1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Bu da bir sınav skandalı…
Bu da bir sınav skandalı…

Bu da bir sınav skandalı…

Trabzon İl Hakem Kurulunun gözlemci sınavında neler oldu. Sınav nasıl yapıldı. Sorular çalındı mı. Yoksa cevaplar önceden mi verildi.

A+A-

Aday gösterilecek olan Azmi Yılmaz ve M. Cemal Üçüncü sınav odasında yalnız kaldı, ikisi de 96 puanalarak tartışma yarattı


BAŞVURULAR NEDEN KABUL EDİLMEDİ?

Görev yaptıkları süre içerisinde sayısız skandala imza atan Trabzon İl Hakem Kurulu son skandalını da gözlemci sınavıyla tamamladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan sınav için başvuru kabul etmeyen kurulun gerekçesi “ Kadromuz yeterli” oldu. 3 yıldır talimatları uygulamayan kurulun hakem kökenli olmayan isimlere de kadroda yer vererek daha önce aldıkları karara da ters düştüler. Hakemliği bırakıp gözlemciliğe müracaat edenlere kapıyı kapayan İl Hakem Kurulu Hakem ve Gözlemciler Derneği panasuna “ Gözlemciye ihtiyaç yok’ yazısı asarak büyük tepki topladılar. Başta Eski klasman hakemlerinden ve ilk hakem kurulu başkanlarından Hasan Emirzeoğlu olmak üzere 5 başvuruyu kabul etmeyen kurula büyük tepki var.


YÜZDE 10 TALİMATI NEDEN UYGULANMADI?

Müracaatları kabul edilmeyen gözlemciler “ Trabzon İl Hakem Kurulu MHK üyesinin de oyununa gelerek 3 yıldır talimatları uygulamıyor. Göreve gelirken “ Hakem kökenli olmayan gözlemcileri bırakıp hakem kökenlileri kadroya alacağız” demelerine rağmen bunu uygulamadılar. Talimatlara göre de yüzde 10 düşürülüp yüzde 10 alınması lazımken bunun nerden uygulanmadığını anlamış değiliz.” dediler. Müracaatları kabul edilmeyen gözlemci adayları bu yönde şikayetçi olmayacaklarına da dikkat çekerek “ 19 Haziran’da Futbol Federasyonu seçimleri var. Bugünkü mevcut yönetim ve kurullarının tamamen tasfiye olacağını biliyoruz. Bugün keyfi kararlar alıp uygulayanlar yeni dönemde nasıl bir rol üstlenecekler merak ediyoruz” diyerek anlamlı konuştular.

 

AZMİ YILMAZ KLASMANA ALINACAK!

Bazı gözlemciler bugüne kadar çok kez klasmana çıkıp düşen Azmi Yılmaz’ın yeniden gözlemcilik kadrosuna alınacağını iddia etti. Azmi Yılmaz ile M. Cemal Üçüncü sınav bittikten sonra sınav odasında yalnız kaldı ve ikisi de 96 puan aldı. Yılmaz ve Üçüncü’nün sınavdan 96 puan almasını da eleştiren gözlemciler “ MHK üyesi giderayak yakın arkadaşı Azmi Yılmaz ve M. Cemal Üçüncü’ yü klasmana alacak. Bu tür uygulamalar hakem kadrosuyla ilgilide devam ediyor. Sadece Trabzon değil sorumlusu olduğu az sayıda illerde bu uygulama yapılıyor. Hakem camiası patlama noktasına geldi. İyi ki Federasyon seçimi var. Bugün susuyorsak sebebi budur. “ diyerek tepki gösterdiler. Bu arada Mehmet Atalay’ın Federasyon başkanlığına aday olacağı konuşulurken MHK bölge sorumlusunun kim olacağı konusun da da kulisler hareketlendi.