1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. BİAT VE PİŞKİNLİK!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

BİAT VE PİŞKİNLİK!

A+A-
Yeri geldiğinde görev almak , yeri geldiğinde de  istifa etmek erdemli bir davranış biçimidir. Koltuğa yapışıp kalmak , yüzüne tükürenlere karşın pişkin bir tavırla koltuğa yapışmak  ise insanın kendisini küçültmesinden ve değersiz kılmasından başka bir şey değildir.
Yaklaşık dört buçuk yıldır ,  koltuğa  zamkla yapışmış olanların;  Başkanına tasdik makamı olmaktan başka,   hiçbir  fikre sahip olmadıklarını , bunun yanı sıra büyük ağabeylerine göre adım attıklarını bilmeyen kalmadı bu şehirde. Onlar için büyük ağabeylerinin ‘nefes al veya alma’  demesinden daha mühim bir şey olamaz! Onun talimatlarına göre davranış sergilemek yine onlara göre kuruma yapılacak  en büyük iyiliktir. Aslında onların yaptığı sadece biat kültürüdür  ve bununda  kuruma   hizmet değil,  ihanetten başka bir manası yoktur. İhanet diyorum ; çünkü biat kültürü; camiada parçalanmanın , kamplaşmanın, ‘kurum adamı değil benim adamım’ olmanın tam karşılığıdır.Bir başka tanımlamayla ‘böl -parçala -yönet’ sisteminin bizzati kendisidir!   
     Başkan çıkıp diyor ki ; ‘Benim olduğum yerde bir daha sakın olmasın. İstifa etsin gitsin’ ! Yetmiyor aynı başkan onu,  TFF delege listesinden de çıkarıyor. Arkasından gazetelere el altından haber uçuruluyor.Buna göre; görev dağılımı yeniden yapılacak ve onun işgal ettiği koltuğa, geçmişte ibra edilmeyen yönetimin mali saymanı getirilecek! Ama adam anlamıyor ! Anlıyor da; işi pişkinliğe vurmakta, koltuğu da bırakmamakta ne hikmetse hiçbir beis görmüyor.  Nasıl  bir adamlık , nasıl bir hizmet anlayışı anlayabilene aşk olsun ! Tıpkı dört yıldır Başkanını ‘papağan kuşu’  gibi onaylayan açıklamalarında olduğu gibi şimdi de ağabeyinden ne yapması gerektiğine dair talimat bekliyor zavallı! Öyle ya başkanına  bunca şirinlikler yapmasına karşın gözden düştüğüne göre   şimdi de abisinin talimatını beklemeli ki,  onunla da ters düşmüş olmasın ! Çünkü yarın bir daha koltuk kapması mümkün olmayabilir!
Kanımca büyük ağabeyleri de orada oturmasında ve otururken rezil rusvay olmasında bir sıkınca görmüyor. Niye görsün ki ? Onun için insanların bir önemi yoktur!Evla olan  ağabeylerinin dediklerinden dışarı adım atmamalarıdır! Hem şu vaziyette   istifa etmeleri ağabeylerini de zor durumda bırakır. Ağabeyleri ne düşünür , onları nasıl bir konuma sokturur bir tarafa ama son söz olarak diyoruz ki ; biraz olsun hizmet anlayışı , birazcık erdem ve saygınlık varsa bırak git kardeşim! Giderken unutma büyük ağabeyinin kolunu sık tut ve öyle git emi! Bakarsın yarın başka yerlere terfi edersin… 
Önceki ve Sonraki Yazılar