1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Biliyorum ve eminim ki...
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Biliyorum ve eminim ki...

A+A-
  Saf  Trabzonsporluluğuna her zaman inandım. Tek amacı Trabzonspor’u zirveye taşımak, derin Trabzon’u yıkarak tarih yazmaktı. Fakat kendi yaptığı hatalar ile kendi sonunu hazırladı.

Kim ne söylerse söylesin. Mert adamdı. Yanlışları , hataları,  dik başlılığı vardı ama özünde bizden biriydi.

Yine kim ne derse desin !

Eğer bugüne kadar, tarafımıza  bir liralık reklam katkısı olduysa çocuklarıma haram olsun.

24 yıldır bu kulübü takip ediyorum. Vakti zamanında milyarlık reklam teklif edenleri , menfaat gözetmeksizin sırf kulüp için yerden yere vururken, tarafıma hiçbir katkısı olmayan Hacıosmanoğlu’nun iyi niyetinden hiç şüphe etmedim. Ne acıdır ki ‘dün kulübü çalanları’ alkış tufanına tutan sahte yüzlüler, Hacıosmanoğlu yönetimi zamanında ‘dürüstlük’ abidesi kesiliverdiler!

BİLİYORUM VE EMİNİM Kİ…

Oysa biliyorum  ki birileri gibi çalmadı!

Biliyorum ki, son yirmi yılın en kaliteli kadrosunu kurdurdu.

Biliyorum ki; bazı dürüst(!)  çıkarından başka hiçbir derdi olmayan  gazetecilere, bir önceki dönem olduğu gibi oluk oluk, Trabzonspor kesesinden ‘reklam’ adı altında rüşvet dağıtsaydı, hiç kimsenin kalemi onun üzerine oynamazdı!

Biliyorum ki; ‘Faruk abi bizim abimizdir. Emrindeyiz’ demiş olsaydı,  Faruk bey ve etrafındakiler, tıpkı Sadri  Şener zamanında olduğu gibi hiçbir hatasını görmeyecekti!

Biliyorum ki; TFF’ye,  ‘Emrinizdeyim. Kamuoyunda ki açıklamalarıma bakmayın siz. Şike davasını ben kafamda bitirdim’ demiş olsaydı, onu devirmek için organize ‘kıyım’ yapılmayacaktı!

Biliyorum ki; 2.5 yıl evvel, yönetimine adam koyarak, seçimde destek olanların emrine amade hareket etmiş olsaydı, yani kulübü perde arkasından onların yönetmesine izin verseydi, ne yönetiminden adam istifa ettirecekler, ne de yangına benzinle koşacaklardı!

Biliyorum ki; ‘Trabzonspor’a hizmet’ adı altında ihanet eden menajer dostu eski yöneticilere transferde yetki verip, yeni  Yalanzinhoların  transferlerinde milyonları götürmelerini sağlamış olsaydı bu seçimde hepsi onun arkasından koşup,  gecesini gündüzüne katacaktı!

TERSİNİ  YAPSAYDI…

Trabzonspor’dan bir İbrahim Hacıosmanoğlu  geçti! Sırf yukarıda saydığım sebeplerden ötürü yalnızlığa itilen! Sadece o sebeplere bağlı olarak, devrilmesi için Fenerbahçe ve TFF ile iş birliği yapılarak,  ihanetin meşru sayıldığı, kötünün en kötüsü olarak lanse edilen!

Camiası tarafından  satılan İbrahim bey, bir bakıma kendi ipini de çekti. Eğer kasayı düşünmeyip, yukarıda ki unsurları beslemiş olsaydı, her kesime biat etmiş olsaydı, bugün belki de hala başkan olacaktı! Bu yazdıklarım, camianın samimiyetsizliği ve Trabzonspor’a bakışını  da anlatmaya yeter sanırım!

ÖNEMLİ HATALARI OLDU…

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun başkaca  önemli hataları da oldu. Mesela yola çıkarken kendisine güç verenleri, dostlarının söylemlerini, çoğu zaman dikkate almadı. Mesela yurt içi transferlerde çok hatalar yaptı. Mesela 6 teknik adam, üç sportif direktör değişmekle çok büyük yanlışlara imza koydu. Mesela takım içinde yaşanan krizleri iyi yönetemedi. Mesela haklı olduğu konularda bile kendi açıklama yaparak ‘kavgacı’ izlenimi yarattı. Kadro yapısı ile transferde çok oynayarak Sadri Şener’le yarıştı!

2007-2013 DÖNEMİNE BAKARSANIZ!

 Kimse Hacıosmanoğlu bu kulübü çok iyi yönetti diyemez. Öyle bir iddiası olanda yok. Ama herkes, özellikle şerefli Trabzonsporlular biliyor ki; bu kadar borcun asıl sorumlusu 2007-2013 arası görevde olanlardır. Bu kulübü siyasete mahkum bırakanlarda yine aynı dönemin sorumlularıdır. Hacıosmanoğlu geldiğinde; gerçekte 250 trilyon borcu olan, naklen yayın gelirleri bankalara temlik verilmiş bulunan, dolar borçlarına 70 trilyon daha kur ve faiz ödemek zorunda kalınan bir Trabzonspor’la karşılaştı. Üstelik, kimsenin dikkat etmediği  borsa da %47’si satılmış, sermayesi kalmamış bir Trabzonspor! Böyle bir Trabzonspor’un da Ak Parti’nin kucağına oturmaktan başka çıkar yolu yoktu. Siz 2007-2013 arasını görmezden gelirseniz, bu sadece kendinizi kandırmak olur.

Demem o ki; Hacıosmanoğlu’nun  her şey bir tarafa;

ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA…

1-Hami’den sonra Mustafa Denizli’yi getirmiş olsaydı

2- Oyuncuların parasını zamanında ödettirseydi

3- Hepsinden önemlisi; Makedonya krizini orada bitirmeyi başarabilseydi , kongrede öylesine bir hezimet yaşamazdı. Makedonya süreci en önemli kırılma noktasıdır. Taraftardan çekinmek yerine, Onur efendiyi kadro dışı yapıp, Hakan Arıkan’ı geri çağırsaydı, takım bu hale gelmezdi. Aynı şekilde Erkan Zengin’i!

HER HALÜKARDA…

Kısacası Hacıosmanoğlu’nu her halükarda, kendi hataları bu noktaya taşıdı. İbrahim başkan yaptığı hatalar ve yapmadığı ‘biat kültürüne’ uygun icraatları sayesinde hezimete davetiye çıkardı. Yani iyi niyetli ve iyi bir Trabzonsporlu olsa da; Trabzonsporluluğu ona yetmedi. Bazen siyasi, bazen uysal, bazen kartal, bazen  ‘biatçı’  ve tabi ki bazen de radikal kararlar almayı becerebilseydi, bunların hiç birini yaşamazdı. Çünkü  günümüzde Trabzonsporluluğa  değer veren yok! Değerli olan, insanların çıkarları ve kimin kime biat ettiğidir!

Önceki ve Sonraki Yazılar