1. YAZARLAR

  2. Halil Şanlı

  3. Bir adama ‘taraf’ olmak!
Halil Şanlı

Halil Şanlı

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir adama ‘taraf’ olmak!

A+A-

O Maçkalı  ben Arsinli… Ne bir akrabalık bağım var,  ne de çıkar ilişkim! Tek  çıkarım,  27 yıllık basın mesleği yaşamımda  aradığım ‘adam gibi adam’  profiline uygun bir  dost kazanmış olmamdır! Birey olarak insanlar,  bir siyaset adamından  ya da il bazındaki  bir yetkiliden ne isteyebilir ki? Güler yüz, alçak gönüllülük, özü ve sözünde bir olmak ve biraz da hizmet! İşte onda bunları gördüğüm için ona  ‘taraf’ oldum! Toplumu bilgilendirme  gibi kutsal bir görevi yapıyorsam,  olmak da  zorundaydım. Ahmet Metin Genç, Trabzon’un  yetiştirdiği, bu şehrin gurur  duyması gereken bir yiğittir.

28abf6dd-deb8-41db-ab22-23281df7695f.jpgNormalde kalemim  çok serttir. Sözlerim  diken  gibi ve çoğu zaman  can yakıcıdır. Her insan gibi hatalarım olsa da, inandığımı söylemekten hiçbir platformda  geri kalmadım,  kalmam da! Meslek yaşamım  boyunca peygamber efendimizin; “Haksızlığı gördüğü halde susan da  dilsiz  şeytandır”   sözünü kendime ilke edindim. Bazen belki ipin ucunu  fazla da kaçırdım. Allah affetsin. Lakin  toplumda iyi, değerli, kıymetli, saygıyı hak eden insanların  varlığı o kadar azaldı ki, bazen; “Şu adam şöyle olsa, bu böyle yapabilse de onure etsem” dediğim oldu. Ne yazık ki; samimiyetten uzak, iki yüzlü, riya  dolu, çıkarı uğruna her taklayı atabilecek insan sayısı o kadar fazla ki, takdiri  hak edecek insan sayısı bir elin beş parmağını bile zorlama ile dolduracak kadar az! Toplum adına, millet adına çocuklarımızın yarınları adına,  aslında en endişe verici  husus budur! Benim ‘adamlık’ kriterlerime uyan  en önemli isim olduğu için de  Ortahisar belediye başkanı sayın Ahmet Metin Genç’i  yazma gereği  hissettim. Ben gazeteciyim ve toplumu bilgilendirmekle mükellefsem,  böylesi bir adamı yazmak,  benim    görevim diye  düşündüm. Bu yazdıklarımın asla siyaset veya  adaylıkla  alakası  yoktur. Milletin gönlünü fethetmiş, Trabzon’da insanların  kalbinde en derin yerlere inmeyi başarabilmiş bir siyaset adamını,  eğer  partisi  aday gösterme hususunda tereddüt yaşarsa, kendi sorunlarıdır!  Çünkü  o,  milletin gönlünde  yer edinmiş bir kere! Siyaseten  kendi partisinin  geleceğinden  kaygı duyanlar,  ‘Ahmet Metin Genç  gibilerin sayısını nasıl artırmalıyız’  hesabında olmalıdır  aslında!

059de98c-f051-44d5-bde4-46ebcc9089f8.jpgMesleği bir hukukçudur! Kalbi de hukuka  uygundur. Dalaveresi olmaz!  Kendisinden talep edilip de yapamadığı,   yetişemediği  işler olabilir, olacaktır da!  Fakat,  herkese  gönül penceresini açmış bir adamdır  Ahmet Metin Genç.  Belediye başkanlığı dönemine bakıyorum. Oturacak makam odası bile olmayan,  yeni kurulmuş bir belediyenin  başkanı olarak,  kendisinin bile tasarrufu olmadan önüne konulan isimlerle çalışmak zorunda kalmış  bir başkan! Kendi partisinden olan  büyükşehir belediyesi tarafından,  hemen   her projesinin önü kesilmiş, icraya verilmiş! Gelir kaynaklarının tamamına yakını büyükşehir belediyesine teslim edilmiş bir başkan. Ve o başkan, belediyeye bir kimlik kazandırmakla kalmadığı gibi;  dağ,  tepe,  bayır dolaşarak insanların gönüllerine hitap etti. Sokakta  gördüğü simitçi ile de sohbete koyuldu,  diğer partilere  mensup  insanları da kucaklama erdemini gösterebildi. Millete tepeden bakan hiç olmadığı gibi,  garibanlara her ortamda kucak açtı! Kimimizin düğününe koşarak sevincimize, kimimizin hastasına  koşup üzüntümüze ortak oldu. Ayırım yapmadı ve bu şehrin dört bir yanında hepimizin cenazelerinde  tabuta  el tutanlardan oldu! Her  hafta,  halk günü  yaparak belediyesinin kapılarına,  milletin  tedirgin olmadan, gönül rahatlığı ile gelmesinin yolunu açtı. Sayıştay raporlarından  kendi yönettiği  belediyesi,  en yüksek  ve en güvenilir  notu alarak birinci çıktı. Trabzon’un tüm değerlerine özel ehemniyet gösterdi.  Şehrin marka değeri olan  Trabzonspor’u,  onun  kadar  yüksek sesle  savunan,  onun kadar  bu konuda hassas  davranan  bir başka  siyaset  adamı olmadı! İmkansızlıklar içinde bir belediyenin başı olarak, üstelik yeni kurulan bir belediyenin  reisi olarak,  belki bazılarımızın özel isteklerine yetişemedi. Fakat bilinmeli ki, A. Metin Genç  çağımızın samimiyetsizlik hastalığına panzehir olan samimiyetin adı olmayı başardı.

“Siyaset hayatta kısa bir zaman dilimdir. Bugün var, yarın yoktur. Ama haysiyet ve şeref, hayatın tamamıyla alakalıdır. Bu yüzden hayatı haysiyetli yaşamak gerekir”  sözünü  kendine şiar edinmiş, böylelikle milletin  gönlünde taht kurmuş Ahmet Metin Genç  beyefendiye ve onu örnek alanlara selam olsun.  Rabbim onu  böylesine  ahlaki temeller üzerine yetiştiren anne ve babaya,  her iki dünyasında merhametiyle muamele  etsin.  Biz tarafız evet! Adam gibi adamlara,  gülüşüne ve duruşuna hayran kaldığımız Ahmet Metin bey gibilere  taraf olmak, aslında toplum çıkarlarına taraf olmakla eş değerdir! Bilmem anlatabildik mi?

e91cb82c-67dc-4ffc-9c84-3eb1d8d90caf.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar