1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Böyle giderse kilosu 50 liradan aşağı olmaz”
“Böyle giderse kilosu 50 liradan aşağı olmaz”

“Böyle giderse kilosu 50 liradan aşağı olmaz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, hayvancılık sektörünün zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak Ulusal Süt Konseyinden çekildiklerini söyledi.

A+A-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Birlik olarak Ulusal Süt Konseyi yönetiminden çekildiklerini  bildirdi.

 

Bayraktar, süt sektöründe yaşanan sıkıntıları ve bunun et fiyatlarına  etkisini değerlendirdiği basın toplantısında, Türkiye'de hayvancılığın sıkıntılı bir dönem yaşadığını ifade etti.

 

Hayvancılıkta üretim maliyetlerinin üreticileri zorladığını belirten  Bayraktar, "Sütte, yaklaşık 20 aydır üretici fiyatları artmamaktadır. Hatta son  3-4 aydır artmak bir yana, Ulusal Süt Konseyinin tavsiye fiyatı olan 1 lira 15  kuruşun çok altına inmiş, 70 kuruşlara kadar gerilemiştir. Yönetim Kurulunda  üreticinin ağırlıkta olmadığı, 3 bakanlık, 3 üniversite, 3 sanayici, 3 üretici  temsilcisinden oluşan, başkanı da sanayicilerden seçilen Ulusal Süt Konseyi,  açıkladığı fiyatı koruyamayacaksa, fonksiyonunu yerine getiremeyecekse, verdiği  kararın arkasında duramayacaksa lağvedilmeli, kapatılmalıdır. Türkiye Ziraat  Odaları Birliği olarak Ulusal Süt Konseyinden çekiliyoruz. Yönetiminden de  ayrılıyoruz" diye konuştu.

 

Bayraktar, okul sütü programıyla süt tüketimi artırılarak sanayiciye  destek olunduğuna işaret ederek, talebi artıran bu kadar desteğe rağmen çiğ süt  fiyatlarının litrede 70 kuruşa kadar düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini  söyledi.

 

Sanayicilere, üretimin sürdürülebilirliğinin korunması için çiğ sütte  fiyatları düşürmeme çağrısında bulunan Bayraktar, "Çiğ sütte fiyat 70 kuruşlara  kadar gerilemişken, 20 aylık sürede market fiyatlarının yüzde 25,4’lere varan  oranlarda zam görmesinin izahı mümkün değildir. Biz sanayiciyi destekliyoruz ama  onlar fabrika üzerine fabrika yaparken, ben ahırlarımı boşaltıyorsam bunda bir  haksızlık var" değerlendirmesinde bulundu.

 

Tarım sektöründe serbest piyasa koşullarının oluşmadığına dikkati  çeken Bayraktar, Et ve Balık Kurumunun, Et ve Süt Kurumuna (ESK) dönüştürüldüğünü  ancak kurumun etkin şekilde devreye giremediğini savundu.

 

Bayraktar, ESK'nın acilen, zaman kaybetmeden piyasaya girmesi  gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

 

"Bir iki ay sonra piyasaya girerse, Et ve Süt Kurumu sütteki krizi  önleyemez. Uygulamada geç kalınırsa bunun faydası olmaz. Gıda, Tarım ve  Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in bizim söylediğimiz noktaya gelmesini,  Et ve Süt Kurumuna süt piyasasına müdahale talimatı vermesini, çiğ süt alıp süt  tozuna dönüştürme kararını önemsiyor ve destekliyoruz. Bu müdahale olmazsa sektör  ciddi bir krize girecektir.  Böyle giderse, 70 kuruşluk fiyat 50 kuruşa düşer,  ahırlarda bir tane hayvan kalmaz. Böyle olursa, halkımız, kıymayı kilogramı 50  liradan bile bulamaz."

 

Ziraat Odaları olarak, süt tüketiminin artırılması için bir kampanya  başlattıklarını bildiren Bayraktar, kampanya kapsamında ziraat odaları  merkezlerinde, ürün satış mağazalarında, ürün işleme tesislerinde,  laboratuvarlarında süt ve süt ürünleri ikram edeceklerini anlattı.

 

'TEMSİL EDİLDİK DE NE OLDU'

 

Konuşmasının ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorularını  yanıtlayan Bayraktar, "Ulusal Süt Konseyinden çekileceğinizi ifade ettiniz.  Üreticiler artık temsil edilmeyecek mi?" sorusu üzerine, "Temsil edildik de ne  oldu? Sonuç odaklı olmamız lazım. Bu konsey ne yapıyor? Bu konsey sektöre hangi  katkıları sağlıyor? Süt fiyatlarını deklare ediyor; 1 lira 15 kuruş süt  fiyatlarının arkasında duramadı, 70 kuruşa kadar düştü. Müdahale edemiyor...  Sektörü korumaya yönelik bir fonksiyon icra edemiyor. O zaman böyle bir konseye  ihtiyaç var mı acaba? Bizim de böyle bir konseyde yerimiz yok" ifadelerini  kullandı.

 

Bir başka gazetecinin "Et ve Süt Kurumunun 1 lira 15 kuruştan süt  alacağı ifade ediliyor. Bu yeterli mi?" sorusuna ise Bayraktar,  "1-2 hafta  içinde müdahale edilmesi çok önemli. Günde 4-5 bin ton civarında süt alınması  gerekir. Şu andaki fiyatlara baktığımızda 1,15 lira, razı olacağımız bir  fiyattır. 'Et ve Süt Kurumunun bu alımı piyasayı da bir miktar yukarı çekebilir'  diye düşünüyoruz" yanıtını verdi.

 

Süt fiyatlarındaki artışın marketlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığına  ilişkin soruyu yanıtlarken Bayraktar, "O da var ama sanayicinin de ürününe zam  yaptığını görüyoruz. Sanayicinin fiyatlar geri giderken, ürünlerindeki fiyatları  geri çekmediğini görüyoruz. Kazan-kazan politikası olmalı. Bu sektörün gelişmesi  için üretici-sanayici entegrasyonunu kurmamız gerekiyor. Biz buna çalışıyorken,  sanayicimiz bizi desteklemezse, fiyatları düşürmeye kalkarsa burda birileri  kazanırken birileri kaybeder. Burada bir sömürü düzeni var. Müdahale kurumunun  bir an evvel devreye girmesi lazım. Sektörde rekabet koşulları oluşmadı.  Üreticimiz mağdur oluyor. Üretici örgütlerinin fonksiyonel olmasını istiyoruz"  şeklinde konuştu.