1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. BES’e yüksek katılım bekleniyor!
BES’e yüksek katılım bekleniyor!

BES’e yüksek katılım bekleniyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılan değişikliklerin tanıtımı için gerçekleşen toplantıda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yeni sistemden beklentilerini açıkladı...

A+A-

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılan değişikliklerin tanıtımı için gerçekleşen toplantıda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yeni sistemden beklentilerini açıkladı. Önümüzdeki günlerde BES’e vatandaşların katılımıyla hızlı fon büyümesi beklentilerinin olduğunu ve bu sayede iç tasarruflarda artışın gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Babacan, BES'e çok sayıda vatandaşın katılmasını, hızlı fon büyümesini beklediklerini açıkladı..

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni uygulamaların tanıtım toplantısına katıldı.

BES'te 3,1 milyon katılımcı olduğunu ve 20 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşıldığını belirten Babacan, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yeterli olmadığını, toplam özel emeklilik sistemlerinde biriken fonun GSMH'nın yüzde 2,2'sine denk geldiğini anlattı.

OECD ortalamasına bakıldığında yüzde 72,4 gibi bir rakam görüldüğünü, bu rakamların sistemin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve potansiyel de olduğunu gösterdiğini belirten babacan, "Doğruları yaptığımız sürece BES'nin büyümesi için çok geniş bir alan ve potansiyel var" dedi.

Önümüzdeki 5-10 yıl boyunca BES'in Türkiye'de çok daha farklı bir noktaya varacağının görüldüğünü dile getiren Babacan, "Önümüzdeki süreçte BES'e çok sayıda vatandaşın katılaması ve çok daha hızlı fon büyümesi ve iç tasarruflarda da nispi bir artışın sağlanmasını bekliyoruz" dedi.

Vatandaşın BES'e yatıracağı her 100 lira için devletin de 25 lira katkı payı yatıracağını, bunun, izleyen bir iki ay içinde hemen yapılacağını aktaran Ali babacan, "Yani 100 liranın yanına konan 25 lira da aynı 100 lira gibi yıl içinde nemalandırılacak" dedi.

Babacan, BES'ten çalışan, çalışmayan ve öğrenci ayırmaksızın 18 yaşından büyük herkesin faydalanabileceğini söyledi.

2013 bütçesine 1 milyar 250 milyon TL'lik ödenek

Sistemin asıl özelliğinin emeklilik olduğuna işaret eden Babacan, ''Bu yüzde 25'lik devlet katkısı da yatırılan paraların emeklilik döneminde ihtiyaç olacak birikim ruhuna uygun olması gerekir. Devlet katkısı sisteminin, gerçekten emekliliğe yönelik uygulanması da sistemin en önemli unsurlarından biridir. Biz vatandaşlarımıza; çok zaruri olmadıkça kısa vadeli ihtiyaçları için sistemdeki birikimlerine dokunmamalarını ve sistemde en az 10 yıl kalıp 56 yaşını doldurduktan sonra emeklilik hakkını kazanarak, sistemden ayrılmalarını tavsiye ediyoruz. Zira bahsettiğimiz yüzde 25'lik devlet katkısından tam olarak yararlanabilmek için bu koşulların yerine getirilebilmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Babacan, yeni sistem için hem sektörle çalıştıklarını hem de dünya örneklerini incelediklerini aktararak, ''Bu aynı zamanda Hazinemize önemli bir yük getirecek de uygulamadır. 2013 bütçesine 1 milyar 250 milyon liralık devlet katkısı ödeneği koyduk. Eğer tahminden daha da öte başvuru olursa, bu ödeneği daha yüksek seviyelere çıkarılması mümkün olabilecek. Ama bu rakamın ihtiyatlı bir rakam olduğunu belirtmek istiyorum'' diye konuştu.

Gelecek dönemde BES'e getirdikleri yeniliklerin sadece devlet katkısı ile sınırlı olmadığını belirten Babacan, ''Öncelikle sistemdeki maliyetlerin ve kesinti seviyelerinin düşürülmesi noktasında önemli adımlar attık. Artık sürüm artacağı için, sigorta şirketlerimizin, bireysel emeklilik kuruluşlarımızın da sürümden kazanması bundan sonraki dönemde önemli olacak'' dedi.