1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Biz umut tacirliği yapmıyoruz!
Biz umut tacirliği yapmıyoruz!

Biz umut tacirliği yapmıyoruz!

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay, hayal tacirliği yapmadığını belirterek, "Transfer ne sadece bir teknik adama ne de sadece yönetime bırakılmalıdır. Kulübün ekonomik yapısına, gelecekle ilgili planlarına uygun transferlerin yapılmasını uygun bu

A+A-

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay, dün Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi. Takımdaki oyuncuların performansının arttığını, Olcan’ın da milli takımda iyi bir görüntü ortaya koyduğunu belirterek sözlerine başlayan Akçay, şunları söyledi: "Milli takıma sadece Olcan'ın gideceğini düşünmüyorum. Fatih hocanın adaletli ve adil davranışlardan biraz daha cesaret alarak biraz daha ileriye gitmeyi düşünüyorum, bu sayının 3-4'e ulaşmasını da bekliyorum. Saha içindeki performansımız bu şekilde devam ettiği takdirde yüzde 30 daha gelişim bekliyoruz."

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe bizden iyi

Akçay, ligde bazı takımların kadro yapısı olarak diğer takımlara oranla üstün olduğuna dikkat çekerek, "Galatasaray, Fenerbahçe ve özellikle son hamleleriyle Beşiktaş'ın kadro yapıları hem görüntü hem de harcama olarak bizim üzerimizde gözüküyor. Trabzonspor'un kadrosuyla ilgili algıda geçen yıldan kalmış olan birtakım birikmiş eksiklikler ve güven sorunu var. Oysa ben sayfayı biraz daha tersine çevirerek bizim kadromuzun hiç de küçümsenecek gibi durmadığını görüyorum. Burada önemli olan bir şey devreye giriyor. Taktik, fiziksel, moral ve motivasyon olarak yapacağınız birtakım uygulamalarla bu kadroyu içinde bulunduğu ortamın seviyesinden daha yukarılara çıkarabilirsiniz. Biz bununla uğraşıyoruz" diye konuştu.

Olcan “Seve seve sol bek oynarım” dedi

Akçay, "Siz ne kadar plan yaparsanız yapın karşınızdaki insanların size ne kadar inandığı, sizi ne kadar benimsediği, kendisini nasıl ve hangi şeye, hangi idealle motive ettiği önemlidir" diyerek Olcan Adın örneğini verdi. Akçay, "Bugün biz Olcan ile ilgili yol kat ettiysek bunun başarılmasında Olcan'ın katkısı oldukça büyüktür. ‘Ben seni solbek oynatacağım’ dediğimde Olcan’ın bana verdiği cevap şuydu: ‘Hocam, takımım için ben solbek oynamam gerekiyorsa bunu seve seve yaparım. Hiçbir kompleksim olmadan buna uyarım, hazırım.’ Bu, bir antrenörün oyuncusundan duyması gereken en güzel cevap. Neden? Olcan büyüyor, işte bu yüzden. Güzel düşünüp güzel bir ideal bulduğu için büyüyor. Kendini büyütmek, daha iyi duruma gelmek isteyen bir yığın oyuncu takımda var. Bunlar bizimle konuşuyor" dedi.

Milli takımın yüzü değişir

Fatih Terim’den sonra milli takımın çehresinin değişeceğini söyleyen Akçay, bir de mesaj gönderdi: "Yeni ve birtakım radikal hamleler bekliyorum. Bu hamleler içerisinde Trabzonspor'dan birkaç oyuncunun daha olacağı beklentisi içerisinde yaşıyorum."

Beni asmak kolaydır

Takımın sergilediği futbolun eleştirilmesinin normal olduğunu ancak defansif oyun anlayışından vazgeçmeyeceğini ifade eden Akçay, "Oyun kalitesinin sahada yükseltilmesini istemek bir teknik adamın hayal ettiği, beklediği bir durumdur. Ama biz hayal satıcısı değiliz. Ben hayal satmam, gerçeklere yönelik hareket etmeyi, gerçeklerin konuşulmasını uygun buluyorum. Benim gibi adamların asılması kolaydır. Toplumun popülist beklentilerine cevap vermeyen ya da o yönde düşünmeyen çoğu adam, geçmişe bakıldığında sosyal, toplumsal olaylarda asılmıştır" dedi.

SABIRLI OLACAĞIZ

Başarılı teknik adam, şöyle devam etti: "Ama futbolun kalitesi yüksek beklenti içerisinde olmanızı çok doğru buluyorum. Toplumdan gelen mesajı bana aktarıyorsunuz. Ama dediğim gibi Trabzonspor, geldiği nokta itibariyle rakibine üçüncü bölgede baskı yapan, onu her alanda sıkıştıran, sonra üçüncü bölgede kazandığı toplarla sonuca giden oyun anlayışına şu anda dönüşemez. Böyle bir oyun anlayışıyla ben takımı sahaya sürmeyeceğim. Yine savunma anlayışıyla devam edeceğim, bu sabrı göstereceğiz."

Volkan ve Batuhan’ın geri dönüşleri zor

Akçay, kadro dışı bırakılan Volkan Şen ve Batuhan Karadeniz konusunda da ilk kez konuştu. Bu oyuncuların geri dönüşlerinin zor olduğuna vurgu yapan Akçay, şunları söyledi: "Oyuncuyla ilgili birtakım bilimsel, pedagojik ve psikolojik destekler aldıktan sonra oyuncunun uyum sorunu varsa futbol içinde öğrenilmiş bir tutumla hareket ederek onu kadro dışı bıraktık. Amacımız kadro dışı bırakırken oyuncuların iyileşerek geri gelmesini sağlamaktı. Ancak gelinen noktada arkadaşlarımızın aidiyet duygularında ya da geri dönmek için kendi planları içerisinde bazı tavırlarının olmaması bir süre sonra bizden ayrılmalarını gerektirecek bir durum yaratacaktır. Batuhan'ın izlediği yol ve politika tekrar kulüp içinde kabul edilebilirliğini zorlaştırıyor. Aldığımız raporlar, Batuhan’ın antrenman eksikliği ve antrenman devamlılığıyla ilgili problemlerinin olduğu yönünde."

Transfer bir kişiye bırakılamaz

Transfer çalışmalarıyla ilgili de konuşan Akçay, şu ifadeleri kullandı: "Transfer ne sadece bir teknik adama ne de sadece yönetime bırakılmalıdır. Transfer bir kulübün bütçesinin yüzde 60-70’ini oluşturuyor. Demek ki bu konuda o kadar dikkatli olacaksınız ki bu sorumluluğu sonuna kadar uyumadan, gece uykusuzluk taşıyarak sürdüreceksiniz. Bir teknik adam olarak her şeyi talep edebilirsiniz ama ne kadar kalış süreniz var? Ben transferi böyle yürütmek istemem. Bence transferde izlenecek yol istişareye dayalı olmalı. Kulübün ekonomik yapısına, gelecekle ilgili planlarına uygun transferlerin yapılmasını uygun buluyorum. Takımda yabancı oyuncu sayısının fazlalığı ve yabancı kontenjanının da gelecek sezon düşeceği düşünüldüğünde yerli oyuncuya yönelik bir strateji geliştirmenin de daha doğru olacağını düşünüyorum."

Zokora sorunlarını çözdü

Sezon başında gerçekleştirilen kampa katılmayan ve bu nedenle gönderilmesi gündeme gelen Fildişi Sahilli Zokora ile Trabzon’a döndüğünde konuştuğunu belirten Akçay, "Bugün Zokora bu kulübün en yüksek ödeme yaptığı transferi. Bu transfere bu kadar yüksek para verdiğinizde bana ne diyemezsiniz. Hele ben Trabzonlu ve Trabzonsporlu bir teknik direktör olarak bunlara arkamı dönemem. Zokora ile bir süre konuştuğumuzda oyuncunun tavır ve davranışlarında değişim olmaya başladığını gördüm. Bamba ile ilk görüştüğümde aidiyeti olmadığını söyleyince bu konuşma burada bitmiştir. Zokora’ya ‘Git menajerinle ilgili tüm sorunları hallet öyle gel’ dedim. Zokora sorunları çözüp geldi. Gelip bana oynamak ve kulübe yararlı olmak istediğini söyledi. Geçen sezon oynamadığını ifade ederek, bu sezon elinden geleni yapacağını söyledi. Sonuç olarak da şu andaki performansı ortada" ifadelerini kullandı.