1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. BORÇLU SAYISINDA PATLAMA!
BORÇLU SAYISINDA PATLAMA!

BORÇLU SAYISINDA PATLAMA!

Vatandaşlardan 80 bin kişi kredi borcunu ödeyemezken, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ise 120 kişiye çıktı...

A+A-

2012 yılı biterken ekonomideki yavaşlama beklenenden daha hızlı gerçekleşti. Vatandaşlardan 80 bin kişi kredi borcunu ödeyemezken, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ise 120 kişiye çıktı. Aynı sıkıntı kobiler içinde yaşandı, 182 bin kobinin baktık kredisi bulunuyor. Çek senettede aynı durumlar gözleniyor.

Kredi kartında 800 bin kişi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kasım ayı verilerine göre hazırladığı Bankacılık Sektörü raporunda gelişmeleri ortaya koydu. Grafiklerle ortaya konulan son fotoğraf, ekonomideki yavaşlamanın vatandaşın günlük hayatında birebir kendini gösterdiğini de ortaya koydu.

Buna göre gelişmeler şöyle:

TBB’nin raporuna göre, ekonomik yavaşlamayla bankalara borcunu ödeyemeyen kişi sayısı patladı. Kasım ayı itibarıyla, son 3 ayda tüketici kredilerinde 80 bin kişi borcunu ödemezken, yine son 3 ayda kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı 120 bin oldu.

Son 1 yılda ise toplam 800 bin kişinin kredi kartı patladı. Yine son 1 yılda 520 bin vatandaş bankalardan çektiği tüketici kredisini geri ödeyemezken, rapor 2011’in son çeyreğinden itibaren borcunu ödemeyenlerin sayısının sürekli arttığını ortaya koyuyor.

182 bin KOBİ’de sıkıntı

Aynı rapor KOBİ’ler için de durumun pek parlak olmadığını ortaya koyuyor. Buna göre 2012 yılı başına kadar sürekli azalan KOBİ’lerin tahsili gecikmiş alacakları, bu yılın başından artma eğilimine girdi. Ancak bu artışın hızı yıl içinde arttı. Gelinen noktada Ekim ayı itibariyle ‘tahsili gecikmiş alacaklar’ kalemine giren batık kredileri bulunan işletme sayısı 182 bine ulaştı.


Çek ve senet protestoları

TBB raporuna göre, Kasım ayı itibarıyla karşılıksız çek sayısı 900 bin adede çıkarken, protestolu senet sayısı da 1 milyonu geçti. İbrazında karşılıksız çek miktarı da, Kasım ayı itibarıyla 16 milyar liraya yaklaştı. Protestolu senet tutarı ise Kasım ayı itibarıyla 6 milyar lira oldu.

Keskin: Bu tablonun nedeni yavaşlama

TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, gelişmeyi ekonomideki yavaşlamayla açıkladı. Keskin, “2011 yılında yüzde 2.7 olan tahsili gecikmiş alacakların toplam krediye oranı Kasım ayında yüzde 3’e çıktı. Söz konusu artış ekonomideki yavaşlamanın etkisinden kaynaklanıyor” dedi. Öte yandan Keskin, karşılıksız çeklerle ilgili de “Çekte hapis cezası kaldırıldığı için karşılıksız çek sayısının arttığı söyleniyor. Bizce karşılıksız çek sayısındaki artışın nedeni de ekonomideki yavaşlama” diye konuştu.