1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Böyle olur Volkan abi'nin çarkı
Böyle olur Volkan abi'nin çarkı

Böyle olur Volkan abi'nin çarkı

"İhale sorumuza cevap versin"

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Bakan Faruk Özak’ın oğluyla ilgili ortaya attığı iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. 2011 Olimpiyatları çerçevesinde yapılan gümüş alım ihalesiyle ilgili EYOF koordinatörü Nihat Doker’in açıklamalarının ardından Canalioğlu da çark etti.

Bakan Özak Bekleyince Geri Adım Attı

CANALİOĞLU, daha önce, “EYOF kapsamında yapılan gümüş ihalesini 200 bin TL bedelle bakanın oğlu almış, yakışır mı?” demişti. Bakan Özak’ın, bu açıklamaları iftira olarak nitelendirerek özür beklemesi üzerine Canalioğlu, “Oğluyla ilgili sorunum yok. Nikahını ben kıydım. Onlar pırıl pırıl çocuklar” açıklaması yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Bakan Faruk Özak’ın oğluyla ilgili ortaya attığı iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. 2011 Olimpiyatları çerçevesinde yapılan gümüş alım ihalesiyle ilgili EYOF koordinatörü Nihat Doker’in açıklamalarının ardından Canalioğlu da çark etti.

Canalioğlu, daha önce, "EYOF kapsamında yapılan gümüş ihalesine 200 bin TL bedelle bakanın oğlu almış, yakışır mı?" demişti. Bakan Özak’ın, bu açıklamaları iftira olarak nitelendirerek özür beklemesi üzerine, Canalioğlu, "Oğluyla ilgili sorunum yok. Nikahını ben kıydım. Onlar pırıl pırıl çocuklar" açıklamasını yaptı.

OĞLUNUN NİKAHINI BEN KIYDIM

Canalioğlu şunları söyledi: "Benim oğluyla ilgili sorunum yok, onunla ilgili bir şey söylemedim. Ben birkaç soru sordum, onlara cevap vereceklerdi, vermediler. Aldığımız duyumlar üzerine kendilerine soru sorduk cevaplamadılar. Onun oğlu benim evladım, nikahını ben kıydım. Benim kimseyle sorunum yok. Biz ona sorduğumuz sorulara cevap versin. Seçim öncesi iki Cuma, camilerin önünde cuma namazları öncesi pide ve köfte dağıttı. Seçim bitti Allah’ın cumaları devam ediyor. Seçim sonrası cumalarda niye dağıtmadı, yoksa 4 yıl sonra mı gelip dağıtacak, dini siyasete niye alet etti, biz bunları sorduk biz. İhalelerin kimin tarafından alınıp alınmadığını sorduk, onları cevaplandırsın dedik, insanları yanıltmasın.

AK Partililer’in Trabzon’da verdikleri sözlerin takipçisi olacaklarının altını da çizen Bakan Özak, "Ben Meclis’te verdikleri sözlerin takipçisi olacağım. Oğlu benim evladım, çok sevdiğim, onlar pırıl pırıl çocuklar. Ama sayın Bakan onlara güzel bir gelecek hazırlaması lazım, onurlu bir gelecek bıraksın. Biz kimseyle kavga etmeyeceğiz. Trabzon’a ne yapılacaksa, ekonomi nasıl kalkınacaksa, işsizlere nasıl iş bulunacaksa, tren yolu dediler, onların ve bütün verdikleri sözlerin takipçisi olacağız. Bizi vatandaş bunun için görevlendirdi, bir gerginlik yaratmayacağız, hoşgörü ve sabır ortamı içinde olacağız. Biz de kendi önerilerimizi getireceğiz. Fındık, çay konusunda, işsizliğin çözümü konusunda, taşeronluğun kaldırılması konusunda, çalışan emeklilerden yapılan yüzde 15 kesintinin kaldırılması konusunda sunduğumuz projeleri Meclis’te önerge olarak vereceğiz. Bizim düşüncemiz Trabzon’a hizmet.

İHALE SORUMUZA CEVAP VERSİN

Canalioğlu, "Ben oğluyla ilgili bir şey sormadım. Kültür Bakanlığı tarafından Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın bir ihalesini ‘Faruk Özak’ aldı dendi, biz de ‘sen mi aldın’ veya böyle bir ihale yapıldı mı’ diye sorduk. ‘böyle bir ihale olmadı, yoktur’ deseydi sorun yok, bizim dediğimiz o. ‘Numuneler alındı geri verilmedi’ denildi. Onlara cevap versin, iftira değil ki, sorulara cevap versin. Biz onların sorduğu bütün sorulara cevap verdik. 5 yıllık Belediye Başkanlığımız dönemimizde üzerimize attıkları her türlü iftiraya cevap verdik, hepsinden yüzümüzün akıyla çıktık, sorun yok" ifadelerini kullandı.

Canalioğlu, partisinin katılım töreninde neler söylemişti?

"2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları için olimpiyatlar düzenlenecek, bu çerçevede de ihaleler yapılıyor. Sayın bakanın oğlu gümüş işleri ihalesini aldı. Gümüşçü esnafından da numuneler almış. Bunu 200 bin TL bedelle oğlu almış. Yakışır mı? Hala numuneleri de geri vermemişler. Bütün bunlara cevap versinler. Trabzonlu’nun alnında dürüstlük yazar. 12 Haziran’da çoluk çocuğunun ceplerini düşünenlerden hesap sorulacaktır. Bunlar proje olarak boğaz düşünüyorlar ama projeleri kendi boğazlarıdır. Biz halkın boğazından geçecek olan ekmeği düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

2011 Olimpiyat Oyunları Koordinatörü Nihat Doker ne demişti?

Konuya ilişkin 2011 Olimpiyat Oyunları Koordinatörü Nihat Doker o dönem günebakış’ın sorularını yanıtlamış ve şunları söylemişti: "Gümüş ihalesi diye bir ihale yapmadık. Hediyelik gümüş takunyalar için ihale açtık. Tanesi 9 TL’den 200 adet gümüş takunya aldık. Yani toplam 1800 TL’lik bir ihale. İhaleye Bakan bey’in oğlu kesinlikle grimedi."