1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır?
Boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır?

Boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır?

Anlaşmalı Boşanma davalarında taraflar mal paylaşımını, Boşanma Protokolleriyle belirleyebilirler.

A+A-

Avukat Sevda Doğan, boşanmalarda mal paylaşımı hakkında bilgilendirdi.

 

Anlaşmalı Boşanma davalarında ayrı bir davaya gerek kalmaksızın taraflar mal paylaşımını Boşanma Protokolleriyle belirleyebilirler.

 

Ancak çekişmeli boşanma davası söz konusu ise boşanma davası ile yalnızca nafaka tazminat ve ziynet çeyiz eşyaları hususunda karar verilir. Mal paylaşımı için boşanma davasından farklı olarak Aile Mahkemelerinde ayrıca dava açılması gerekmektedir. Buna göre taraflar arasında başkaca bir anlaşma yapılmadı ise 01,01,2002 tarihinden itibaren yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi benimsenmiştir.  Tarafların kişisel malı olmayan mallar edinilmiş mal hesabına katılmak üzere bilirkişilerce hesaplanarak mal paylaşımı yapılır.

 

Buna göre tarafların edinilmiş malları ;Çalışmasının karşılığı olan edinimler, Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler, Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar, Kişisel mallarının gelirleri, Edinilmiş malların yerine geçen değerler, olarak kanunda sayılmıştır.

 

Boşanma sonunda edinilmiş mallar tasfiye edilirken kişisel mallar tasfiyeye katılmaz.

 

Kişisel Mallar ise Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya, Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri, Manevî tazminat alacakları, Kişisel mallar yerine geçen değerlerdir.