1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. BİLMEM KİMİN UMURUNDA
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

BİLMEM KİMİN UMURUNDA

A+A-
Arşiv tutmayı severim. Televizyonculuk yaşantım boyunca yaptığım bir çok proğramın kasetleri hala saklıdır evimin bir köşesinde. Kasetlerin üzerine düştüğüm notlara bakınırken ‘Ali Özbak’la yapılan söyleşi’ notu ilişti gözüme ! Üzerindeki tarih 2000 yılını gösteriyordu. Tozlanmış kaseti usulca koydum videoya. Sisli puslu, eskimiş görüntüler eşliğinde izledim bugünkü divan başkanımızın söylediklerini.

Bakın ne diyor sevgili Özbak:
Bu anlayış Trabzonspor’u hiçbir yere taşımaz. Trabzonspor ayağını yorganına göre uzatmak zorundadır. Taraftarın gönlünü hoş etmek için yapılan bilinçsiz transferler, kulübü batağa sürükler. Yöneticilik sorumluluk ister. Taraftar gibi düşünemezsiniz. Düşünürseniz,  borç bugünkü noktaya gelir.Trabzonspor böylesi paraları veremez! Bu anlayış değiştirilmez ise Trabzonspor’un kapısına kilit vurulma tehlikesi kaçınılmaz olur!
                                  xxx
Hey gidi yıllar hey! Ne çabuk değiştirmiş insanları … Hey gidi makamlar, sıcacık koltuklar ! Unutturuverir Trabzonspor’un sözde menfaatlerini! Cumartesi günü yapılan mali kongreye bakıyorum . Baktıkça kimin Trabzonsporlu kaldığını sorguluyor, camiaya olan inancımın yerle bir olduğuna tekrar tekrar şahit oluyorum . Yukarıdaki sözleri söyleyen    zat-ı muhteremin , Sadri beyin sağ yanında koparttığı alkış tufanlarını üzülerek ve ibretle izliyorum. Neye alkış tutuyor söyleyeyim! Yönetimi  ‘şike dayanışması’ adı altındaki kamufle etmeyi başardıkları  ve zihniyetlerine övgüler yağdırılmasından memnun olduğu için mutlu mu mutlu Divan başkanımız ! O esnada yönetim faaliyetlerinin alt alta yazılı olduğu kitapçık dağıtılıyor salonda !

Trabzonspor’un gider kalemlerine bakıyorum. Sadece Haziran transferinde verilen bonservis bedelleri   26 milyon Euro civarında ! Halil Altıntop, Barış Özbek ve Sercan bonservis bedelsiz alındıkları için   karşılarında rakam yerine boşluk beliriyor! Ama herkes biliyor ki   oyuncunun ilk yıl aldığı para ve menajerlik ücretleri de maliyet içinde hesaplanır. Yani onları da eklediğinizde   yaz dönemi transferine akan para yaklaşık 75 trilyon lira ! Ama bilmem kimin umurunda … Aynı tabloya göz gezdiriyorum . Zokora’nın bonservis bedeli 5 milyon Euro. Bunu biliyorduk da  oyuncu için verilen menajerlik ücreti ile daha yeni müşerref oluyorduk. Tam 1 milyon Euro !Yani yüzde 20 komisyon ! Bu ne demek haberiniz var mı ? Tam 2.5 trilyon lira… Yalnızca menajere verilen bu paraya Alman milli takımının da formasını giymiş , 26 yaşındaki Türk oyuncu sol bek Malik fathi’nin alınmadığından bilmem haberdar mısınız? A. Gücü’nden alınan ‘Biri sakat diğeri vasat ‘ diye şahsımın ta alınacakları vakit teşhis koyduğu Wittek ve Sapara’ya verilen menajerlik komisyonları da  590 bin Euro!

Tam tamına 1.5 trilyon lira ! Hatta o kadar ilginç ki Sapara’nın bonservis bedeline verilen para 200 bin Euro, menajerlik komisyonu tek başına 285 bin Euro! Yani komisyonu bedelinden fazla ! Hayretlerim bunlarla sınırlı kalmıyor . 900 bin Euro bonservis bedeli ile alınan Celustca için verilen menajerlik komisyonu   325 bin , Marek Cech için verilen bonservis bedeli 1 milyon, komisyon ise 270 bin Euro ! Birinin komisyon yüzdesi, yüzde 33, diğerinin yüzde 27! Oysa hepimiz biliriz ki komisyon ücreti oyuncunun aldığı bir yıllık ücretin yüzde 3’ü ile 10’u arasında pazarlık yapılarak belirlenir. Fifa kanunda bile menajerlerin kulüplerden en fazla yüzde 14 isteyebileceği yazılıyken, Trabzonspor yönetimi yüzde 20, yüzde 27, yüzde 33, hatta yüzde yüz yirmi (Sapara) gibi inanılmayacak rakamları  dağıtmış. Neden acaba ? Oyuncuların sıradan ve vasat olduklarını bildiklerine , menajerlerinin de babalarının oğlu olmadığı gerçeğine bakıldığında,   sizce neden bol kepçeden dağıtmışlardır  trilyonları dersiniz? Yorum sizlerin …
Gözüme ilişen bir başka gerçek ise yaz dönemi transferlerde tam 10 trilyon menajer komisyonu ödendiğidir! On trilyon ne demek biliyor musunuz ? Mesela İtalyan milli takımının beyni Miccoli ile Real Madrid’in eski oyuncusu Gabriel Hainze’nin transfer bedelleri demektir!
Sıkı durun !!! Ne düşündürücüdür ki 10 trilyon toplam komisyonun yüzde 40’ı yani 4 trilyonu Mithat Halis’in getirdiği oyuncular için (kendisinin ve aracı olduğu futbolcuların)   bağlı bulundukları menajerlik şirketlerine verilmiş ! Hani Trabzonspor’da tam 9 futbolcusu bulunan Mithat amca var ya ! Hah işte, O amcamızın dokuz futbolcusu için değil, yalnızca Haziran -Eylül arası getirttiği 5 oyuncusu için Trabzonspor’dan koparttığı komisyonun bedeli 4 trilyon lira ! Ben demiyorum, Trabzonspor’un kitabı öyle yazıyor. Benim tek kabahatim, sizler yönetimi alkış tufanına tutmakla meşgulken ,şahsımın bu rakamları gözden geçiriyor olmasıdır. Başkan sayın Sadri Şener’in ‘ Bizim Deniz’ dediği menajer Deniz Türker’ de boş geçilmemiş ! Biliyorsunuz koyu bir Fenerbahçeli ve eskiden ulusal kanallarda Fenerbahçe muhabirliği yapardı ‘Bizim Deniz’! Zokora için verilen 1 milyon Euro’nun ortaklarından olan  Deniz ( Türkiye hakkı onda ), Trabzonspor’un bilançosundaki rakama göre 220 bin Euro  da Barış Özbek için almış ! Yani 550 milyarcık ! Yani toplam komisyon payının yüzde 35 lik dilimi de ‘Bizim Deniz’in oyuncularına gitmiş !
Ama bilmem tüm bu gerçekler kimin umurunda !Divan Başkanımız memnun, salondakiler mutlu…Yüzlerde gülücükler, avuçlar patlarcasına alkışlar… Sayın Özbak’ın 2000 yılında kendi diliyle verdiği röportajdan bir kesit vererek başladım yazıma ! İsterseniz bir daha bakın yukarıya . Ve sonra yine bakın aynı şahsiyetin yaklaşık üç ay evvel sevgili meslektaşım İhsan Öztürk’e verdiği şu beyana :
Taraftar futbolcu istiyor. Ne yapsın yöneticiler .Mecbur kalıyorlar bu oyuncuları almaya ‘!!! Bilmem gerek var mı daha çok şey anlatmaya …
 
Önceki ve Sonraki Yazılar