1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Bir arkadaşın olarak bu yazıyı lütfen oku Sayın Usta!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir arkadaşın olarak bu yazıyı lütfen oku Sayın Usta!

A+A-
Trabzonspor başkanı Sayın Muharrem Usta, yaptığı son açıklamasında camiaya umut dağıttı. Usta umut dağıtırken de “Trabzonspor’u bu duruma düşürenleri tarih affetmeyecektir” türünden sözler etti. Yani Trabzonspor Başkanı  geçmiş yönetimi hedef gösterdi.
 
Şimdi şöyle bir düşünüyorum. Elbette bugünkü Trabzonspor’u Muharrem Usta ve yönetimi bu hale getirmedi. Bu doğru. Fakat biraz düşündüğümüzde  mevcut yönetimin kendisini çeşitli mazeretlerin altına gizliyor olması da kabullenilecek bir durum değil. Yaklaşık on ay oldu, yönetim iş başı yapalı. Seçim öncesine gidiyorum. Sayın başkan; “Biz Trabzonspor’un çok zor günler geçirdiğini biliyoruz. Tüm projelerimizle bu duruma hazırız. Hatta çok büyük bir sponsorluk için prensip anlaşmasına vardık. Göreve gelirsek sonrası gün bunu açıklayacağız” demişti. Ne oldu?  On aya yakın bir zamandır, sözü edilen ve kongreden birkaç gün sonra açıklanacağı bizzat Muharrem Bey tarafından deklare edilen o devasa  sponsordan, hala haber yok! Biz  Muharrem Beyden beklerdik ki; bu kadar zor şartlar altında  yeni transferlerden  ziyade, takım içinde küçük çaplı bir eleme yapsın! Bu elemeyi yaparken,  takımdaşlık ruhunu bozan oyuncular ki, bunlar üç dört isim; onların biletini radikal bir kararla kessin! Yani Hacıosmanoğlu yönetiminin aldığı futbolcuları, büyük bir hırsla temizlemek yerine,  ekip anlayışını yerle bir eden, başkanına, menajerine, idarecisine, teknik adamına tehditler savurduğu herkes tarafından bilinen oyuncu ve ona bağlı olan birkaç pisliği daha kestirip atsın! Ama Sayın Usta ne yaptı? Geçmiş yönetimlerden daha beterini ve daha sıradan bir anlayışı sergiledi!  Cardozo gibi, Cavanda gibi, M’Bia gibi kaliteleri tartışılmaz yabancıları yok etti evvela! Yok efendim,“yıllık 2 milyon” alıyorlarmış! Bırakın bu masalları! 2 milyon bu oyunculara verirken, üç beş pisliği eleyip, adamların parasını düzenli ödemeyi düşünseydin, bu oyuncular tartışılmaz bir verim ortaya koyar ve sizi de taşırdı! Önceliğin takım ruhu olduğunu anlayamadınız! Geçen sezonun ilk beş haftasına baktığınızda onların kalitelerini rahatlıkla görür, sorunun başka olduğunu  anlayabilirdiniz! Sorarım size; Cavanda’yı gönderip, Mustafa Yumlu’dan sağ bek düşünmek hangi aklın ürünüdür? Sorarım size  Castillo’ya kiralık bedel olarak bir yıl için (kulübüne) 3.5 milyon dolar vermek, ne kadar tasarruflu bir anlayışın göstergesi? Sadece Castillo uğruna,  bir yıl için harcanan para ile Cavanda ve M’Bia’yı bir yıl daha oynatırdınız! Siz takımda, parazit görevi yapan pislikleri sırf taraftardan korktuğunuz için temizlemeyip, üstüne üstlük taraftara Twitter’dan transfer politikasını sorarsanız, kimseye laf etme hakkınız olamaz!  Bir  scout ekibi kuruldu! Avrupai isim verilerek taraftar kandırıldı. Scout değil mübarek   ‘stop’  ekibi! İçinde futbolu bilen, futbolla yıllardır yoğrulmuş bir kişi ya bulur,  ya bulmazsınız!  “Yok efendim para sıkıntısı varmış”! Beyler kiralık bir oyuncu için oyuncu ve kulübüne 4.5 milyon dolar veriyor ama “Para sıkıntısı” varmış!!! Hikaye… Şu çok açık ve nettir ki; Sayın Muharrem Usta yönetimi, futbol adına çok büyük hatalara ve yanlışlara imza attı ve atmaya devam ediyor.
 
Şimdi başkanın sözlerine gelelim. Umut dağıtan sözlere yani…
 
Şahsen ben Sayın Usta’nın ekonomik olarak bu kulübe hala bir şeyler katabileceğini düşünüyorum. Fakat sayın Usta “Trabzonspor’u bu hale düşürenler” diyor ya! İşte oraya takıldım. Sayın başkan bilmeli ki; bu kulübü bu hale getiren anlayış Sadri Şener döneminin anlayışıdır. Ve kendisi de onlara teslim vaziyettedir!!!Hatta kongre öncesi şahsımla özel görüşme talep eden sayın başkana bu hususu detaylı anlatmış ve “Şu ekipten, şu isimlerden uzak durun” ricasında bulunmuştum. Ne oldu? Sayın Usta, gitti o isimlere sığındı. Ersun Yanal’ı da getiren, bu transferleri de yaptıran, scout ekibini de oluşturan kim? Sayın Nevzat Aydın! Yani futbolun tek patronu! Nevzat Bey kim? Sadri Şener ve o dönem 27 çürük yabancı transferi ile kulübü 250 milyon borç batağına saplayan  üçlü ekibin, mevcut yönetimdeki temsilcisi! Nevzat Beyi yönlendiren yine aynı ekip! Ben başkan Muharrem beyin ticari olarak bu kulübe katacaklarından hiç şüpheye düşmedim, düşmüyorum da! Hem zekası, hem siyasi çevresi elbette ekonomik olarak bir rahatlamaya yol açacaktır. Fakat yapılacak ve yapılması beklenen ticari anlamdaki olumlu işler, korkarım ki bu teknik yapı ile bir taraftan heba olup gidecektir. Yani Usta, ekonomik ufuklar açacak belki ama futbolu teslim ettiği eller,  yaptıkları ve yapacakları icraatlarla havuzu yine boşaltacaktır! Trabzonspor  başkanı, duygusal yaklaşımlardan bir an evvel vaz geçip, tepeden tırnağa radikal kararlara baş vurmak zorundadır. Hem futbolcu kadrosu için (devre arası) hem de yönetim ve teknik kadro için… Ve hem de profesyonel kadrolar için…Aksi halde yaptığı umut dolu son açıklaması işe yaramayacağı gibi üç beş ay sonra  çok daha büyük tepkilere yol açacaktır. 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar