1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bu çayın kilosu 4 bin TL!
Bu çayın kilosu 4 bin TL!

Bu çayın kilosu 4 bin TL!

Yanlış duymadınız!

A+A-

Beyaz çay içmek için zengin olmanız yeterli!

Çaykur, bu yıl üreticilerden alınan 1100 kilo tomurcuktan 350 kilo civarında beyaz çay üretti. Kilosu 4 bin lira olan çayın, üretiminin talepleri karşılayamayacağı açıklandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, beyaz çayın ikinci üretim yılında kurumun 800, özel sektörün ise 300 kilo olmak üzere toplam 1100 kilo beyaz çay tomurcuk alımı gerçekleştirildiğini söyledi.

Üretimin geçen yıla göre düştüğünü ifade eden Sütlüoğlu, "Geçen yıl 1530, bu yıl ise 1100 kilo beyaz çay alımı yapıldı. Rekolte düşüklüğünün vatandaşların ürettikleri beyaz çayı kendilerine saklamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Üretim düşük olduğu için tek kişiye çok fazla beyaz çay vermiyoruz. Herkes beyaz çay alabilsin diye az miktardaki gramajlarda satış yapıyoruz. Tüm talepleri karşılayamayacağız. Yurt dışından gelen taleplere de cevap veremiyoruz. Öncelikle iç pazarı doyurabilmek istiyoruz. Dünyaya açılırsak talebi karşılayacak kadar üretimimiz yok" dedi.

Dünyada imparator çayı olarak biliniyor

Çayın en üst tepe tomurcuğunun tek tek elle ve kuru bir havada toplanması ve hijyenik bir ortamda kurutulması sonucu elde edilen beyaz çayın sağlık yönünden değerli bir ürün olduğunu ifade eden Sütlüoğlu şunları söyledi:

"Diğer çaylarımız da sağlığa faydalı ancak bu daha konsantre bir ürün. Çayın tüm özelliklerini bünyesinde bulunduruyor. Dünyada ’İmparatorların çayı’ olarak adlandırılan beyaz çayı biz de ’Beyaz iksir’ diye markalandırdık. Şifa kaynağı olan beyaz çayı herkesin içmesini tavsiye ediyoruz. Gençleştirme, antioksidan, cilt yenileme ve kanseri önleme özellikleri dünyada kanıtlanmış bir ürün."

Beyaz çayın gıda takviyesi olması bekleniyor

Japonya’da yapılan araştırma sonrasında Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok ettiği belirlenen ve ’JP53’ kod adı verilen etken maddeye rastlanması sonrası başlatılan çalışmaların da sürdüğünü ifade eden Genel Müdür Sütlüoğlu, "Uzun soluklu bir çalışma. Beyaz çay kısa zamanda gıda desteği ürünü de olabilir. Ancak ilaç olabilmesi birkaç yıl alabilecek bir çalışma yapılması gerekiyor. Uluslararası mevzuat çerçevesinde yapılacak uygulamalar var. Bu çalışmaları sürdürüyoruz" diye konuştu.