1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bu adam ne diyor ya...!
Bu adam ne diyor ya...!

Bu adam ne diyor ya...!

Eeee başka bir demen var mı...

A+A-

Sporda Şiddet Yasası kamuoyunda tartışılırken, yasayı hazırlayan komisyonda yer alan bir hukukçunun da, yasanın bu kadar ağır olduğunu gözden kaçırdıkları itirafında bulunduğu ortaya çıktı.

Sporda şiddet yasası toplumda çeşitli tepkilere neden oldu... Kulüpler Birliği bu amaçla harekete geçti. Ancak önce kulüp başkanlarının Sporda Şiddet Yasası'ndan haberdar olmadıkları öğrenildi.

Beşiktaş Hukuk İşleri'nden Sorumlu Üyesi Ahmet Akpınar ise daha çarpıcı bir iddia ortaya attı. Akpınar, HTSPOR.COM Spor Müdürü İsmail Keleş'e yaptığı açıklamada "Bu yasayı hazırlayan komisyonda yer alan bir hukukçu da yasanın çok ağır olduğunu gözden kaçırdıklarını itiraf etti" dedi.

Ahmet Akpınar, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Sporda Şiddet Yasası'nı değiştirmek gündemimizde yok sözlerine değerlendirerek sözlerine başlarken, "Öncelikle sayın Bakan bizim gündemimizde yok derken, Hükümet'i kastetdi. Kendilerine böyle bir öneri gelince bunun değerlendirilebileceğini defalarca çeşitli kanallarda izledim. Bu sözlerin ucu açık. Yani sayın Bakan kesinlikle kestirip atmadı. Bizim gündemimizde yok, biz bunu yapmayız dedi, ama çeşitli partiler bir taslakta uzlaşırsa, onun olabileceğini gündemde tuttu. Yani biz iktidar olarak gündemimizde değili kastetti ben öyle yorumluyorum. Bu da gayet doğaldır. Hükümet bir yasa çıkarmıştır, bunun ancak değiştirilmesi mecliste olur. Zaten şu an meclis açık değil. Meclis çıldığında bunun olabilmesi tüm partilerin katılımıyla olacaktır, sayın bakan sanıyorum bunu söyledi. Ben böyle değerlendiriyorum" dedi. 

"SPORDA ŞİDDET YASASI'NI BAŞKANLAR OKUMADIKLARINI KABUL EDİYOR"

Sporda Şiddet Yasası'nı kulüp başkanlarının okumadığı yönündeki haberleri de değerlendiren Ahmet AKpınar, "Zaten bunu tüm kulüp başkanları da kabul ediyor. Bir eksik bilgilendirme var ve de bunu ilk olarak sayın Adnan Polat da söylemişti. Bir televizyon programında, "Sayın Başbakan sSiz bunun ne kadar ağır olduğunu  görmediniz mi?" dediğini Adnan Polat anlatmış bu konuşulmuştu. Kulüpler bu konuyu gözden kaçırdıklarını söylüyorlar" şeklinde konuştu.

"KOMİSYONDA'Kİ HUKUKÇU DA YASANIN BU KADAR AĞIR OLDUĞUNU GÖZDEN KAÇIRDIKLARINI İTİRAF ETTİ"

Yasayı hazırlayan komisyonda yer alan bir kukukçunun ilgin itiraflarda bulunduğunu dile getiren Ahmet Akpınar, "Kaldıki bir hukukçu, kendisi de yasanın hazırlandığı komisyonda yer aldığını söyledi. Ne derece doğru bilmiyorum ama beyanı öyleyse ona inanmak zorundayız. "Yasanın bu kadar ağır olduğunu biz de gözden kaçırdık" diye bir laf kullanmış. İlginç bir şey, sizin gözünüzden bir şeyler kaçıyor ama sizin gözünüzden kaçanlarla insanlar gözaltına alınıyorlar. Onlarca insan tutuklanıyor. 31 kişi tutuklu, 60-70 kişinin ifadesi alındı, Türk futbolunda bir kaos oldu. Bir aydır lig oynanamıyor. Her şey alt üst oldu. İnsanların özel hayatı alt üst oldu. Tutuklananların ailelerinin sosyal dengesi bozuldu. Hepimizin kimyası bozuldu. O hukukçu böyle söyledi. O zaman ben şunu derim o hukukçuya. O zaman niye o komisyonda varsınız? Sizi o komisyonlara boş yere almadılar ki. Konuşulanlar ortada. Sizin gözünüzden kaçan şeylerle insanların hayatı alt üst oldu. Bu kadar basit olmalalı. Kazayla adam öldürmenin de bir mazereti olur. Bu bunun gibi bir şey değil ki. Oturuyorsunuz çalışıyorsunuz, insanlar size bir görev veriyor. Bir masa etrafında oturuyorsunuz, onun son halini oturup tartışmadan, böyle karar alamazsınız. İnsanların hayatıyla oynamak o kadar kolay ve basit değil. Kimse önünü göremiyor"

"YASA DEĞİŞMELİ"

"Bu durumdan çıkış yolu nasıl olacak?" sorusuna ise Akpınar şu yanıtı verdi: "Mümkünse, bu yasa yeniden düzenlenmeli, revize edilmelidir. Sanıyorum ki Kulüpler Birliği de aynı görüşte. Kamuoyunda bunun aksini düşünen insanlar yok. Açıkçası, bu yasa aynen uygulansın diyenlerin sayısının çok fazla olduğunu zannetmiyorum. Kaldı ki burada yasa çıkarken amaç anladığım kadarıyla taraftarların çıkardığı olaylardan kulüplerin zarar görmemesiydi. Kulüpler taraftarlardan dolayı para cezası ödüyor, saha kapatma cezası alıyor. Bunlar bir sürü zarara sebebiyet veriyor. Bunu önlemek gerekirken kantarın topuzu çok kaçtı. Yasanın üç tane maddesinin yürürlük tarihi yönetmeliklerle belirlenecek. Yasa kendi başına hiç bir şey ifade etmiyor. Bu yasanın yönetmelikle yönlendirilmesi lazım. Ki burada en önemli faktör, yasanın bir maddesinde diyor ki "Spor alanlarında olan her türlü küfür hakaret olaylarında kişiler zarar görüyor. Spor alanının tanımı nedir? Tanımı yok.

Şöyle söyleyeyim bugün Beşiktaş çarşıda yemek yerken küfürlü tezahürat yapıldığında bundan kişiler de zarar görebilecek. Spor alanı tanımı net değil. Bunun gibi belirli bir tanım yapılmadığından taraftar burdan ceza görecek. Hapis cezası alabilecek. Dolayısıyla kulüpler de cezayla karşılaşacak. ilk başta burada polis tezahüratı yönlendirenleri soruşturacak. Çünkü Emniyet'ten gelip uygulamayı nasıl yapmayı düşündüklerine dair brifing verdiler. Orada insanlar, olay çıkaranlar, olay çıkarmaya teşebbüs edenler gözaltına alınacak. Bunlar olması gereken şeyler ama bu kadar küçük şeyler toplumsal tepkiye de yol açabilir. Yani günün koşullarına ya da toplumun koşullarına uygun şekilde yasanın revize edilmesi lazım." 

"İDDİANAMEYİ BEKLİYORUZ"

Metris Cezaevi'nde tutuklu Beşiktaşlı isimlerin sorulması ve hangi yolu takip edeceklerinirn sorulması üzerine Akpınar, "Hukuksal süreç devam ediyor. İddianamenin tanzim edilmesini bekliyoruz. İddianame tanzim edildikten sonra gizlilik kararı kalkacak. Arkadaşlarımızın herhangi bir şike ya da şikeye teşebbüs gibi bir şeyleri söz konusu değil. Bunun için gizlilik kararı kalktıktan sonra derdiğimizi kamuoyuna daha rahat ifade edebileceğiz. İddianamenin, Kasım veya Nisan gibi bitebileceği söyleniyor ama o kadar uzayacağını zannetmiyorum. Toplumun hassasiyetini de göz önünde bulunduran sayın savcının iddianameyi bir an önce tanzim edeceğini düşünüyorum. Ayrıca bizim arkadaşlarımızla ilgili gerekçeli kararı vererek, bunu mahkemeye göndereceğine inanıyorum. Neticede sayın savcı da toplumun içinde olan bir insan. Kulüplerin toplumun hassasiyetini nasıl süzdüğünü de görüyoruz, yargı sürecini de bir an önce başlatacağına inanıyorum." yanıtını verdi.