar arası, çok kısa bir zaman dilimi içinde olsa bile, Bordo Mavililer   rakibi oyun olarak sirkülase etti. Ayağa nefis paslarla oyun üstünlüğünü eline geçirdi.Umut veren bir görüntü sergiledi o kısa zaman dilimi içinde. Fakat ileri çıkan orta sahadaki oyuncuların geri dönüşlerde   yaşadıkları sıkıntı, 65. dakikadan sonra rakibin boş alanlar bulmasına, kalemizde tehlikeler yaşatmasına, vesile oldu. Andrean, Colman , Alanziho gibi isimlerin beklenen katkıyı vermemeleri ; takım savunmasını zayıflattığı gibi hücum gücünü de olumsuz etkiledi.

Zokora’nın sadece savunmaya dönük katkısına karşın , ofansa yönelik negatif görüntüsüne , ilk bir saatlik dilimden sonra Henripe’nin de oyundan düşmesi eklenince rakip son yarım saatte yeniden oyun kontrolünü ele geçirip   iki golle önemli bir avantaj yakaladı. Hatta bir mucize olmazsa tur biletini cebine koydu! Trabzonspor’da kaleci Tolga ve Henripe dün gece vasatı geçen isimler oldu. Zokora, tek yönlü olarak göze batarken , hücumda etkisiz kaldı. Andrean,  kopuk film şeridi gibiydi. Yetenekli ama henüz yeterli kıvamda gözükmedi! Colman, gayretli ama üretkenlikten uzak; Alanzinho , bal yapmaya niyeti olmayan yaban arısı gibiydi. Teknik heyetin ,  sağ stoperden sol bek yaratma çabası da transferlerin ne kadar trajikomik olduğunun deliliydi. 
Bordo Mavililer ,   zaman zaman göze hoş gelen şeyler yapmış gözükse de hala sorunlu bölgeler ve yanlış transferlerden kaynaklı eksikler, bir gerçek olarak karşımıza çıkmıştır. Ne yazık ki Avrupa’ya her yıl ki gibi erken veda zamanı da gelmiştir. Süper Lig adına konuşmak için ise federasyon kararları ile ligin nasıl şekilleneceğini görmek lazımdır. Tabi bu bir aylık sürede yönetim ve teknik heyetin yeni adımlar atıp atmayacaklarını da beklememiz gerekir.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar