1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Bir ülkeye daha vizesiz girilebilecek
Bir ülkeye daha vizesiz girilebilecek

Bir ülkeye daha vizesiz girilebilecek

Yarından itibaren yürürlüğe girecek anlaşma ile Endenozya’ya vizesiz giriş yapılabilecek....

A+A-

Son yılarda başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere resmi birimlerin çalışmaları sonucu yurtdışı ülkelere girişlerde zorunlu olan vize uygulamasında vizesiz girilebilecek ülke sayısı artmaya devam ediyor. Yarından itibaren yürürlüğe girecek anlaşma ile Endenozya’ya vizesiz giriş yapılabilecek.

Türkiye ile Endonezya arasında vizeler yarın resmen kalkıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, 5 Nisan 2011 tarihinde Cakarta'da imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Endonezya Cumhuriyeti Hükümeti arasında diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma' yarın yürürlüğe giriyor.

Anlaşma uyarınca, birbirlerinin ülkesine girmeden önce en az 6 ay geçerliğe sahip diplomatik ve hizmet pasaport hamili her iki ülke vatandaşları, birbirlerinin ülkesine giriş yaptıkları tarihten itibaren 180 gün içerisinde toplam 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatleri vizeden muaf tutulacak. Vize muafiyeti kapsamı dışında kalan çalışma, öğrenim, eğitim, araştırma, aile birleşimi ve uzun süreli ikamet (30 günden fazla) gibi özel amaçlı seyahatleri, ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden alınacak 'özel meşruhatlı vize' uygulamasına tabi tutulacak.