1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Benzine Yine Zam Var!
Benzine Yine Zam Var!

Benzine Yine Zam Var!

Geçen ay indi, bu ay çıktı...

A+A-

Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından benzin fiyatında da 12 kuruşluk artışa gidildi.Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının düşmesi, benzine indirim olarak yansımıştı. Petrolün yeniden yükselmesi ile verilen indirimler tek seferde yeniden alındı! Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından benzin fiyatında 12 kuruş artışa gidildi. Zam, gece yarısından itibaren geçerli olacak. Geçen ay benzinin perakende satış fiyatında önce 6, sonra 8, daha sonra da 3 kuruşluk indirime gidilmişti.TANER YILDIZ AÇIKLAMIŞTI


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarındaki sık değişimleri basın mensuplarına şöyle açıklamıştı:


"Türkiye, yalnızca düşen petrol fiyatlarıyla değil aynı zamanda bütün girdi kaynaklarını açık pozisyonuyla değerlendiren bir ülkedir. Nedir açık pozisyon? Bankacılıkta olduğu gibi… Bizim dolarla alıp TL ile sattığımız bir üründür bu.


Döviz fiyatları TL karşısında değer kazandıkça bütün o ham petrol fiyatlarındaki düşüşü balanse etmektedir.


Ülkenin etrafında özellikle Arap baharıyla bölgesindeki sıkıntıların, siyasi istikrasızlıkların gittiği andan itibaren bu petrol fiyatlarının geriye döneceğini söylemiştik. Çekilmiş bir lastik gibi, elastikiyetini kaybetmedikçe onlar geriye döner demiştik. Şu anda bu oluyor. Öngörülerimiz doğrultusunda iyi bir tahminde bulunduğumuzu da söyleyebiliriz"