1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Beyin mahkemesi keşfedildi
Beyin mahkemesi keşfedildi

Beyin mahkemesi keşfedildi

Bilim insanları yaptığı son araştırmalar sonucunda beynin yargılama ve ceza kararlarının alındığı bölgeyi tespit etti.

A+A-

 İşte o ilginç araştırmanın sonucu…

Muhteşem olduğu kadar karmaşık bir yapıya da sahip olan beynin hala çözümlenememiş birçok noktası var. Bilim insanları yaptığı son araştırmalar sonucunda beynin ‘mahkemesini’ keşfetti.

Harvard üniversitesi uzmanları, insan beyninde “kişilerin bazı insanları yargılama ve alması gereken cezayı belirlemek” için kullandığı ‘dorsolateral prefrontal cortex’ (dlpfc) adi verilen bölgeyi keşfetti. Bilim insanları bu bölgeyi belirlemek için deneklere bir dizi suç sahnesi izletti. Araştırmada filmlerin sonunda deneklere “sizce burada şahıs suçlu mu? Suçluysa ne kadar ceza almalı?” Gibi sorular yöneltildi ve beyinlerindeki hareketler özel bir cihazla izlendi. Test sonucunda suça ilişkin değerlendirmelerin beynin tek bir bölgesinde toplandığı tespit edildi. Uzmanlar araştırmanın beynin karar alma mekanizmaları konusunda yeni bilgiler sunduğunu söyledi.

Beyinde yargılama ve ceza belirleme kararlarının alındığı bölgenin tek bir noktadan yönetildiğini tespit eden bilim insanları bu bölgenin kişilerin ceza verme duygularını da yönettiğini açıkladı.