1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Bir değil iki yerli otomobil olacak'
'Bir değil iki yerli otomobil olacak'

'Bir değil iki yerli otomobil olacak'

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli otomobil konusunda Türkiye'nin en büyükleriyle görüştüklerini söyledi.

A+A-

"İtirazı bıraktılar yerli otomobil üzerinde çalışıyorlar" diyen Çağlayan, yerli ticari araç üretiminde de mesafe aldıklarını belirtti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün güncel konularla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentine geniş bir girişimci heyetiyle birlikte çıkarma yapan Çağlayan, bu kapsamda özellikle yerli otomobil üretimine ilişkin önemli ipuçları verdi. 'Dünyada önemli markalar varken, bunlarla nasıl rekabet edilebilir' yorumlarına katılmadığını da vurgulayan Çağlayan, şunları söyledi:

Güney Kore örneği

"Güney Kore'nin Hyundai'sinin de başladığı yerde dünyada başka firmalarda vardı. Biz de başlarken kötü araba üretmeyi düşünmüyoruz. Bir yerden başlamak lazım. İş hayatına girdiğimde iki işçim vardı. Ama sonra adı bilinen firmalardan biri oldum. Böyle düşünürsek hiçbir şey yapmamamız lazım. Türkiye bunu yapabilecek güçte. Zaten bugün Türk mühendisi ve sanayicisi üretiyor. 10 yıl önce bunları konuşamazdık, güler geçerdiniz. Ama 10 yılda bu noktaya geldik."

'Duygusal değiliz'

Türkiye'nin otomotiv dış ticaretinde, son 10 yılda açık vermeye başladığını da hatırlatan Çağlayan, yerli üretim konusunda gelinen noktayı şöyle özetledi: "Duygusal değiliz. Biz duygusal olsak da özel sektör olmaz. Olmaz diyenlerin çalışmaya başladığını görüyorum. Özellikle itirazı bıraktılar yerli otomobil üzerinde çalışmaya başladılar. Bir kırılma noktası oldu. Türkiye'nin en büyükleri ile görüşüyoruz. 3-4 ay içerisinde çalışmalarını bize getirecek durumda olduklarını söylüyorlar. Böyle bir oluşumda devlet olarak bir altın hisse gibi manevi değeri olan bir hisse ile içinde olabilir." Aynı şekile yerli ticari araç üretiminde de mesafe aldıklarını belirten Çağlayan, "Bir değil iki yerli otomobilimiz olacak" dedi.

'Büyük hayalik var'

Türkiye ekonomisinin geldiği noktada otomobil üretimenin halka psikolojik bir eşik atlatacağını ifade eden Çağlayan, bunun beraberinde uçağı, helikopteri getireceğini söyledi. açıdan kendisinin "Benim büyük bir hayalim var. Öyle bir Cumhuriyet bayramı kutlayalım ki makam araçları yerli olsun. Havada gösteri yapan helikopterler, uçaklar yerli üretim olsun. O zaman gerçek bir bayram olur"

Kafatasımilliyetçiliğinin mutlaka önüne geçmeli

İmralı'daki son görüşmeyle ilgili basında yer alan 'tutanaklar' konusunda açıklama yapan Ekonomi Bakanı Çağlayan, 'sabotaj' iddiaları konusunda şu yorumu yaptı: "Bunu ilk defa görmüyoruz. Ben Kürt kökenli bir insanım. Tabi yıllarca da Kürt olduğunu söyleyememiş birisiyim. Bugün Türkiye çok önemli bir noktadan geçiyoruz. Sayın Başbakanın cesareti Türkiye'de görülmemiştir. Türkiye'nin böyle bir barış sürecini sağlaması, ekonomik, siyasi açıdan çok büyük kazanımlar sağlayacak. Elbette ki birileri boş durmayacak. İçeriden ya da dışarıdan birileri çomak sokmaya gayret gösterecek."

'Büyümekten korkmayalım'

Merkez Bankası'nın politikalarıyla ilgili eleştirileri hatırlatılan Bakan Çağlayan, şunları söyledi: "Merkez Bankası'na 'faiz aralığını daraltın' diyoruz. Ama onlarda intikal geç oluyor. Büyümeden korkmamamız lazım. Ülkenin büyümesi hükümetin işidir. Türkiye 2023 hedeflerine uçarak gitmek zorundadır. Merkez Bankası Başkanı da az konuşmalı. Bakın ABD Merkez Bankası başkanına..." Bankanın kanununa 'büyümeyi gözetler' diye bir madde eklenemez mi' yönündeki soruya da Çağlayan, "Tek başıma karar verebileceğim bir şey değil. Merkez Bankası bağımsız bir kurum" yanıtını verdi.

Arabistan büyük fırsatlar sunuyor

Suudi Arabistan'ın çok önemli bir partner olduğunu belirten Çağlayan, şu bilgileri verdi: "3,7 milyar dolar ihracatımız 4,4 milyar dolar ithalatımız var. Bu ülkede müteahhitlerimizin sadece geçen yıl yaptığı iş 2,3 milyar dolar. Ülke önümüzdeki 20 yılda yaklaşık 615 milyar dolar altyapı ve üst yapı yatırımı yapacak. Körfez fonlarının toplamı 1.8 trilyon dolar. Bunun 538 milyar doları Suudi Arabistan'da. Bu bizim için fırsat.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ