1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Biz arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz
Biz arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz

Biz arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz

Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili iddialara yanıt verdi. “Ağzı olan konuşuyor” diyen Erdoğan, “Müdellel bir belge olmadığı sürece, biz arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz” dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Kosova’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili iddialar ve İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarının hatırlatılarak, “Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz bir de açıklamalar üzerinden asıl hedefin AK Parti hükümeti ve başbakan olduğu yorumları yapılıyor. Siz hedef olduğunuzu düşünür müsünüz” sorusu üzerine Erdoğan, “Ağzı olan konuşur ve konuşuyor. Kimseye ‘niye böyle konuştun, niye bu tür ifadeleri kullandın’ deme hakkımız yok” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, şöyle devam etti:

SONUNA KADAR SAHİP ÇIKARIZ

“İsrail açıklamasını yaptığına göre, biz de o açıklamaya ister istemez inanmak durumundayız veya inanırız. Bunun dışında farklı ülkelerden farklı açıklamalar da bize gönderiliyor veya geliyor. Bizim için önemli olan, kendi bürokratlarımıza, teknokratlarımıza veya siyasi mücadeledeki arkadaşlarımıza, müdellel (kanıtlanmış) herhangi bir belge olmadığı sürece, biz bu arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz. Her zaman, göreve getirdiğimiz bu arkadaşlarımıza sonuna kadar sahip çıkarız. Her zaman yanlarında, arkalarında oluruz. Çünkü bunlar bizim yol arkadaşlarımızdır ve bu yol arkadaşlarımıza vefasızlık bizim kitabımızda, bizim değerlerimizde yoktur. 11 yıllık mücadelemizi biz bu arkadaşlarımızla, değişik alanlarda da görev yaptıkları halde beraber verdik. Bunun içinde TSK’daki arkadaşlarımız da var, bunun içinde MİT’teki arkadaşlarımız da var. Değişik bakanlıklardaki üst düzey görevlilerimiz var. Bunun yanında siyasilerimiz de var. Dediğim gibi, müdellel herhangi bir önümüze belge gelmedikten sonra, biz hiçbir arkadaşımıza kalkıp da ‘gazeteler yazdı, şu söyledi, bu söyledi’ diye onlara yönelik herhangi bir tavır almayız.”

KOSOVA BİZİM İKİNCİ EVİMİZ

Erdoğan, Prizren ŞadırvanMeydanı’nda da halka seslendi. “Kosova adeta bizimikinci evimiz” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye Kosova’dır, Kosova Türkiye’dir. Biz birbirimize o kadar yakınız ki Türkiye’nin İstiklal Marşı şairi de Kosova kökenlidir, İpekli’lidir. İşte biz birbirimize İstiklal Marşı kadar yakınız.Geçmişi birlikte inşa ettik. Geleceği de birlikte inşa edeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız diri olacağız, hep beraber kardeş olacağız.”

Balkan coğrafyasında artık daha fazla kan akmasını istemediklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye olarak Balkanlar’ın tamamında barış, huzur ve kardeşliğin egemen olmasını istediklerini kaydetti.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ