1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu Kez Okula Düştü!
Bu Kez Okula Düştü!

Bu Kez Okula Düştü!

Bir öğretmen sırtından yaralandı..

A+A-

Resulayn' da silah sesleri durmak bilmiyor. Türkiye sınırına birkaç yüz metre mesafedeki Resulayn’da öğleden sonra muhalif Özgür Suriye Ordusu ile PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD güçleri arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

Çatışmalar sırasında atılan mermiler, sınır hatında bulunan Ceylanpınar’ın Atatürk İlköğretim Okulu’nda Müdür Yardımcısının yaralanmasına sebep oldu. Teneffüs olması nedeniyle bahçede bulunurken Suriye tarafından atılan kurşun ile sırtından hafif yaralanan Tosun, ambulansla Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste tedavisi yapılan Tosun, tedavisinin ardından taburcu edilerek evine gönderildi.

Bir mahalleye düşen roketatar mermisinin patlamaması faciayı önledi

Okullar tatil

Yaşanan bu gelişme sonrası okullarda eğitime ara verilen Ceylanpınar’da yarın da okulların tatil edildiği bildirildi. Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu kararı, belediye hoparlörlerinden yapılan anonslar ile vatandaşlara duyuruldu.

Roketatar düştü

Suriye tarafından ateşlenen bir roketatar mermisi saat 16.15’de, sınıra 500 metre mesafedeki Ceylanpınar’ın Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir sokağa düştü. Paniğe yol açan roketatar mermisinin patlamadığı saptanınca, durum güvenlik güçlerine bildirildi. Olay yerine gelen güvenlik güçleri bölgeye çembere alarak roketatar mermisini etkisiz hale getirdi.

Resulayn’daki çatışmalar sırasında gelen mermilerden bazı evler de nasibini aldı. Bir evin bahçe kapısına, başka bir evin de mutfak duvarına isabet eden uçaksavar mermileri paniğe neden oldu. Belediye hoparlörlerinden sık sık vatandaşlara çatışmalar nedeniyle evlerinden dışarı çıkmamaları ve sınır hattından uzak durmaları konusunda uyarı anonsları yapıldı.

Kürtçe anons

Çatışmalar sürerken Resulayn’daki yerleşim birimlerinden dumanlar yükselmeye başladı. Türkiye sınırına 1 kilometre mesafede bulunan Resulayn’daki yerleşim birimlerinden yükselen dumanlar Ceylanpınar’dan net şekilde görülürken, çatışmalarda yaralanan bazı muhaliflerin de sınırdan geçirilerek getirildikleri Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde tedavi edildiği bildirildi.

Bu arada Resulayn’daki siviller de güvenli gördükleri Türkiye sınırındaki demiryolunun bulunduğu bölgeye geldi. Bu sırada kaçak olarak sınırı geçmek isteyen Suriyeliler, sınır hattında devriye görevi yapan zırhlı araçlarda bulunan askerler tarafından megafonlarla yapılan Kürtçe anonslar ile geri gitmeleri konusunda uyarıldı.