1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Beni onlar endişelendirdi…
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Beni onlar endişelendirdi…

A+A-
Trabzonspor adına ligin ikinci devresinde oynanan maçlar baz alındığında,  G. Antepspor müsabakası dışındaki en kolay maç gibi duruyordu Alanyaspor karşılaşması.  Tahminler bu yönde olsa da   sonuç  Bordo Mavililerin istediği gibi olmadı.
 
Hakemin başlangıç düdüğü ile birlikte Trabzonspor’un pozisyonları art arda gelmeye başladı. Karadeniz  Fırtınası, dirençsiz ve çok boş alan bırakan kolay bir rakip bulmuştu karşısında. Savunmada ise yanlış paylaşım ve yanlış duruşu ile  verilen pozisyonlar, bir çok kez ev sahibi takıma, gol için davetiye çıkarmıştı. Aslında Trabzonspor çok etkili ve çok enfes bir görüntü  sunmuyordu. Rakip takım, ev sahibini kendi alanında karşılama  taktiği ile bekliyor, ancak bunu da beceremiyordu. Bu durum Trabzonspor’un baskılı oynamasına ve çok sayıda, belki de sezonun en fazla pozisyon bulduğu maçını çıkarmasına vesile oluyordu. Biraz forvet oyuncularının  beceriksizliği ve daha önemlisi kaleci Haydar’ın tek başına sahne alması ile ilk 25 dakikada yakalanan  beş net gol pozisyonu, skora yansımadı. O ilk yirmi beş dakika içinde özellikle orta alandaki Okay ve Onazi ikilisinin Trabzonspor adına yaptığı doğru işler de, Bordo Mavililere  pozitif katkı yaptı. Fakat  fizik olarak erken düşmeye başlayan oyuncular kervanına,  adını ettiğimiz bu iki isimde katılınca, ev sahibi takım  oyun temposunu kaybetti. Karadeniz ekibinin oyun temposu düşmeye başladığında,  o dakikaya  kadar  şaşkın ördekleri oynayan Akdeniz ekibi, biraz daha güven buldu. Oyunu kanatlara yıkmaya ve Trabzonspor’un oyun temposunu düşürmeye çalıştı. Bunda da zaman zaman başarılı oldu. Şunu söyleyebilirim ki, ilk  yarım saatte izlediğim Alanya tarihi hezimetten ; şansı, Trabzonspor forvetinin  son vuruş eksikliği ve kalecisi Haydar’ın muhteşem kurtarışları ile kurtuldu. Ve yine iddia ile söylüyorum ki, ilk yarım saatteki Alanyaspor,  bu sezon izlediğim en kötü takımların başını çekenG.Antepspor’dan bile, kötü bir duruş sergiledi!
 
Maçın 41.  dakikasında teknik direktör Saffet Susic’in yaptığı iki doğru değişiklik biraz olsun işe  yaradı. İkinci devre Trabzonspor futbolcuları  fizik güç olarak yine düşük bir görüntü verdi. Hani o Kasımpaşa, Antep, Bursa maçlarındaki istek ve arzu, buna bağlı olarak fizik güç olarak ortaya konulan direnç, bu maçta yoktu. Geçen hafta Osmanlı maçı sonrası yazmıştım. ‘Trabzonspor önceki haftalara göre temposunu biraz daha kaybetmiş’ ibaresi kullanmıştım. Bu hafta Osmanlı maçından da daha düşük bir direnç gördüm. Ve bu durum açıkçası beni endişelendirdi. İkinci 45 dakikada uzun süre pozisyon dahi üretemeyen ve tempoyu yükseltemeyen Trabzonspor, ne zaman forvet hattını çiftledi, ardından iki pozisyon daha buldu. Fakat bunları da gole çeviremedi.  Bu yarıda yorgun düşen futbolcular, topa koşmak yerine topun kendilerine gelmesini bekleyince  arzulanan Trabzon görüntüsü kendini göstermedi.
 
Trabzonspor’un kazanması için özellikle Okay,  Castillo, Olcay, Yusuf dörtlüsünün performansı çok çok önemli. Bu dörtlü günündeyse açıkçası ben hiçbir rakipten çekinmiyorum. Fakat eğer beklenenin uzağındaysalar,  Fırtına  her maç,yüksek puan kaybı riski ile karşı karşıyadır. Dikkat ettim,adını  verdiğim bu futbolcular,  özellikle ilk yirmibeş dakikadan sonra oyundan bir hayli düştü. Ve yine dikkatlerinize sunuyorum ki,   aynı arkadaşlarımız Osmanlıspor maçında da  Okay hariç, etkisiz kalmışlardı. Eğer bu düşüş kondisyonla alakalı ve fizikselse, Trabzon için sıkıntılı maçlar yeniden sahne alabilir.
 
Öte yandan Rodallega’yı çok beğendiğimi söylemeliyim. Gol atamadı belki ama hep oyunun içinde ve hep pozisyon koklayan, çok çalışan, hava toplarına hakim görüntüsü ile bence çok olumlu  sinyaller verdi.
 
Alanyaspor müsabakası ile ilgili birçok spor adamının ‘iyi futbol’ söylemine asla katılmıyorum. Hani ‘Puan kaybı yaşandı ama iyi oynadık’ türünden laflar,  objektif olmaktan bence uzak. Kanımca, ligin en kötü takımlarından birine karşı, 25 dakika pozisyon bulmak, çok iyi oynandığı manasına gelmez! Trabzonspor son iki haftadır  futbol olarak çok kötü olmasa bile durağanlık dönemi yaşıyor. Eksiklerden ve hatalardan ders çıkarılmalı. Açıkçası son iki maç bana çok iyi sinyaller vermedi. Şimdiden dersler çıkarılıp, önlemler alınmalı. Her şeye rağmen taraftar ve camia, uzun bir aradan sonra yeniden oluşan havayı kaybetmeden,  bütünlüğü koruma hassasiyetini sürdürebilmeli. 

 
Önceki ve Sonraki Yazılar