1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Bu büyük hatayı yapmayın!
Bu büyük hatayı yapmayın!

Bu büyük hatayı yapmayın!

Uzmanlar ısrarla uyarıyor!

A+A-

 Sosyal medya hesapları çalındığında onları geri almak maalesef pek de kolay olmuyor. İşte böyle durumlarla karşılaşmamak için yapmanız gerekenler aslında çok basit…

Sosyal ağ hesaplarınızın hepsine aynı şifreyi koymayın F-Secure Tüketici Güvenliği Birimi Genel Müdür Yardımcısı Samu Konttinen, tüketicilerin çoğunluğunun sosyal ağ hesaplarının hepsi için aynı şifreyi kullandığını belirterek, çok önemli tavsiyelerde bulundu.

F-Secure Tüketici Güvenliği Birimi Genel Müdür Yardımcısı Samu Konttinen, tüketicilerin çoğunluğunun sosyal ağ hesaplarının hepsi için aynı şifreyi kullandığını belirterek, “Bu bir hata. Bir tanesi hacklenirse, örneğin Instagram şifresi ele geçirilen kişinin otomatikman diğer sosyal ağların şifresi ele geçiyor. Kullanıcılara tavsiyem her yerde aynı şifreyi kullanmamaları'' dedi.

Bugün başlayan ve 19 Kasım'a kadar devam edecek olan Webit Global Kongresi'nin açılış konuşması için Türkiye’ye gelen F-Secure Tüketici Güvenliği Birimi Genel Müdür Yardımcısı Samu Konttinen, internet güvenliği hakkında bilgiler verdi. Konttinen, “Şuanda güvenlik piyasası aslında en çabuk büyüyen sektörlerden diyebiliriz. Kendi içinde bunu üç kategoriye ayırabiliriz. Birinci kategori siber saldırılar. Farklı farklı taraflar belirlediği belli hedeflere saldırılar gerçekleştiriyorlar. Genelde şirketlere ve devletlere. İkincisi tüketiciler ile ilgili boyutu. Tüketiciler, son kullanıcılar online oldukça artık gizliliklerinin giderek azaldığının farkına varmaya başladılar. Zaten gündemde olan konulardan bir tanesi. Nesnelerin interneti meselesi; bu ileriye dönük bir konu olacağı için nesnelerin interneti ile ilgili ne gibi tehlikeler karşımızda şuan onu tam olarak hayal edemiyoruz bile" dedi.

"Sosyal ağ hesaplarınızın hepsine aynı şifreyi koymayın"

Sosyal ağ kullanımında aynı şifreyi kullanmama konusunda uyarıda bunan Konttinen, ''Instagram, Facebook, Dropbox gibi siteleri kullanan şirketlerin sorumlulukları var. Müşterilerini koruyabilmek ve güvenlik altına alabilmek için çaba sarf etmesi lazım. Tüketiciler de basit olduğunu düşündüğümüz bir hata yapıyorlar. Çoğunluğu sosyal ağ hesaplarında hepsi için aynı şifreyi kullanıyorlar. Bu bir hata. Bir tanesi hacklenirse, örneğin Instagram şifresi ele geçirilen kişinin otomatikman diğer sosyal ağların şifresi ele geçiyor. Kullanıcılara tavsiyem her yerde aynı şifreyi kullanmamaları'' şeklinde konuştu.