1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Böyle olur Karadenizli'nin uçuş keyfi...
Böyle olur Karadenizli'nin uçuş keyfi...

Böyle olur Karadenizli'nin uçuş keyfi...

Sanal havacılığa gönül vermiş Alihan Kolaylı (21) evinin alt katında oluşturduğu Boeing 737 Kokpit'i ile karada uçuyor...

A+A-

Sanal havacılık dünyada çok gelişmekte olduğunu belirten Alihan Kolaylı, Sanal havacılık bir hobi.


Doktorlar, Mühendisler, Mimarlar çok kişi var bu işin içinde. Bu hobiyi ilk olarak Internet üzerinde Flight Simulator'u görmenle başladı. Başlarda zorladı ama yavaş yavaş geliştirdim. Bu tabiki tarz meselesidir. İşi ilerlettikçe Internet üzerinden başka pilotlarla uçmaya başlıyorsunuz. Böyle bambaşka bir ortama dahil oluyorsunuz. Sanal havacılık bir yerde bağımlılık gibi bir şey, tabii ki tehlikeli bir bağımlık değil. Dengeyi iyi kurduğunuz müddetçe aile bu durumu desteklemekte. Elbette yalnız bildiğiniz üzere PPL ardı sıra çok büyük bir mali yükümlülük getiriyor. Aynı zamanda insanın buna tam olarak hazır hissetmesi de önemli dedi.


Sanla olarak haftada bir gün Internet üzerinden arkadaşlarıyla uçtuğunu kaydeden Kolaylı, Sanal olarak haftada bir gün kendi sanal havayolumuzun aile içi eventi (uçus organizasyonu) her ay bir yada iki gün tüm sanal havayollarına açık eventlerimiz oluyor. Bunun dışında diğer arkadaşlarla gerçek hayatta buluşup sohbetler ediyor, sanal havacılığı ve kendimizi daha ileriye taşımak için beyin fırtınası yapıyoruz. Bir hedefim var ben aslen müzisyenin kanun çalıyorum, asıl mesleğim müzisyenlik, ama pilot olmakta çok istiyorum.


Ama çok yüksek miktarlar olduğu için kurs parası korkarak girdiğimiz bir iş çünkü 50 bin Euro civarında bir eğitim ücreti olmakta. Ama ben inşallah ilerde iyi bir kaptan olmak istiyorum diye konuştu.