1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Bu kadro ile ne olur?
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kadro ile ne olur?

A+A-

Trabzonspor, Beşiktaş deplasmanında  bir puan almayı başardı. İyi oynayan taraf Bordo Mavililerdi. Öyle olmasına rağmen Beşiktaş da kazanabilirdi ama genele baktığınızda  Trabzonspor'a yazık oldu.

Peşinen söylemeliyim ki, Trabzonspor bu Beşiktaş'ı yenmeliydi. Eksikleri sayesinde,  bildiğimiz Beşiktaş'tan uzak bir görüntü verdi Siyah Beyazlı takım. Quresma,  Atiba, Oğuzhan, Adriano  hatta yedek soyundurulan Cenk 'i çok aradıklarını söylemeliyiz. Özellikle de Atiba-Oğuzhan ikilisini... Çünkü Beşiktaş'ın en büyük özelliği, orta sahada çok iyi ve sabırla pas yapan bir takım olmasından kaynaklanıyor. Fakat Oğuzhan ve Atiba ikilisinin yokluğunda bu alanda görev yapma şansı bulan  Tolgay ve Medel arkadaşlarını  fazlasıyla arattı. İkisi de  sahanın en kötüleri arasındaydı. Hal böyle olunca ev sahibi takım bir türlü istediği oyunu kuramadı. İstediği tempoyu yakalayamadı. Sabırlı ve isabetli pas yaparak topu ayağında fazla  tutma özelliğini, tamamen kaybetti. İlk devre Babel ve Talisca ikilisinin sırtında gitti İstanbul ekibi. İkinci yarı da,  bu ikili de yorgun düşünce, Trabzonspor oyunda tam bir üstünlük sağladı. Kısacası orta alanı bitik bir Beşiktaş, üretkenlikten çok uzaktı. 

Trabzonspor ise maçın başından beri disiplinli ve arzulu bir görüntü sergiledi. Yenilen ilk golde her ne kadar Babel-Talisca ikilisinin müthiş becerisi olsa da savunmanın pozisyon hatasının rolü büyüktü. Trabzonspor takımında Sosa, Burak, savunmada ilk kez görev alan Hucoban tam bir hayal kırıklığı görüntüsü verdi. Slovak  sol bekin,  çok ağır olduğunu transferinden evvel  sizlerle paylaşmıştım. Nitekim yenilen ikinci golde de,  Lens'in 79. dakikada kaçırdığı gol pozisyonunda da Hucoban'ın ağır kaldığı ve yeterli olmayacağını gördük. Bordo mavili takımda Kucka'nın performansının giderek yükseldiğini görmek  beni mutlu ediyor. Alanya maçında bile daha fazla  inisiyatif alan tecrübeli oyuncu, Beşiktaş müsabakasında da kanaatimce  iyi mücadele verdi. Onun  gelecek haftalarda verimini daha da  yukarılara çekeceğini ve çok önemli katkılarda bulunacağını düşünüyorum. Trabzonspor şu an için bireysel yetenekleri ve  mücadele azmi ile gidiyor. Takım ve sistem oyunu henüz oturmuş değil. Kaçırılan ya da girilen son yirmi dakikadaki  pozisyonlara bakıp, abartmamak gerek. Sistemli ve ne oynadığını bilen bir Trabzon,  bu Beşiktaş'ı alt üst ederdi. Yani demem o ki;  çok abartmaya gerek yok. Mücadele azmi ve istek arzu mükemmel. Fakat takım ve sistem oyunu hala çok eksik.  Ersun Yanal'ın bu maçtaki performansına bakarsak,  yine bazı hataları olduğunu söylemem gerek.

1-Çift ön liberoda Onazi ile başlaması doğru. Fakat Onazi'yi oyundan alması yanlış. Olması gereken o dakikada Sosa-Yusuf değişikliğiydi...

2- Mas, formsuz   dahi olsa,  bu Hucoban'dan çok daha önde bir oyuncu olarak ilk on bir başlamalıydı. Mustafa Akbaş bile Slovak oyuncudan daha verimli olurdu.  

3-Bu kötü Beşiktaş karşısında ikinci devreye Castillo ile çıkıp, 2-1 olduğu gibi Rodallega'yı hemen oyuna sürmeliydi.

"Bu kadro ile ne olur"?  Diye sorarsanız...

Sezon başından beri söylediğim gibi...Sadece kaliteli bir stopere ihtiyacı olan bu takım, gerek teknik heyet tarafından, gerekse yönetimsel olarak  doğru motive edilebilir, doğru yönlendirilebilirse çok büyük işler yapmaya adaydır. Yok, tersi olursa; bu takım hayal kırıklığı da yaratabilir. Bu nedenle Fırtına estirebilecek kabiliyetteki mevcut  oyuncu gurubunu, doğru yönlendirmek ve doğru kullanmak en belirleyici nokta olacaktır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar