1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bu ayakkabıları alırken dikkat edin!
Bu ayakkabıları alırken dikkat edin!

Bu ayakkabıları alırken dikkat edin!

Sahte ayakkabı tehlike saçıyor!

A+A-

 Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, ayak sağlığının korunması için ayakkabı alırken, bazı kriterlere özen gösterilmesi, ayakkabının ‘saya’ diye tabir edilen yumuşak olan üst bölümünün ve içinin kaliteli malzemeyle yapılması gerektiğini belirtti.

Çok ucuza satılan ayakkabıların, büyük bölümünün ayak sağlığı ve kullanım açısından uygun olmadığını ifade eden Aytekin, bazı vatandaşların markasına güvenerek aldıkları ayakkabıların ise ‘taklit ürün’ çıkabildiğini kaydetti.

Fiyat yanıltıcı olabilir

Bunların önüne geçebilmek için ayakkabıların güvenilir yerlerden alınmasını isteyen Aytekin, pek çok insanın, gıda ve giyim eşyalarının belirli yerlerden temin ettiğini, ayakkabıda da aynı yöntemin izlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Nasıl pek çok kişinin sürekli alışveriş yaptığı kasabı, manavı varsa ayakkabıda da aynı yönteme başvurulmalı” dedi.

Toplumda, “Fiyatı yüksek ayakkabı kalitelidir” mantığının olduğuna da değinen Aytekin, bunun doğru olmadığını, vatandaşların iyi araştırmaları halinde uygun fiyata da kaliteli ayakkabı bulabileceğini anlattı.

Aytekin, piyasada çok ucuza da, pahalıya da ayakkabı satıldığını belirterek, “Fiyat, ayakkabının kalitesini her zaman yansıtmaz. Mutlaka bir bilgi verebilir insana ama bu güvenle alakalı bir şeydir” diye konuştu.

‘Baklava’ya dikkat edin

Ayakkabılarda kullanılan tanıtım etiketleri olmasının zorunlu olduğunu anımsatan Aytekin, şunları söyledi:

“Bu etikette ayakkabının üç şeyi gösterilir, alt taban, iç astar ve dışındaki malzeme. Onların logoları vardır. Altı veya üstü deri olan logolarda deri logosu vardır. Sentetik malzemelerde bu baklava şeklindedir. Tekstil logosunda da örgü şeklinde bir logo vardır. Ayrıca ayakkabı alınırken çiftinin de giyilmesi şart. Evde de dışarı çıkmadan giyip denenmesi iyi olur. Şikayeti olursa dışarıda giymemesi kaydıyla değişim yapılabilir.”