1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bilgiye hakim olan güçlü olur
Bilgiye hakim olan güçlü olur

Bilgiye hakim olan güçlü olur

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)'nin 61. kuruluş yıldönümünü töreninde konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, KTÜ'nün Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

A+A-

Bilgi çağının yakalanmasında üniversitelerin en önemli rolü üstlendiğini kaydeden Başkan Genç, "Çağ, artık bilgi çağıdır. Bilgiye hakim olan, sahip olan güçlüdür. Bu çağ böyle bir çağdır. Şu anda maalesef bilgiye sahip olanlar tarafından hükmedilen yeryüzünde insanlık ve insana ait değerler ayaklar altındadır. İnsanlık, artık denizden kıyıya vuran bir balık misali en kötü zamanını geçiriyor. Bir taraftan bakıyoruz ki bilgide, teknolojide zirve yapılmış, diğer taraftan insana ait değerler, başta yaşam hakkı olmak üzere ayaklar altındadır. O nedenle sorumluluğumuz büyüktür." dedi.

 

200 BİN ÖĞRENCİ YETİŞTİRDİ

 

Konuşmasında Trabzon'a ikinci devlet üniversitesinin kurulması için büyük emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya teşekkür eden Başkan Genç, bu üniversitelerin hem Trabzon, hem bölge, hem de Türkiye için gurur vesilesi olduğunu söyledi. 1951 yılında Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin kurulması için kanun teklifi veren Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ile bölge milletvekillerini rahmetle ve minnetle andıklarını belirten Başkan Genç, "KTÜ ülkemizin dördüncü üniversitedir.Dolayısıyla ülkemizin tarih itibarıyla en köklü üniversitelerinden bir tanesi. KTÜ'den şu ana kadar 200 bine yakın genç, bilgiyle donatılarak mezun oldu. Bu milletimiz ve memleketimiz adına büyük bir gurur vesilesidir. Şu anda 58 bin öğrenci KTÜ bünyesinde eğitim görüyor. Trabzonumuzda ikinci devlet üniversitemiz de kuruldu. Bu üniversitenin kurulmasında emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza hususen şükranlarımızı ifade etmeliyiz ve takibi noktasında da çok kıymetli bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya teşekkürle ifade etmeliyiz. Bunların hepsi bu şehir için, bölge için, memleket için gurur vesilesidir."

 

MİLLETİMİZİN MİSYONUNU DEVAM ETTİRECEKSİNİZ

 

"Burada alacağınız eğitimle sadece mesleki anlamda, kariyer anlamında veya bireysel hayatınız anlamında tekemmül etmiş olmakla yetinmemelisiniz. Bu çağ ecdadınızın yeryüzünde üstlendiği misyonun yeniden yeryüzünde yayılması dönemidir. Yeni bir dönemdeyiz. Başta adalet olmak üzere insanca yaşamayı, insana ait değerleri, öyle batı medeniyetine has değerleri değil, bütün insanlığa ait değerleri, evrensel anlamda yeryüzünde bir hakkın icra edilebilmesi için sorumluluğunuz ve sorumluluğumuz bir kat daha artmıştır. Şu anda tarih bize bunu mecbur kılmaktadır. Biz yeryüzündeki herhangi bir milletten bir tanesi değiliz. Biz misyonu olan milletlerden bir tanesiyiz. Asil bir geleneğe, asil bir köke ve bu asaleti donatan bir inanca sahip milletiz. O nedenle hem bu geleneği,hem o asaleti hem de inancımızın bize yüklediği unsurları yeryüzünde yaymakla mükellefiz."

 

ÇAĞDAŞ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ÇIKACAĞIZ

 

"Bu eğitim yuvalarımızın hem şehrimizin hem de ülkemiz açısından çok çok daha önemli bir zaman dilimini yaşamaktayız. Ülke olarak, millet olarak, bu dönemde özgüvenimizle, üniversitelerimizden yetişen bu nesille birlikte, çağdaş muasır medeniyetler üzerine çıkararak, yeryüzündeki misyonumuzu daha ileri noktalara taşıma arzusundayız. Bu nedenle ben bu uğurda çok büyük çalışmalara imza atmış KTÜ'yü tebrik ediyorum. Buradan 200 bin talebemizin yetişmesine emek veren hocalarımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Tarihinden aldığı şuurla bu misyonumuzu devam ettirecek öğrencilerimizi de şimdiden kutluyorum. Bu vesileyle üniversitemizin kuruluş yıldönümünü kutluyorum daha nice başarılı yıllar diliyorum."şeklinde konuştu.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin 61 yıl önce Türkiye'nin bilim, kültür ve kalkınma hamlesine katkı vermek üzere kurulduğunu belirten KTÜ Rektörü Süleyman Baykal, "53 yıldır eğitim vererek ve bilim üreterek Türkiye Cumhuriyeti'ne ve insanlığa parlak beyinler kazandırmaktadır. Bundan sonraki süreçte de aynı kararlılık ve sorumluluk duygusuyla yoluna devam edecektir." ifadelerine yer verdi.