1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Bu telaş ve saldırganlık niye?
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu telaş ve saldırganlık niye?

A+A-
Almanya’da ki, Trabzon Etkinlikleri tartışmaları gündemdeki sıcaklığını korurken, organizasyon komitesi, Dortmund’da olduğu gibi yine kendileri çalıp kendileri oynadılar! Basının huzurunda ve telaşla, Dortmund’un bir başarı organizasyonu olduğunu ilan ettiler! Hatta bir sürü aşağılama ve suçlama ifadesi kullandılar. ‘Körler sağırlar birbirini ağırlar’ misali, birbirlerini medh-u sena ettiler. Bırakın da buna halk karar versin, katılımcılar karar versin efendiler! Kamuoyundaki tepkileri yazan basın mensuplarını hain ilan ettiniz. İnsaf be… Herkesi satın alıp, yağlama yaptırmak hoşunuza gidiyor belli. Satın alamadıklarınız gerçekleri ortaya dökünce kin ve öfke kusmayı marifet edindiniz!
 
Dünkü basın toplantısında Bilgün Aygül denilen zat, adeta babasının parasını harcamış edasıyla afra tafra satıyor. Yetmiyor, üstüne üstlük suçluyor. Kendini üst perdeye koyuyor! Fakat, kendilerinin yaklaşık 2,5 milyon euroya yaptığı bu organizasyonu, çok daha düşük maliyetlere yapacak onlarca organizasyon firması olduğunu bildiğimizi unutuyor! Geçin bu fedakarlık havalarını efendiler… Sizin yaptıklarınızı bilen çok insan var. Öyle esip gürleme numaraları ile bunları örtemezsiniz. Sayın Akkaya ve Aygül öyle afra tafra ile hava atacağına, Dortmund’a kimleri nasıl götürdüklerini açıklasınlar!
 
910 bin euroluk harcamadan bahsediyorsunuz. Halbuki kendi adamlarınız 2,5 milyon euroluk bir gelirden bahsediyor. 910 bin nere, 2,5 milyon nere?  Yer kiralarından, tüm harcamalara kadar her şey, şeffaf olarak belgeleri ile kamuoyuna açıklanmalıdır!Hangi kurumdan ne kadar para alındı, tek tek izah edilmelidir! Sanki kutsanmış varlıklar gibi sizin konuştuklarınıza herkesin itibar etme mecburiyeti mi var?
 
Sayın Özak, Sayın Gümrükçüoğlu, mutemet adamlarınızı bu kadar koruma ve onure etme ihtiyacınız nereden kaynaklanıyor?
 
Trabzon halkının sizlerden Dortmund’la ilgili bir talebi olmadı. ‘Bu kadar parayı toplayın da Dortmund’un tanıtımına(!) harcayın’ diyen olmadı. Siz dediniz, siz yaptınız. Ondan sonra da dönüp halka, ‘Bizi eleştirenleri tarihe gömeceğiz’ tehdidini hangi hakla kendinizde buluyorsunuz? Kendinize gelin. Bir gazeteci, gerçekleri kamuoyu yararına yorumlama hakkına sahiptir! Kimse babasının ruhu için Dortmund’da şunu yaptık, şu yükü omzumuzda taşıdık ayaklarına yatmasın! Hala iddia ediyorum! Bu kentin 10 milyon lirası Almanya yolunda harcanmışsa, sorumlu bir gazeteci olarak ‘Bu şehre faydası nedir’ diye sorma hakkına sahibiz! Bir bakan, sizden yapılan tüm harcamaların faturasını talep etmişse laf-ı güzar olsun diye kelam etmemiştir! Siz kendiniz bilmiyor musunuz ki; Trabzon’u Almanlara değil, Dortmund’u Trabzonlulara tanıttığınızı! Ha yok öyle değil diyorsanız, bu şehre ne kadar yatırım geleceğini de, bu şehrin Alman turist akınına uğrayacağını da söyleyin de sizleri alnınızdan öpelim! Biz beklerdik ki, dün yaptığınız basın toplantısında bunları anlatabilmiş olsaydınız! Kendinizi aklama gayreti değil, somut ‘Arkadaş şu kazancımız oldu. Bölge insanı bu harcamalardan şunu kazanacak’  diyebilseydiniz! Yok fedakarlık filan edilmiş miş!!! Bu Dortmund sizin ayaklarınıza fena dolandı galiba. Yoksa bu telaş niye! Ama unutmayın, Allah var Allah!
 
Önceki ve Sonraki Yazılar