1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beşir Atalay'dan sürpriz açıklama
Beşir Atalay'dan sürpriz açıklama

Beşir Atalay'dan sürpriz açıklama

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay günübirlik ziyaret için gittiği Kuzey Kıbrıs yolunda gündemi değerlendirdi. Sürpriz açıklamalar yaptı...

A+A-

“Bu dönem anayasa yapmamız lazım. Başbakan’ın söylediği şu, üç dönemdir anayasa vadediyoruz, dolayısıyla biz bu yüzden buna asılıyoruz. Komisyondan uzlaşma çıkmazsa alternatif aramamız normaldir.”

FERAGAT EDEBİLİRİZ

“Başkanlık sistemi bizim için önemli. Parti olarak çok önemsiyoruz. Ama anayasa bunsuz yapılacaksa bunda esneme gösterebiliriz. Uzlaşma olacaksa başkanlıktan vazgeçebiliriz.”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay günübirlik temaslarda bulunmak için gittiği Kuzey Kıbrıs yolunda kendisine eşlik eden gazete temsilcilerinin sorularını cevapladı. Hafta sonu Mardin ve ilçelerinde yapılan toplantılara ilişkin bilgi veren Atalay, bölge insanının çözümumudunun en üst düzeyde olduğunu söyledi. Atalay, yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili de önemli mesajlar verdi.

Atalay'ın açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

ALTERNATİF ARAMAMIZ NORMAL

"Anayasa konusunda, benim bildiğimhiçbir partiyle görüşmemiz olmadı. Şu anda uzlaşma komisyonu yürüyor ve onu zedeleyecek bir çalışma yürütmek uygun değildir. Bizim bu dönemanayasa yapmamız lazım. Başbakanın söylediği şu, üç dönemdir anayasa vadediyoruz, dolayısıyla biz buna asılıyoruz. Eğer uzlaşma komisyonundan çıkmazsa alternatif aramamız normaldir. Tabii ki Meclis'in içinde bir parti olacak. Tabii ki 4'ü bir arada tercih edilir ama hiç birisi yanaşmazsa o zaman BDP de olur. Neden olmasın?" "Başkanlık sistemi bizim için önemli. Parti olarak önemsiyoruz. Uzlaşma Komisyonu'na teklifimizi verirken de partide tartıştık ve ortak karar verdik. Ama anayasa bunsuz yapılacaksa esneme gösterebiliriz. Uzlaşma olacaksa başkanlıktan vazgeçebiliriz."

BÖLGEDE UMUT FAZLA

"Mardin'de cumartesi akşamı kanaat önderleriyle toplantı yapıldı.Herkese söz hakkı tanındı. Ağırlıklı konu çözüm süreciydi. Herkes destek verdi. Bölgedeki beklenti ve umut çok fazla. Çünkü o bölge acıyı çekmiş, normalleşmek istiyor. Hayatı daha iyi yaşamak istiyor. Artık bu konu Türkiye' de olgunluğa erişti.Her kesimde çözülebileceğine dair umut var. Toplumsal olaylar böyledir, kendiliğinden olgunluğa erişir. Çözümü kolaylaştıracak faktörler çoğalır. Şu anda bütün kesimlerde terörün zemininin kalmadığı inancı var.

Hele güneydoğuda insanlar hayatını yaşamak istiyor. Geçmişte çokmağduriyetler olmuş, zulümler, haksızlıklar olmuş, gereksiz baskılar olmuş.. Devlet vatandaşı kendisinden adeta uzaklaştırmak için çalışmış. Onu tamir yönünde atılan adımlar en azından makul yönde düşünen insanları olumlu yönde etkiliyor hayatı. Bölgede normalleştirmeyi amaçlıyoruz. Eskiden karakollara gitmek korkulu bir şeydi.Hepsini gözden geçirdik. Karakollarda duş imkanı sağladık. Bir gün bile gözaltında kalsa duş alma imkanı var. 12 Eylül’de bir ay gözaltında kaldım. Başımızı yıkama imkanı bile olmadı. Biraz da onları yaşadığımız için göz altında bir gün bile kalan duş imkanı bulsun istedik."

İmralı dahil her kesimde olumlu hava var

"Yürüyen süreçle ilgili çok açıklama yapmıyoruz. Süreci zedeleyecek şeylerden kaçınmak için. Yoksa somut şeyler yapıyoruz.Her kesimde olumlu bir şey var. İmralı dahil. BDP'de pozitif beklentiler var. Örgütte de Avrupa kesiminde de bazen farklı yönde açıklamalar olsa da hermanada genel anlamda büyük bir şey var. Yürüyen tek çalışma bu görüşme süreci değil. Entegre bir strateji. Uluslararası boyutları var. Kuzey Irak boyutu var. Bunun hepsini devreye sokma yönünde çabalar var. Daha işin başındayız. (Üçüncü ülke) Arabulucu anlamında değil. Kuzey Irak’la zaten evvelden bu yana süren çalışmalar var. Avrupa dahil uluslararası alanda her yerde. Avrupa’yı daha fazla desteğe çağırdık."

2009’da süreç zordu

"Türkiye'de 2009'da açılım sürecine çıkmak ne kadar zordu. Ama bugün bütün bölgelerde hava olumlu. Geçen gün Sayın Başbakanımızla Karadeniz toplantısı yaptık. En hassas bölgelerden birisidir. O zaman olumsuz şeyler almıştık. Şimdi baktık ki, Karadeniz'de hiçbir sorun yok. Oradaki insanlar da beklenti içinde. Yaptığımız araştırmalarda da bunu görüyoruz. Buna rağmen bu süreçler yavaş yürür. Beklenti kendiliğinden çok yükseldi."

ÖNCE KAN AKMAMASI SONRA SİLAH BIRAKMA

"Kan akmaması kısa sürede sağlanırsa, terör psikolojisi ortadan kalkarsa, bundan sonrası görüşmelerle silah bırakma sonrasına dönük alternatif senaryolarla... Stratejide bunlar söz konusudur, bir sürü alternatif çalışılır. Bunun için de açılımsüreci dediğiniz zaten bunların görüşülmesidir."

‘Kimse karşısında duramaz"

"Şu anda her kurumumuz kendi üzerine düşeni yapıyor. Temel hedef silah bıraktırma. O hedeften bir sapma yok. O yüzden çözüm süreci diyoruz. Her çalışmada olabileceği gibi alternatif senaryolar var. Daha başlardayız. Biraz beklemek lazım. Noktasal açıklamaları hemen beklememek lazım. Bu rüzgar çok iyi bir rüzgar. Kimse karşısında duramaz."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ