1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu ayakkabıların bir çifti de Başbakan'ın!
Bu ayakkabıların bir çifti de Başbakan'ın!

Bu ayakkabıların bir çifti de Başbakan'ın!

Bu ayakkabılar neyin nesi...

A+A-
Srebrenitsa soykırımında katledilen 8 bin 372 kişi anısına oluşturulan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da ayakkabılarını göndererek desteklediği anıt, Taksim Gezi Parkı'nda açıldı

Birleşmiş Milletler'in ingilizce kısaltması olan “UN” yazılı anıtın açılışı öncesi bir konuşma yapan Genç Boşnaklar Derneği Başkanı Enisa Kezo, “8372...” adlı projenin en kapsamlı faaliyetleri olduğunu belirtti. Kezo, “Gururla diyebilirim ki yeni bir kurum ve 31 üyemiz olmasına rağmen Türkiye vatandaşlarının ve gönüllülerinin desteğiyle projemizi başarıyla tamamladık” diye konuştu.

Anıtta, Srebrenitsa'da katledilen 8 bin 372 kişi sayısınca ayakkabı bulunduğunu anlatan Kezo, “Bu ayakkabıları veren insanlar, adalet için ses yükseltmekten korkmayan, barış ve istikrarı isteyen insanlardır” dedi.
Kezo, şöyle devam etti:
“Arkamda gördüğünüz ayakkabılar, sadece Srebrenitsa soykırımını anmaya yardımcı olmadı, aynı zamanda Türkiye ile Bosna Hersek arasında bir köprü oluşturdu. Ayakkabıları bağışlayan insanların yürekleri tek bir amaç için hep beraber, aynı anda bizler için attı. Böylece, bir kez daha kanıtlandı ki Srebrenitsa, sadece bizim değil hepimizin, Srebrenitsa sadece Boşnakların değil tüm Türkiye'nin ve tüm dünyanın.”
"2. DÜNYA SAVAŞI'NDAN SONRAKİ EN BÜYÜK SUÇ"
Derneğin Başkan Yardımcısı ve “8372” projesinin Genel Koordinatörü Enisa Begiç de 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük suçun 16 yıl önce Srebrenitsa'da yaşandığına işaret ederek, 8 bin 372 kişinin, kendilerini korumakla yetkilendirilmiş Hollandalı Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin gözleri önünde öldürüldüğünü söyledi.
Begiç, Srebrenitsa'da gerçekleştirilen katliamın, orada yaşayan insanların Müslüman olmasından kaynaklandığını kaydederek, “Srebrenitsa, tüm dünya politikası için bir utançtı ve öyle kalacak. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan Birleşmiş Milletlerin tek amacı, 'Bir daha asla' idi fakat Kamboçya, Ruanda ve Srebrenitsa'da acı olaylar tekrarlandı ve tekrarlanmaya da devam ediyor” dedi.
Katliamın yıl dönümü olan 11 Temmuz'u “soykırım günü” olarak tanımlayan Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'ne minnettar olduklarını belirten Begiç, şöyle konuştu:
“Bizler geç olmadan Birleşmiş Milletlerin, yaptığı hataları düzeltmesini ve değerlerinde oluşan eksikleri görmesini istiyoruz. Bizlerin amacı, Birleşmiş Milletleri protesto etmek değil, Birleşmiş Milletlerin hangi amaç ile yola çıktığını kendilerine hatırlatmaktır” diye konuştu.
HALUK LEVENT DUYGULANDIRDI
Konuşmaların ardından rock müzik sanatçısı Haluk Levent, Dernekte görev yapan gençlerle “Srebrenitsa” isimli şarkısını seslendirdi. Bu sırada Boşnak gençlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
Levent, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Srebrenitsa katliamı, Hitlerin katliamından çok daha büyük bir katliamdır. Tüm dünyanın bunu bilmesi gerekiyor. Bosna'da insanlar, sadece gaz odalarına gönderilir gibi ya da sadece kurşunlanarak öldürülmedi. Hayatları boyunca unutamayacakları bir şekilde dostlarının, kardeşlerinin ve eşlerinin önünde paramparça edilerek öldürüldü. Ölümleri anlatılamayacak şekilde öldürüldü. Tecavüze uğradılar. Hitlerin katliamından çok daha büyük, çok daha acı bir katliam. Şarkımı bunun için yazmıştım.”
Programın ardından, üzerinde “8372... Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı beyaz balonlar gökyüzüne salınarak, anıtın açılışı gerçekleştirildi.
Anıt, Taksim Gezi Parkı'nda iki gün kalacak. Anıtta yer alan 8 bin 372 çift ayakkabı ise Hatay'daki geçici çadırkentlerde yaşayan Suriyelilere gönderilecek.
AYAKKABILARIYLA DESTEK OLANLAR
Soykırım anıtının oluşturulmasına, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yanı sıra eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Manisa Valisi Cemalettin Güvenç ve Sakarya Valisi Mustafa Büyük ile Ak Parti Adıyaman milletvekilleri Murtaza Yetiş, Mehmet Erdoğan, Ahmet Aydın ve Mehmet Metiner, CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Adıyaman Emniyet Müdürü Mehmet Bilici, Adıyaman Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet İnan, Gençlerbirliği Futbol Takımı sporcuları, Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı sporcuları, yazar Ayşe Kulin, yönetmen Semih Kaplanoğlu, Senarist Gani Müjde, şarkıcılar Sezen Aksu, Yeşim Salkım, Suzan Kardeş, Ziynet Sali, Alişan, Berksan ve oyuncular Vatan Şaşmaz ve Gürgen Öz de ayakkabılarını vererek destek oldu.